Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škorpil zůstává u jedenadvacítky

Sport

  15:40
PRAHA - Českou fotbalovou jedenadvacítku povede i nadále Ladislav Škorpil. Ten působil u týmu, který vypadl v baráži o postup na mistrovství Evropy s Německem.

Ladislav Škorpil (archiv) foto: David PortLidové noviny

Výkonný výbor dnes Škorpila potvrdil ve funkci. Předseda svazu Pavel Mokrý řekl, že trenér dostal novou smlouvu na další dva roky. 

Podle Mokrého pro prodloužení Škorpilova kontraktu rozhodla skutečnost, že minulý výběr "lvíčat" v kvalifikaci herně nijak nepropadl. Pro šedesátiletého kouče, který se jednadvacítky ujal před dvěma lety, navíc hovořil fakt, že v příštím zkráceném kvalifikačním cyklu může využít hráče narozené v roce 1984 a mladší.

Ti tvořili bezmála dvě třetiny minulého výběru a Škorpil tak dostane prostor na koncepční práci.

Definitivní složení realizačního týmu zatím schváleno nebylo, podle Mokrého je však pravděpodobné, že zůstane v současné podobě. Asistentem by tedy měl být Vlastislav Mareček, trenér ligového týmu Teplic.

Nový reprezentační tým do jednadvaceti let by měl sehrát první přípravný zápas 1. března v Turecku. Ve zkrácené kvalifikaci budou čeští mladíci nasazeni v prvním výkonnostním
koši.

Jména kvalifikačních soupeřů se dozvědí 27. ledna na losování ve švýcarském Montreux.

UEFA v loňském roce rozhodla o novém systému kvalifikace, z níž vzejde sedm účastníků pro šampionát. Osmým startujícím bude pořádající země, kterou bude v roce 2007 Nizozemsko.

O dalších sedm míst bude usilovat 50 reprezentačních výběrů. Šestnáctka podle koeficientu nejslabších týmů ze skupiny D a E se utká systémem dvojzápasů doma a venku v předkole, osmička postupujících bude zařazena do koše C.

Hrát se bude ve čtrnácti tříčlenných skupinách, ovšem nepůjde o utkání doma - venku, ale každý tým sehraje pouze dva zápasy: jeden doma, druhý venku. Česká reprezentace bude nasazena v nejsilnějším koši A a podle reglementu má jistotu, že domácí zápas sehraje proti soupeři z koše B, tedy papírově druhému nejsilnějšímu týmu ve skupině.

Čtrnáct vítězů skupin postoupí do vyřazovací části, která se bude znovu hrát tradičním způsobem doma - venku. Úspěšné týmy se probojují na evropský šampionát.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!