Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skončí ruská výprava bez zlaté medaile a s dopingovým cejchem?

Sport

  8:00
PCHJONGČCHANG/PRAHA - Zimní olympiádou otřásá nový dopingový případ. Po japonském rychlobruslaři na krátké dráze Kei Saitovi se tentokrát týká ruského sportovce. Curler Alexandr Krušelnickij, jenž se svou manželkou Anastasiou Bryzgalovovou získal bronz v­ mixu, měl pozitivní test na meldonium.

Dopingový hříšník Alexander Krušelnickij. foto: ČTK/AP

Rusové přitom byli kvůli systematickému užívání zakázaných látek při OH v Soči z her v Jižní Koreji předem vyloučeni. Pozvaní sportovci, které schvalovala speciální komise Mezinárodního olympijského výboru, startují v­ Pchjongčchangu pod neutrální vlajkou a­ názvem Olympijští sportovci z­ Ruska. Sítem měla projít jen prokazatelně „čistá“ jména.

Krušelnickij sice přiznal, že meldonium bral, ale pouze před jeho zákazem v roce 2016. Látka, za jejíž užívání byla potrestána například tenistka Maria Šarapovová, pomáhá regeneraci a může zvyšovat sportovní výkon. Kolegy z curlingu však zpráva udivila, podle jejich mínění nejsou zakázané látky v jejich sportu zapotřebí.

Rodící se aféra už v Rusku vyvolala velké emoce. „Zase jsme v centru dopingového příběhu,“ napsal například list Kommersant.

„Jsem si svými sportovci i lékaři jistý,“ zpochybnil pozitivní testy prezident ruského curlingového svazu Dmitrij Sviščev. Viceprezident federace Andrej Sozin ostře dodal: „Prostě musíme konečně pochopit, že žádná zářná vítězství ruských sportovců Mezinárodní olympijský výbor nepotřebuje. O­žádné meldonium tady nejde, prostě jen chtějí diskreditovat Rusko.“

Krušelnickij včera vrátil akreditaci, opustil olympijskou vesnici a celý případ začal řešit Arbitrážní soud pro sport (CAS). Jeho kauza také bude mít výrazný vliv na rozhodnutí MOV, který zvažoval, že umožní Rusům nést při závěrečném ceremoniálu státní vlajku. „Je několik podmínek, jež musí splnit. Velmi by nás zklamalo, kdyby se doping potvrdil,“ uvedl mluvčí výboru Mark Adams.

dopingová kontrolorka na olympiádě v Pchjongčchangu.
Samuel Schmid, hlavní vyšetřovatel ruského dopingu.

Pro Rusy je Krušelnického případ hořkým pokračováním zatím nepříliš úspěšného působení na hrách, kam kvůli trestům za doping a peripetiím schvalovacího procesu nemohla přicestovat řada favoritů. Do včerejška výprava s­oficiálním názvem Olympijští sportovci z Ruska získala tři stříbrné a osm bronzových medailí, avšak žádné zlato. „Ruský tým zůstává v počtu medailí na dvacátém místě,“ konstatuje smutně server Gazeta.ru. „V průběžném pořadí nás zatím předběhli i sousedé z bývalého SSSR – Ukrajina a Bělorusko,“ píše VN.ru.

V Rusku doufají, že v závěrečných dnech ještě bilanci výrazně vylepší. „Hlavní naděje na zlato se upínají ke třem posledním dnům her a týkají se ženského krasobruslení, mužského hokeje, snowboardingu a běhů na lyžích,“ konstatuje VN.ru.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat