15. září 2011 21:18 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Slavného olympionika zatklo gestapo. Brzy nato zemřel

GRAFIKA: Ladislav Vácha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy GRAFIKA: Ladislav Vácha. | foto: Lidové noviny

Na počet olympijských medailí se vyrovnal i legendárnímu běžci Emilu Zátopkovi. Víc jich má jen Věra Čáslavská. Přesto o něm téměř nikdo nic neví. Životní příběh sokola a gymnasty Ladislava Váchy je opředen tajemstvím. A to včetně jeho smrti. V roce 1943 ho zatklo gestapo a za tři měsíce zemřel...

"Povaha veselá, samorostlá, ale nikoliv lehkomyslná. Je miláčkem sokolského publika. Ale i mezi cvičenci v cizině je hodně oblíben," popisoval v historických materiálech Ladislava Váchu populární sokolský cvičitel František Erben.

Vychází speciál LN 101 pohnutých osudů


Paradoxně je to jedna z nejobsáhlejších pasáží, které se o slavném předválečném gymnastovi objevují. Slávu pětinásobného olympijského medailisty překryla druhá světová válka i odpor komunistického režimu k sokolským sportovcům. "Je to zvláštní. Zatímco o dalších slavných gymnastech, jako byli Gajdoš nebo Hudec, je v našem archivu mnoho podrobností, Vácha jako by zůstal zapomenut," přiznává archivář Sokola Brno I Michal Doležel.

Co se tedy ví jistě? Ladislav Vácha se narodil 3. března 1899 v Brně a velmi brzy začal cvičit v místním Sokole Brno I. Do domácí gymnastické špičky se dostal v roce 1920, když skončil třetí na přeborech Československé obce sokolské, čímž se nominoval na VII. olympijské hry v Antverpách. V soutěži družstev skončil s ostatními sokoly na čtvrtém místě.

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?