Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smog: nepřítel čínské olympiády

Sport

  16:29
PRAHA - Předpověď počasí hlásí jasno, ale viditelnost se počítá na desítky metrů. Město halí nevábný žlutohnědý opar. Smog. Tak vypadá čínský Peking rok před startem olympijských her.

Taková podivná mlha.“ Peking přikrývá dusivá deka smogu. Stejné to bylo i 8. srpna, kdy Číňané začali pompézně odpočítávat rok do startu olympijských her. foto: AFP

„Přes smogový příkrov vůbec nebylo vidět slunce,“ popisuje situaci v šestnáctimilionové metropoli Jan Hrdina, zástupce šéfa české mise pro OH, který obhlížel Peking na začátku srpna.

„Slunce jsem za těch osm dní viděl jen jednou, když jsme vyjeli na sever od centra Pekingu,“ líčí Hrdina. Po návratu onemocněl virózou. Smog a klimatizace vykonaly své. Pro sportovce, kteří se připravují na vrchol kariéry, je to nepříjemná zpráva.

A krajně nepříjemná je i pro čínské komunisty. Zatímco nad lidskými právy mává čínská vláda přezíravě rukou, smog může zhatit velkolepý záměr oslnit dokonalou olympiádou svět. „Toho se Číňané bojí nejvíc,“ tvrdí Hrdina.

Na OH jen s pevným zdravím
„Znečištění může způsobit vážné potíže,“ říká Michal Krzyzanowski ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Z dvaceti nejhůře znečištěných měst na planetě jich je hned 16 v Číně. „A mezi nimi to vypadá nejhůře v Pekingu,“ tvrdí Krzyzanowski.
 Citliví lidé, lidé se srdeční chorobou, astmatici, děti, těhotné ženy. Ti všichni by se měli Pekingu obloukem vyhnout. „Vysoké koncentrace škodlivin mohou krátkodobě ovlivnit i plodnost,“ podotýká Radim Šrám, český odborník na smogové znečištění a vedoucí Laboratoře genetické ekotoxikologie.

V Pekingu raketově roste autodoprava, každý týden se zaregistruje tisícovka vozů, v době her jich má být přes tři miliony. Z cyklistického města se stala metropole šestiproudých silnic, které sužují zácpy. Tovární komíny chrlí černý dým, všude se horečně staví. Prachové částice zamořují široké okolí a dostávají se hluboko do plic. Odtud pak do celého těla.

Znečištění zkracuje život obyvatelům města, ale ani návštěvníkům nesvědčí. „Pokud je člověk zdravý, tak nemusí onemocnět, ale sníží se třeba jeho výkon,“ říká Šrám.
 Sportovci přemýšlejí, jak se se smogem vypořádat. „Půjde to těžko. S plynovými maskami se sportovat nedá,“ říká šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek.
Evropané nemohou kvůli aklimatizaci přijet do Pekingu na poslední chvíli, jako to třeba udělají Australané. A adaptovat se na smog nelze. „Zvykneme si na vedro, na nadmořskou výšku, ale na smog ne,“ vrtí hlavou Hrdina. „Schopnost vyrovnat se se smogem je individuální. Záleží na tom, jak je organismus schopný škodlivé látky metabolizovat,“ uvádí Šrám.

Číňané pod tlakem MOV slibují. že nejhorší továrny před olympiádou odstaví, zakáží výjezd skoro půldruhého milionu aut. Navíc staví šest nových tras metra. „Věřím, že za rok bude situace v Pekingu lepší,“ doufá Jirásek.Další podrobnosti
si přečtěte v dnešním vydání deníku

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...