Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smrt Gruzínce nás provázela celé hry, bydleli jsme naproti, říká Dvořák

Sport

  23:41
VANCOUVER - Má za sebou další olympijské hry. A také z nich si odnese šéf české olympijské výpravy František Dvořák (67) nové zážitky. Nyní se ale těší na to, až si odpočine.

František Dvořák. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

 "Už jsme hodně unavení, pocity jsou hodně smíšené," řekl pár hodin před oficiálním zakončením 21. Zimních olympijských her Dvořák.

Jaké máte nyní pocity? Co se vám honí hlavou?

S koncem olympiády mám hodně smíšené pocity. Je tu trocha, na druhou stranu jsem už dost unavení. Přispívá tomu i to počasí, které tady bylo a je.

Jak vyšly hry po organizační stránce?

Z našeho pohledu co se týče organizačních věcí, tak jsme měli ze začátku stísněné podmínky z hlediska oživení mise, které jsme ale během několika dní vyřešili. Celá logistika tady byla poměrně náročná, mise totiž od sebe byly dost daleko, když jsme chtěli jet z Whistleru na některé závody do Vancouveru, tak jsme cestovali tři hodiny tam a tři zpátky, takže to bylo velmi únavné a složité.

Jak se podle vás olympiáda ve Vancouveru povedla?

Každá olympiáda má nějaký problém, který organizátoři předem neodhadli. Ale celkově byla olympiáda dobře udělaná. Jen co ji trochu kazilo celou dobu, byla nepřízeň počasí. Navíc celé hry začaly tragicky, dotklo se to i nás, protože ten Gruzínec bydlel naproti v budově. Ale po sportovně-technické stránce byla olympiáda v pořádku.

Jak byste zhodnotil hry po stránce českých úspěchů?

Pro českou výpravu byly hry bez diskuse úspěšné, máme 6 medailí. Navíc máme jedno páté, šesté místo, pět sedmých a jedno osmé. Takže je vidět, že to celé nebylo postavené jen na Martině Sáblíkové. Je škoda, že se nedařilo freestylu, od kterého se asi čekalo trochu víc. Ale jinak to pro nás byla velmi dobrá olympiáda.

Jak vidíte budoucnost českého sportu?

Je to o prezentaci koncepce sportu v České republice. Protože v konkurenci ostatních zemí, které mají koncepci lepší než my, už není možný systém pokus – omyl. Koncepce musí být zcela jasná. Doufám, že nová vláda koncepci, kterou sportovní prostředí předkládá, vezme. Musíme totiž nastolit systém. Pokud se to nepodaří, tak ve světové konkurenci neobstojíme.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!