Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Skokan Janda se málem utopil při jeskynním potápění

Jakub Janda na oblíbeném můstku v Bischofshofenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Janda na oblíbeném můstku v Bischofshofenu. | foto: ČTK

PRAHA Když si na to vzpomene, má ještě dnes zrychlený tep a husí kůži. Skokan na lyžích Jakub Janda (31), vítěz Světového poháru ze sezony 2005/2006, totiž před několika dny při jeskynním potápění málem rozšířil seznam českých nešťastníků, které pohltil chorvatský Jadran.

* Můžete ty dramatické chvíle přiblížit?

S českým týmem jsme si při soustředění ve Slovinsku odskočili k moři a trenér David Jiroutek povídal, že tam zná krásnou podvodní jeskyni. Když jsem viděl, jak se ponořil a tři minuty nebyl, řekl jsem, že do toho nejdu.

* Přemluvil vás tedy?

Po pár hodinách se mi to rozleželo, navíc z boku byla temná chodba. Tou jsme s trenérem rezervního týmu Radkem Žídkem a kolegou Borkem Sedlákem přece jen doplavali do krásné jeskyně. Jenže najednou přišel příliv a komora se začala uzavírat, jediná cesta ven vedla při dnu, šlo o deset, možná patnáct metrů. Jenže já nejsem zrovna excelentní plavec.

* Na výběr jste ale neměl...?

Sotva jsem se ponořil do asi šestimetrové hloubky, došel mi dech, což byl šok. Měl jsem se vrátit, nebo plavat dál? Tak jsem to riskl. Když už jsem viděl světlo a blížící se hladinu, najednou prásk! Hlava tady nahoře lehce rozbitá o skálu. To už jsem mlel z posledního, bál jsem se, že to vzdám.

* Takže - cenná zkušenost?

Takovou blbost už nikdy neudělám, byl jsem z toho docela v šoku. Ještě že Radek plaval za mnou, a nebyl jsem tam sám.

* Jak dlouho jste vlastně byl pod vodou?

Říkali, že podplavat trvá deset vteřin, jenže mně právě tolik trvalo, než jsem se dostal ke dnu! Takže dvacet nebo třicet vteřin, což mně ovšem připadalo jako hodina, tep jsem měl snad dvě stě padesát. Když to slyšela manželka, řekla, že jsem šílenec. Co šílenec, vlastně řekla, že jsem debil. (úsměv)

* Loni jste opět začal spolupracovat se slovinským koučem Vasjou Bajcem, který vás dovedl k úspěchům. Jak to vypadá nyní?

Funguje to, jsme spolu víc než dřív, s Davidem Jiroutkem si volají. Příští týden za ním jedu do Ramsau.

* Jenže v úvodu července jste ve třech závodech Kontinentálního poháru v Kranji a Velenje skončil nejlépe šestnáctý. Čím to?

Do zkušebního kola jsem byl neporazitelný, jen v závodě mám pořád nějaký blok. Takže mě Vasja seřval a pak radši sedl na motorku a jel se někam uklidnit. Kondičně jsem na tom dobře, ale odrážím se příliš brzy. Vasja na mě křičel: Žádných deset skoků na den, dvacet jich budeme dělat! Ale už je to v pohodě, v neděli mi volal. Jak jsme často spolu, rozumím už slovinsky skoro všechno. Chce to jen pár dobrých skoků, půjde to.

* Skoky na lyžích patří bezesporu mezi adrenalinové sporty. Patří tam i jeskynní potápění?

Možná, ale na můstcích jsem jako doma a dostat se z té jeskyně byl fakt boj. Jak říkám, takovou blbost už nikdy neudělám.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!