Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strachová míří výš a mezi brankami chce vydržet ještě dva roky

Sport

  22:00
PRAHA - Sotva jí skončila zimní sezona, už byla lyžařka Šárka Strachová nucena přemýšlet o té další s vrcholem na olympijských hrách v Soči v příštím roce. Osobně byla přítomna podpisu přihlášky Českého olympijského výboru na Pražském hradě, což brala jako velmi hezký začátek. "Je to plynulý přechod staré sezony do nové. Těším se hodně," řekla lyžařka, která pod jménem Záhrobská vybojovala ve slalomu kompletní sadu medailí z mistrovství světa a bronz z OH ve Vancouveru.

Kateřina Neumannová, Martina Sáblíková, Šárka Strachová foto: Mafra- Dan Materna

Uplynulá sezona byla v jejím životě krkolomná. Na jaře změnila trenéra, Pavla Šťastného vystřídal Rakušan Klaus Mayrhofer, přípravu jí ale zničil v létě nezhoubný nádor na mozku, který tlačil na hypofýzu a způsobil v jejím těle metabolický rozvrat. Dokázala se vrátit a na MS obsadila osmé místo. Bláznivý rok zakončila o víkendu svatbou se svým dlouholetým přítelem Antonínem Strachem.

"Ani bych neřekla, že to bylo zakončení toho bláznivého roku, ta sezona nakonec byla úžasná. Jsem nadšená z toho, že jsem byla schopná se dát do pořádku po tom létu," řekla očividně spokojená lyžařka. "Pokud budu zdravá, a já jsem zdravá, tak se můžu maximálně soustředit na trénink, takže moje přání a mety jsou samozřejmě úplně někde jinde. Osmé místo na mistrovství světa je úžasné po té nemoci, ale cíle a přání na příští sezonu jsou výš," dodala.

Čeká ji náročný tříměsíční kondiční trénink

Po skončení Světového poháru ještě závodila, a tak je teprve nyní zhruba uprostřed volna. Chystá se ale na testování lyží na přelomu dubna a května, pak ji čeká náročný tříměsíční kondiční trénink. "Potom máme v plánu jak v srpnu tak v září dva třítýdenní bloky v Argentině, kde by měla proběhnout hlavní lyžařská a technická příprava. Mám co dohánět, bude to náročné, ale těším se," řekla Strachová. Zatímco v zimě slyšela od lékařů rady, že má přibrzdit v tréninku a dopřát tělu víc odpočinku, nyní je už takřka stoprocentně zdravá.

"Četnost těch testů se snižuje. Byla jsem před dvěma týdny a doktor říkal, že jsem skoro stoprocentní. Hypofýza potřebuje čas, ale můžu se po hlavě pustit do tréninku, jsem naprosto v pořádku a o to víc se na to těším, protože se nemusím hlídat a brát ohledy," líčila. V Soči bude Strachová kandidovat do komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru, přihlášku ale podala ještě jako Záhrobská. "Já myslím, že je to jedno, pořád jsem to ta stejná Šárka, navíc snad své jméno zpropaguji výsledky v další sezoně," usmívala se lyžařka. Na kampaň zatím nemyslí.

"Bylo důležité podat v termínu oficiální přihlášku, natočit nějaké propagační video, bude čas se na to připravit," uvedla. S manželem zatím neplánovali žádnou svatební cestu, možná mezi tréninkovými bloky prý něco vymyslí. "I když červen je na mě na dovolenou už pozdě," uvedla. Počítá, že mezi brankami vydrží ještě dva roky. "Olympijské hry a mistrovství světa jsou dvě velké výzvy. Pak uvidím, jak se budu cítit, jaké budu mít výsledky. Proberu to s manželem," dodala s úsměvem Strachová.

Autor:

Mohlo by vás zajímat