Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skončí ruská výprava bez zlaté medaile a s dopingovým cejchem?

Sport

  8:00
PCHJONGČCHANG/PRAHA - Zimní olympiádou otřásá nový dopingový případ. Po japonském rychlobruslaři na krátké dráze Kei Saitovi se tentokrát týká ruského sportovce. Curler Alexandr Krušelnickij, jenž se svou manželkou Anastasiou Bryzgalovovou získal bronz v­ mixu, měl pozitivní test na meldonium.

Dopingový hříšník Alexander Krušelnickij. foto: ČTK/AP

Trnitou cestou k bronzu. Rychlobruslařka Erbanová úchvatně dotvořila svůj nový svět

Rusové přitom byli kvůli systematickému užívání zakázaných látek při OH v Soči z her v Jižní Koreji předem vyloučeni. Pozvaní sportovci, které schvalovala speciální komise Mezinárodního olympijského výboru, startují v­ Pchjongčchangu pod neutrální vlajkou a­ názvem Olympijští sportovci z­ Ruska. Sítem měla projít jen prokazatelně „čistá“ jména.

Krušelnickij sice přiznal, že meldonium bral, ale pouze před jeho zákazem v roce 2016. Látka, za jejíž užívání byla potrestána například tenistka Maria Šarapovová, pomáhá regeneraci a může zvyšovat sportovní výkon. Kolegy z curlingu však zpráva udivila, podle jejich mínění nejsou zakázané látky v jejich sportu zapotřebí.

Rodící se aféra už v Rusku vyvolala velké emoce. „Zase jsme v centru dopingového příběhu,“ napsal například list Kommersant.

„Jsem si svými sportovci i lékaři jistý,“ zpochybnil pozitivní testy prezident ruského curlingového svazu Dmitrij Sviščev. Viceprezident federace Andrej Sozin ostře dodal: „Prostě musíme konečně pochopit, že žádná zářná vítězství ruských sportovců Mezinárodní olympijský výbor nepotřebuje. O­žádné meldonium tady nejde, prostě jen chtějí diskreditovat Rusko.“

Krušelnickij včera vrátil akreditaci, opustil olympijskou vesnici a celý případ začal řešit Arbitrážní soud pro sport (CAS). Jeho kauza také bude mít výrazný vliv na rozhodnutí MOV, který zvažoval, že umožní Rusům nést při závěrečném ceremoniálu státní vlajku. „Je několik podmínek, jež musí splnit. Velmi by nás zklamalo, kdyby se doping potvrdil,“ uvedl mluvčí výboru Mark Adams.

dopingová kontrolorka na olympiádě v Pchjongčchangu.
Samuel Schmid, hlavní vyšetřovatel ruského dopingu.

Pro Rusy je Krušelnického případ hořkým pokračováním zatím nepříliš úspěšného působení na hrách, kam kvůli trestům za doping a peripetiím schvalovacího procesu nemohla přicestovat řada favoritů. Do včerejška výprava s­oficiálním názvem Olympijští sportovci z Ruska získala tři stříbrné a osm bronzových medailí, avšak žádné zlato. „Ruský tým zůstává v počtu medailí na dvacátém místě,“ konstatuje smutně server Gazeta.ru. „V průběžném pořadí nás zatím předběhli i sousedé z bývalého SSSR – Ukrajina a Bělorusko,“ píše VN.ru.

V Rusku doufají, že v závěrečných dnech ještě bilanci výrazně vylepší. „Hlavní naděje na zlato se upínají ke třem posledním dnům her a týkají se ženského krasobruslení, mužského hokeje, snowboardingu a běhů na lyžích,“ konstatuje VN.ru.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat