15. července 2017 12:52 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sky přivítal chaos i španělskou spolupráci. Tah s Landou vyšel dokonale

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Mikel Landa (vpředu) a Alberto Contador v úniku ve 13. etapě Tour de France... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mikel Landa (vpředu) a Alberto Contador v úniku ve 13. etapě Tour de France... | foto: Reuters

Foix (Od našeho zpravodaje) Ve čtvrtek jim u jejich pevnosti nájezdníci pobořili hradby. V pátek je tým Sky začal opravovat. Novými metodami, nicméně (zatím) efektivně. Pozoruhodná a vzrušující byla třináctá etapa Tour.

Fabio Aru se ve čtvrtečním večeru „zbavuje“ svého žlutého dresu, dává ho mechanikům Astany, ať se s ním fotografují dle libosti, a nepřehodí si ho na hotelovém pokoji přes židli, jak bývá tradicí.

„Odháněl jsem tím od sebe tlak. Nechtěl jsem se ho před spaním vidět,“ vysvětluje Ital v pátečním ránu. „A fungovalo to, spal jsem deset hodin.“

Rovněž obhájce titulu Chris Froome vzbuzuje před startem druhého pyrenejského dějství Tour dojem klidného a vyrovnaného muže, když sděluje: „Pořád jsem ve skvělé pozici, ztrácím jen šest sekund na Fabia. On je teď tím, kdo musí hájit vedení. A dnešek bude velmi explozivní.“

Je 14. července, Den dobytí Bastily, a Francie se těší na večerní ohňostroje na oslavu státního svátku.

„Ale ohňostroj zažijeme i na trati,“ věští Romain Bardet z týmu AG2R, s jehož fotografie po triumfu v Peyragudes, které zdobí titulní strany všech francouzských deníků, byste mohli klidně tapetovat.

„Bardet, le roi des Pyrénées,“ hlásá i titulek listu La Dépeche.

Bardet, král Pyrenejí.

Ve své předpovědi se nemýlí. Rychle a zběsile, takové bude heslo 101 kilometru na trati, vedoucí přes tři vrcholy do Foix.

Bude to natolik zběsilé, že Jakob Fuglsang z Astany se svými dvěma zlomeninami zůstane záhy za pelotonem, prohrávající se soupeři i s vlastním tělem, navzdory veškerému sebezapření i odhodlání postavit se bolesti. Ne, dál už to opravdu nepůjde. Dán slézá z kola, vzdává a když se to Fabio Aru rádiem dozví, pronese: „To je velká ztráta.“

Bude to tak rychlé, že se o únik marně pokusí francouzské modly Thomas Voeckler i Sylvain Chavanel, že také pokus krále klasik Phillipa Gilberta bude záhy odsouzen k zániku, přičemž nikdo nebude brát ohledy, že Belgičan právě slaví narozeniny.

Pouze Warren Barguil, chlapík v puntíkatém trikotu nejlepšího vrchaře, jakoby si ještě na startu nabral bonusovou porci rychlosti od olympijské vítězky na dvoustovce i čtvrtce Marie José Perecové, se kterou si v Saint-Girons potřásl rukou.

On před pelotonem vydrží. Brzy k němu přiletí i dva velcí hráči: Alberto Contador a Mikel Landa.

14.července 2017 v 16:56, příspěvek archivován: 15.července 2017 v 11:45

Froome accélère, les favoris suivent / Froome pushes up the pace #TDF2017 https://t.co/2zDGypBCyL

Předchozí čtvrteční etapa byla pro mnohé cyklisty o přežití a až na posledních 330 metrů se odehrávala dle starého známého mustru „tým Sky stupňuje tempo, soupeři odpadávají“. Páteční etapa je jiná. Je o agresivní cyklistice. O tazích uvnitř jiných tahů. O chaosu na trati.

Tým Sky se k němu rozhodne přispět.

„Nebeská“ parta se při této partii ocitá v nové roli. Už nehlídá, nýbrž dobývá. Rozehrává novou strategickou hru, rozmisťuje své figurky po celé šachovnici, má v první skupině Landu, ve druhé Kwiatkowského, ve třetí Frooma s Nievem.

Mám jet jen o etapu, nebo také o čas, přemítá na špici závodu Mikel Landa, sedmý muž celkové klasifikace.

„Pojeď o čas. Udělej dnes něco velikého,“ nabádá ho Alberto Contador, sice konkurent, ale zároveň také muž, který už předloni označil Landu za svého nástupce na postu jedničky španělské cyklistiky.

Po zběsilém a nepřehledném počátku etapy se při výšlapu na třetí vrchol dne Mur de Péguere sjíždějí ve vedoucí čtveřici Landa, Contador, Quintana a Barguil. Zhruba dvě minuty za nimi supí Froome, Aru, Bardet, Uran, Martin, Yates i další favorité a také Kwiatkowski, který se sem stáhl.

„Od nedělního pádu mě bolí záda,“ bude později vyprávět Daniel Martin z Quick-Stepu, tělo stále plné strupů. „Nemohu se pořád ani zvednout ze sedla. Modlil jsem se, ať nedochází moc často k akceleracím. Když přišly, říkal jsem si: Ano, trpíš, ale oni trpí taky.“

Fabio Aru je od prvního stoupání bez pomocníků ze svého zdecimovaného modrého týmu, sám, izolován, muž ve žluté uprostřed smečky chrtů. „Očekával jsem útoky od každého. Nemohl jsem odpovídat na všechny,“ přizná.

Drží se Frooma s Bardetem a údajně dokonce uzavře koalici s týmem Emirates, snažícím se snižovat ztrátu na Landu a spol. Ne nadarmo se hovoří o tom, že právě do emirátské stáje po sezoně Aru zamíří.

„Korida velkých šampionů,“ vykřikuje kolumbijský rozhlasový reportér do mikrofonu. A v jejím „amfiteátru“ se Landa, zaostávající před etapou o 2:55 minuty, v jednu chvíli málem stává virtuálním majitelem žlutého dresu.

„Viděli jsme ve čtvrtek, že se Mikel cítil skvěle,“ poví Chris Froome. „Tak jsme si řekli: Bude pro ostatní hrozbou i v boji o titul.“

Že by toto byl velký tah týmu Sky? Bask Landa po oba dny skutečně vypadá silněji než Froome. Jen na něj pohleďte, ani v nejtvrdších třináctiprocentních pasážích nehne v obličeji brvou, žádná únava, je tolik při chuti. Mohl by vojín povýšit nad generála?

Ty spekulace se samozřejmě objeví.

Cyklistika miluje spekulace.

„Pokud tým Sky dovolí, Mikel Landa vyhraje Tour. Jen samo Sky ho může zadržet,“ tvrdí bývalý profesionál (a coby novinář tu a tam i provokatér) Michael Rasmussen.

Už na Giru 2015, ještě v barvách Astany, Landa zažil, jak jej týmový šéf Giuseppe Martinelli stáhl z útoku v poslední horské etapě, protože by tím mohl ohrozit celkově druhé místo svého lídra Fabia Arua.

Takovou formu tehdy měl, vyhrál dvě etapy, chtěl vyhrát další, ale... ohrozit pozici Arua v hierarchii Astany prostě nesměl.

Rozešel se pak s kazašskou stájí a zamířil do Sky. Byl v barvách britské stáje dvakrát lídrem na Giru, jenže loni jej tam zastavily žaludeční křeče a letos nešetrně odstavená motorka policisty na Blockhausu. Aby si spravil chuť, že vypadl z celkové klasifikace, ovládl v Itálii aspoň etapu do Piancavalla a získal modrý dres nejlepšího vrchaře.

Hovoří se o tom, že po letošní sezoně odejde ze Sky do Movistaru.

Je ambiciózní? Jistě. Velmi.

Bude nyní i loajální? Uvidíme.

Landa o tom před páteční etapou ujišťoval: „Chris je trojnásobným vítězem Tour. Je stále velmi silný. Na tom se nic nezměnilo. Budeme útočit dál.“

Ale... s kým budou útočit?

Froome se na první pohled i v pátečních kopcích trápí, hlava se mu kymácí, pohled často sklání k wattmetru. Teprve těsně pod vrcholem Péguere a pak při dlouhém sjezdu do cíle ve Foix ožívá, v kaskádě útoků je tím nejaktivnějším. Nic z nich nevytěží, přinejmenším však vysílá soupeřům vzkaz: Hej, já jsem tady!

Aru očekával, že Brit cosi zkusí. Ne, tohle ti neprojde, usmyslí si. Pokaždé, když Froome akceleruje, má za sebou žlutý stín.

A už jsou ve Foix, pod majestátním středověkým hradem, u zurčící řeky.

A vítězem dne se stává...

Osm set metrů před cílem si Warren Barguil pomyslí: Máš dobrou pozici. teď to jen nezvorej tak jako v Chmbéry.

Tehdy v cíli jurské etapy jásal, při pohledu na cílovou fotografii však zbledl, když uviděl, že kolo Rigoberta Urana projelo cílem o nepatrný kousek dřív.

Teď vidí atakovat Contadora, prosmýkne se kolem něj a ví, že bude na čáře nejrychlejší. Tentokrát nemusí čekat na žádnou fotografii, tentokrát není pochyb. Ruce vymrští nad hlavu, na tváři vykouzlí úsměv dítěte, které dostalo tu nejvytouženější hračku. „Le Lapin de Bretagne“, Králík z Bretaně, to dokázal.

Po DVANÁCTI letech čekání...

.... ve TŘINÁCTÉ etapě této Tour...

.... se Francie ČTRNÁCTÉHO července konečně dočkala.

Warren Barguil slaví vítězství ve 13. etapě Tour de France 2017.

Warren Barguil slaví vítězství ve 13. etapě Tour de France 2017.

Konečně mají Francouzi opět jednou svého vítěze etapy na Den dobytí Bastily. I na Barguilovu počest se rozzáří ohňostroje, které před půlnocí v Paříži obalí Eiffelovu věž a rozjasní oblohu nad každým městem v zemi.

V květnu spadl při závodě Kolem Romandie, zranil se a tolik se strachoval, jak se dá dohromady na Tour. Teď nadšeně vykládá: „Contador byl mým idolem, když jsem byl mladší. Nikdy bych nevěřil, že za pár let ho ve spurtu horské etapy na Tour porazím. A že jsem to provedl 14. července, je naprosto výjimečné.“

Barguilova čtveřice proťala cíl o 1:48 minuty dříve než Aru, Froome a největší favorité, Landa se díky tomu posouvá na pátou pozici celkově a ztrácí už jen 1:09 minuty.

„Vrátil se do hry,“ říká Aru a znovu si jde na pódium pro žlutý dres. „Nevím, jaké záměry má Sky s Landou do budoucna, ale to je jejich věc. Budeme to řešit, až k tomu dojde. Každopádně má teď Sky víc prostoru k manévrování.“

Nicolas Portal, sportovní ředitel zmiňované stáje, s Landou za cílem dlouze hovoří, zatímco Froome se vyjíždí na trenažéru a vykládá: „Cítil jsem se líp než včera. Zahráli jsme dobrou strategickou hru, Mikel se posunul v pořadí. Možná v příštích dnech sehrajeme podobnou hru. Zvlášť když Astana nemá na své straně potřebná čísla, aby kontrolovala závod.“

14.července 2017 v 17:51, příspěvek archivován: 15.července 2017 v 11:46

#TDF2017 GC UPDATE: 1. Aru (AST) 2. @chrisfroome (SKY) +6" 3. Bardet (ALM) +25" 4. Uran (CDT) +35" 5. @MikelLandaMeana (SKY) +1:09 https://t.co/8wJLUBnzTp

Přesto nedochází po etapě u autobusu Sky k žádnému potřásání rukou mezi dvěma parťáky, k žádným gratulacím. Každý jinde šlapou na svých trenažerech.

„Ale Chris má radost z toho, co se nám povedlo. Budeme situaci dál studovat,“ ujistí novináře Bask.

Žolík Landa? Tím se nyní stane? Tak nevyzpytatelným žolíkem, že by mohl jet dokonce o vítězství na Tour?

„Formu na to mám. Nemám na to status,“ naznačí.

„Kdo tedy vyhraje?“ zeptá se ho španělský reportér.

„Chris. A když ne on, tak já,“ odpoví mnohoznačně. Načež přidá ještě cosi: „Dosud jsem si tu sám větší týmovou podporu nezasloužil. Doufám, že ji teď dostanu.“

Je to ošemetná situace. Mikel Landa může navýšit sílu své stáje, ale může ji také vlastními ambicemi rozložit zevnitř. Sportovní ředitelé týmu musí pečlivě zvážit každý tah, každé slovo.

Nicolas Portal při debatě s médii nenamítá nic proti tvrzení, že Landa nyní bude druhým lídrem týmu Sky. Proč by také namítal? Proč by dobrovolně odhazoval takovou silnou kartu, jakou ani Astana, ani žádný další tým nedisponují.

Chris Froome stále zůstává hlavním lídrem Sky.

Má lepší časovku než Mikel Landa.

Má mnohem víc zkušeností s Tour než on.

Má čas, aby se před Alpami opět vzpamatoval.

Je vyvoleným mužem číslo jedna svých týmových šéfů.

Svými slovy nicméně sám soupeře vyzývá: Rozhodně nepodceňujte Mikela, i on může v Paříži vyhrát.

Sky se rozhodlo zamotat protivníkům hlavu.

  • 0Diskuse
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na Lidovky.cz