18. června 2017 13:13 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Škoda, že fanoušci nebudou mít komu fandit, smutní kouč uslzených basketbalistek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zleva česká kapitánka Kateřina Elhotová a trenér českých basketbalistek Ivan... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva česká kapitánka Kateřina Elhotová a trenér českých basketbalistek Ivan... | foto: ČTK

PRAHA Trenér českých basketbalistek Ivan Beneš ocenil, že se tým po špatném výkonu v zápase s Ukrajinou zvedl. O to hůře se se sobotní porážkou 70:74 od Maďarek, která český tým nepustí ze základní skupiny evropského šampionátu dál, smiřoval. „Z výkonu tolik zklamaní jako proti Ukrajině nejsme, ovšem o to víc z výsledku,“ uvedl.

Kde podle vás hledat příčiny toho, že český tým nepůjde do vyřazovací části?

Já bych to teď nechtěl rozebírat, rozebereme si později, co nám skřípalo. Něco nám samozřejmě chybělo. Proti Ukrajině jsme asi trochu selhali psychicky, proti Maďarsku tam v psychice problém nebyl. Holky do toho daly všechno, protože věděly, že to je zápas o všechno. Chybělo nám pár košů.

Co dál?

Třeba najít někoho, kdo to zblázní jako v maďarském týmu Bujdósová.

Herně vám nevycházel třeba rychlý protiútok, k tomu jste se prakticky nedostali. Proč?
Protože jsme narazili na kvalitní soupeře, navíc hned na začátku turnaje. První utkání, to mají všechny dost sil. Ve druhém také. Věřím, že kdybychom se dostali do čtvrtého, pátého, tak by to bylo lepší. Na fyzické kondici jsme hodně pracovali. Ale já to teď opravdu nechci rozebírat. Když si pustíme video třeba ze zápasu s Maďarskem, tak bychom našli dvacet věcí, které šly zahrát lépe. Kdybychom z těch dvaceti jen dvě zahráli lépe, tak to by to nebylo o ty čtyři body.

Nemáte je a po duelu se Španělskem na turnaji skončíte. Je to hodně bolestné?
Hrajeme doma, takže to bolí dvojnásob. Chtěli jsme pokračovat v turnaji pro diváky. Škoda, že už nás neuvidí a nebudou mít komu fandit.

Zklamané české basketbalistky po prohře s Maďarskem.
Zleva česká kapitánka Kateřina Elhotová a trenér českých basketbalistek Ivan Beneš.

Ani Vaughnová nezadržela slzy. Brečet jsme ji viděly poprvé, říkala kapitánka

Do mixzóny k rozhovorům s novináři došla česká basketbalistka Tereza Vyoralová po zápase s Maďarskem (70:74) zatím jen se smutným výrazem. Jakmile ale dostala první otázku, místo odpovědi se rozbrečela a na chvíli odešla stranou. Teprve pak byla schopna odpovídat na položenou otázku.

„Do zápasu jsme daly všechno, bohužel to nevyšlo, i když na konci jsme dřely, jak jsme mohly,“ vysvětlovala poté své zklamání autorka devíti českých bodů z brzkého vyřazení z domácího mistrovství Evropy.

Mnohem dřív se slzy spustily Kie Vaughnové, která české družstvo posílila na začátku tohoto roku, kdy přijala české občanství. „Brečet jsem ji nikdy neviděla,“ komentovala to kapitánka družstva Kateřina Elhotová. „Dala do toho moc, emoce i basketbalový um, bere to tak vážně, jak to jen jde, proč by jinak chtěla být Češkou.“

Smutek byl patrný na všech hráčkách, přišly totiž o skvělou možnost uspět v domácím prostředí, kde je to nejvíc vidět.

„Určitě jsme odehrály lepší zápas než proti Ukrajině, ale nepovedlo se to,“ vypravovala Vyoralová. „Ve třetí čtvrtině jsme vedly, ale místo toho, abychom je dokleply, tak nám to nevyšlo a ony to otočily.“

Přestože před sebou hráčky mají ještě pondělní zápas se Španělskem, už teď musejí vstřebávat neúspěch.

„V přípravě jsme makaly, daly jsme do ní maximum, třeba v kondiční části to nebyla to žádná sranda,“ řekla Alena Hanušová, se sedmnácti body nejlepší střelkyně českého družstva v zápase. „Doufaly jsme, že se nám to nějak vrátí.“

Radomír Mechek,
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz