Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavnostní zahájení OH otevře největší zvon v Evropě

Sport

  21:47
LONDÝN - Největší zvon v Evropě zahájí za půl roku úvodní ceremoniál olympijských her v Londýně, kterého se zúčastní i 900 dětí ze čtvrtí kolem olympijského areálu a zdravotní sestřičky. Oznámil to dnes v Londýně oscarový režisér Danny Boyle, který je uměleckým šéfem ceremoniálu.

Zahájení olympijských her foto: ČTK

Jeho show nazvaná Zázračné ostrovy je inspirovaná hrou Bouře Williama Shakespeara. Očekává se, že vedle 80.000 diváků na stadionu ji bude sledovat asi miliarda lidí u obrazovek.

Ceremoniál přijde asi na 27 milionů liber (807 milionů korun), bude tedy podstatně levnější než předcházející představení v Pekingu. Boyle zdůraznil, že nehodlá soupeřit s Pekingem v monumentálnosti celé show, ale chtěl by se přiblížit charakteru úvodní ceremonie v Sydney.

Slavnostní zahájení OH Peking 2008.

"Měřítko ceremonie v Pekingu bylo omračující a krása Atén velmi inspirující. Ale musím říci, že v Sydney bylo cosi, co nás zaujalo, protože to zachytilo ducha her pro lidi," řekl Boyle, kterého proslavily filmy jako Trainspotting a Milionář z chatrče.

Boyle uvedl, že jména umělců, kteří na ceremoniálu vystoupí, zveřejní v následujících měsících. Již nyní však oznámil, že se ve slévárně Whitechapel ve východním Londýně začíná odlévat největší zvon v Evropě, který bude vážit 27 tun a jeho zvonění zahájí celou ceremonii. Na zvonu bude citát Kalibána z Shakespearovy Bouře: "Neměj strach. Tenhle ostrov oplývá hlasy a zvuky." Název celé show Zázračné ostrovy, inspirovaný Bouří, má zachycovat "odkaz, různorodost, energii, vynalézavost a tvořivost, které definují Britské ostrovy".

Zdravotní sestry jako symbol bezplatného zdravostnictví

Podle Boylea budou při ceremoniálu významnou úlohu hrát zdravotní sestry. Zdůvodnil to tím, že britské bezplatné zdravotnictví "je něco, co je u nás unikátní...stejně jako náš smysl pro humor".

V úvodním i závěrečném ceremoniálu her vystoupí vedle dalších účastníků i 900 dětí ze základních a středních škol z šesti obvodů v okolí olympijského areálu, který leží v poměrně chudé části města.

Hudební režii ceremoniálu převezme elektronické duo Underworld, jehož hudba zněla i v Boyleově snímku Trainspotting. Organizátoři chtějí udržet délku ceremoniálu do tří hodin, i když vzhledem k počtu nastupujících sportovců to nebude jednoduché. "Underworld se musí postarat o to, aby pochodová hudba měla aspoň 120 úderů za minutu," poznamenal Boyle.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat