13. září 2015 15:26 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Skvělá kolektivní práce. A teď se těším do postele, smál se Veselý

Jan Veselý pálí přes Anteho Tomiče. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Veselý pálí přes Anteho Tomiče. | foto: Reuters

LILLE (Od našeho zpravodaje) Čísla jistě nejsou ve sportu všechno, ale Jan Veselý je měl v klíčovém utkání evropského šampionátu basketbalistů impozantní: za více než 35 minut na hřišti stihl celkem 20 bodů a 13 doskoků. „Je to úžasný pocit, udělat takový úspěch. Hráli jsme skvělý a hlavně týmový basket,“ řeklo eso národního týmu po českém postupu do čtvrtfinále.

Při výhře 80:59 nad Chorvatskem se na palubovce vydal na maximum, ale pak jej čekala další „šichta“ - mezi novináři. Vždyť patřil k Čechům, o které byl i mezi zahraničními reportéry neustálý zájem.

„Já už fakt nevím, co říct,“ usmál se Jan Veselý, jedna z hlavních osobností basketbalové reprezentace, po senzačním postupu mezi elitní osmičku Evropy: „Všichni si tohle utkání užili.“

Byl to z vašeho pohledu nejlepší výkon, co jste v národním týmu zažil?
Osobně musím říct, že asi jo. Vést jednu chvíli proti Chorvatům o třicet bodů, to je něco mimořádného. Všechno vycházelo z obrany, tu máme výbornou.

Skoro až na úrovni těch vůbec nejlepších, že?
Hrajeme kolektivně. Nepřestáváme bojovat, i když nedáme v útoku otevřenou střelu nebo sami dostaneme hloupý koš. Snažíme se hrát úplně do konce.

Vaši spoluhráči říkali, že je vyhecovalo i to, že Chorvaty viděl každý za favority...
Stejně jsem to měl i já. Ale díval jsem se na to spíš tak, že jsme jim měli co vracet z minulého mistrovství Evropy. Samozřejmě, oni byli favorit, tyhle řeči jsem však neposlouchal. Chtěl jsem jim vrátit porážku z Eurobasketu ze Slovinska.

I vám samotnému se zase dařilo. Cítil jste, že to bude váš den?
Vůbec ne. Musím se přiznat, že před některými zápasy ve skupině jsem takový pocit měl, dneska to bylo spíš jakž takž. Ale motivace se nemusí hledat, byl to zápas o čtvrtfinále. Připravili jsme se na něj dobře.

Jak se vám hrálo na fotbalovém stadionu, s ochozy pro 27 tisíc diváků?
Jsem překvapený, že přišlo tolik lidí. Sice se nefandilo až tak moc jako ve skupině Rize, ale když jsou místa zaplněná, je to množství lidí cítit. Hala je obrovská. My jsme se však soustředili spíš na naši hru, ne na halu, co je kolem nás.

Patrik Auda se probíjí přes Chorvata Bogdanoviče.
Jan Veselý pálí přes Anteho Tomiče.

Ve čtvrtfinále narazíte na lepšího z duelu Srbsko - Finsko, vy jste dlouho hrál za Partizan Bělehrad.
Těším se. Doufám, že Srbové postoupí. A že si to všichni užijeme.

Teď vás čekají dva dny volna: žádné přesuny, žádné zápasy. Vítaná změna?
Jo. Už se těším, až dneska půjdu spát a nikdo mě nevytáhne z postele.