Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slova Erbanové o ponižování jsou silná, na osobní útok nereaguji, vzkázal trenér Novák

Sport

  16:21
PRAHA - Trenér rychlobruslařské reprezentace Petr Novák nemá pocit, že by mohl za náhlé rozhodnutí bronzové olympijské medailistky Karolíny Erbanové ukončit kariéru. V tiskovém prohlášení v úterý uvedl, že s pětadvacetiletou závodnicí nemluvil téměř půl roku. Její odchod je podle něj ztrátou pro české rychlobruslení.

Petr Novák slaví stříbro Martiny Sáblíkové na trati 5000 metrů na ZOH 2018. foto: MAFRA

Erbanová v pondělí oznámila, že končí se závoděním, protože už nechce být obětí manipulativního, ponižujícího a útočného chování reprezentačního trenéra. „Jeho lidské ani pracovní metody naprosto nesouzní s mými a nemohou mě vést k dobrým výkonům,“ uvedla Erbanová v prohlášení.

ANALÝZA: Na tenkém ledu. Proč se Erbanová rozhodla skončit

Medailistka z mistrovství světa a Evropy si stěžovala na komplikovaný vztah s Novákem od doby, kdy se v roce 2014 rozhodla odejít z jeho tréninkové skupiny a připravovat se v Nizozemsku.

„Po přečtení celého vyjádření Karolíny a zjišťování informací od svazu nemohu uvěřit celé situaci a daným důvodům. Něco ji asi rozhodilo, ale těžko jsem to mohl být já. Naposledy jsem totiž s Kájou mluvil téměř před půl rokem na posledním závodě Světového poháru v Minsku. Od té doby nic,“ reagoval v úterý Novák. „Její slova o ponižování jsou velmi silná, na osobní útoky nebudu reagovat. Veškerou komunikaci však zajišťovali lidé ze svazu. I proto jsem překvapený, co jsem se teď dočetl. Pro české rychlobruslení je její konec každopádně ztráta,“ konstatoval trenér trojnásobné olympijské vítězky Martiny Sáblíkové.

Karolína Erbanová, Petr Novák a Martina Sáblíková.

V pondělí uvedl, že rozhodnutí Erbanové může souviset i se snahou vedení rychlobruslařského svazu, aby s ním všichni reprezentanti podepsali nové smlouvy.

Novák je manipulátor, proto končím. Olympijská medailistka Erbanová nečekaně ukončila ve 25 letech kariéru

Erbanová před novou sezonou opustila Nizozemsko a začala se připravovat s polskou reprezentací. „Bohužel jsem byla z klidu jako už mnohokrát rychle vyvedena. Petr Novák zpochybnil v médiích úroveň polského týmu a kvality jeho trenéra (Fin Tuomas Nieminen). Také vyjádřil názor, že jsem pomalá. Dále dodal, že jsem o svém nástupu do tohoto týmu nedostatečně informovala. Tuto lživou podpásovku jsem inkasovala ve vrcholné fázi předsezonní přípravy,“ uvedla.

„Pokud jsem se vyjadřoval k polskému sprintu, pak jsem tím mínil výhradně výsledky ZOH v Pchjongčchangu, které jim nevyšly. Polští rychlobruslaři se jinak prosazují na vrcholných závodech i na stupně vítězů. Mezi polskými trenéry mám mnoho přátel a léta s nimi spolupracuji,“ prohlásil Novák pro Právo a sport.cz. Zmínka o pomalých časech Erbanové se podle něj týkala tratí 1500 a 1000 metrů. „Na pětistovce, na niž se specializuje, dosáhla nezpochybnitelného zlepšení a výrazných úspěchů,“ konstatoval trenér, který připravuje své svěřence na delší tratě.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...