Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šlégr chce získat peníze pro sport. Podporu přislíbily i bývalé hvězdy

Sport

  17:56
PRAHA - Několik bývalých slavných českých sportovců začalo připravovat Projekt na ukončení likvidace sportu (PULS). Reagují tak na současnou krizi ve financování českého sportu a problémy okolo společnosti Sazka. ČTK to dnes sdělil bývalý hokejový reprezentant a poslanec za ČSSD Jiří Šlégr, který setkání inicioval.

Podle něj projektu přislíbili podporu například oštěpař Jan Železný, kanoista Martin Doktor, cyklista Jozef Regec či šéf Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek.

Šlégr od projektu očekává, že se jeho účastníkům v dohledné době podaří vyvinout "účinný tlak" na vládu.

"Na sport jde asi 1,9 miliardy korun plus 270 milionů korun z rozpočtu státu. Potřebovali bychom ale nejméně miliardu navíc - to jsou ty peníze ze Sazky, o které jsme nyní přišli, a miliardu nemáme, protože se platí Sazka aréna. Pokud sport dostane na své ozdravení tři miliardy, což je to minimum, po kterém voláme, dostaneme se na financování z roku 2004," řekl Šlégr serveru iDnes.cz.

Podle nového sdružení je jednou z cest jak získat peníze pro český sport především novela loterijního zákona, a to bez ohledu na to, kdo ji v Poslanecké sněmovně či Senátu předloží.

Jiří Šlégr s místopředsedou ČOV Jiřím Kejvalem.

Šlégr uvedl, že při několika neformálních rozhovorech "vycítil podporu" ministra školství Josefa Dobeše (VV). PULS je podle něj připraven úzce spolupracovat s novým poradním orgánem ministerstva školství pro oblast sportu, který má Dobeš ve čtvrtek představit.

Účastníci dnešního prvního setkání se shodli, že sport je nástrojem boje proti sociálně patologickým jevům mládeže, podporuje národní hrdost a zároveň je reprezentantem dobrého jména České republiky ve světě. "V neposlední řadě pak vycházíme z ověřených statistik, které dokazují, že každá investovaná koruna do sportu znamená úsporu čtyř korun v oblasti zdravotnictví. Proto je jedním z našich cílů právě snaha o zvýšení investic do českého sportu a současně jejich efektivní využití," řekl Šlégr.

Podle iDnes.cz by se Projekt na ukončení likvidace sportu měl rozjet za několik týdnů. "Veškerou naši aktivitu bude možné v nejbližší možné době začít mapovat na vznikajících internetových stránkách projektu PULS, které představím na úvodní tiskové konferenci společně se základními programovými body projektu," uvedl Šlégr.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat