10. července 2011 12:58, aktualizováno  16:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Smrž skončil v první jízdě superbiků 11., druhou nedokončil

Jakub Smrž. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Smrž. | foto: ČTK

BRNO V italské režii se odehrály oba závody mistrovství světa superbiků na Masarykově okruhu v Brně. V úvodním vyhrál Marco Melandri před Maxem Biaggim, v odpolední odvetě si oba jezdci po dramatickém souboji pořadí prohodili. Třetí v obou závodech skončil vedoucí muž seriálu Španěl Carlos Checa. Český jezdec Jakub Smrž obsadil v první jízdě jedenácté místo, druhý závod po pádu nedokončil. Na tři závodní dny MS se na Masarykův okruh přišlo podívat celkem 65.000 diváků.

Oba závody superbiků měly takřka stejný scénář. Čtyřicetiletý vítěz kvalifikace Biaggi vždy nejlépe odstartoval, jako stín se na něj však přilepil Melandri a v závětří za touto dvojicí se držel Checa.

Po polovině závodu Melandri poprvé na Biaggiho úspěšně zaútočil. Oba Italové se vystřídali ve vedení, závěr prvního závodu ale vyzněl ve prospěch dravějšího Melandriho, jenž nedal v posledním kole Biaggimu k útoku prostor.

"Vítězství mě nesmírně potěšilo, neboť jsem se po dvou letech trápení a neúspěchů opět vrátil do světové špičky. Snažil jsem se od začátku dostat před Biaggiho, který jel výborně. V prvním závodě mi odvaha přinesla vítězství, v druhé jízdě si už Max svou pozici pohlídal," uvedl po závodě Melandri, jenž získal v letošní sezoně třetí výhru.

Biaggi si připsal už jedenácté vítězství na Masarykově okruhu a druhé v letošní sezoně šampionátu superbiků. "Melandri podal v prvním závodě velmi dobrý výkon. Čekal jsem na jeho chybu, ale nedal mi prostor. V druhé jízdě jsem víc riskoval. Naše souboje byly velmi tvrdé, nechtěl jsem však pustit svoji šanci," prohlásil.

"Druhých míst už mám v letošní sezoně hodně. Proto mě nesmírně potěšilo, že jsem zopakoval v Brně své loňské vítězství. Snížil jsem ztrátu na vedoucího Checu a ještě mohu v závěru sezony pomýšlet na obhajobu titulu," tvrdil Biaggi.

Vedoucí jezdec seriál Checa přiznal, že tentokrát více spoléhal na jistotu. "Sledoval jsem tvrdé souboje Melandriho a Biaggiho, kteří jeli výborně. Za horka na přehřátých pneumatikách jsem raději spoléhal na taktický výkon. S bodovým ziskem z Brna jsem spokojen," poznamenal Checa.

Smrž na startu ani jednoho závodu sice nezaváhal, ale svou pozici neudržel.

Po třetině úvodního závodu se před něj dostal Ayrton Badovini a v závěrečných okruzích se Smrž ocitl až na jedenáctém místě. V koncovce už po předcházejících čtyřech nedokončených závodech raději vylepšení své pozice neriskoval.

"Povedl se mi start i první kolo. Potom jsem se bohužel zasekl za Britem Sykesem, kterému jel motocykl rychleji a nebyl jsem schopen ho předjet," zhodnotil svůj výkon Smrž. "Potom se na nás dotáhla další skupinka. Bohužel jsem měl přehřátou motorku, které klesal výkon. Nebyl jsem schopen se v závěru udržet," dodal.

V druhém závodě se český jezdec od začátku propadal, v každém kole ztratil jedno místo. Jeho propad se zastavil na třinácté pozici. Toto číslo bylo pro Smrže osudné, neboť v třináctém okruhu mu podklouzlo kolo, po pádu dojel do kačírku a závod pro něj předčasně skončil.

"Opět se mi povedl start i první kolo. Bohužel mě na rovince předjížděli soupeři. Postupně mi odcházela pneumatika, což se projevovalo v nájezdech.

Musel jsem brdit více a přebrzdil jsem přední kolo, což bylo příčinou pádu," vysvětlil Smrž.

Hned v úvodním kole prvního závodu upadl při výjezdu z poslední zatáčky Španěl Rubén Xaus, jenž utrpěl lehčí zranění a do odpoledního závodu nenastoupil.

Prvenství v závodě mistrovství světa supersportů si vybojoval Brit Gino Rea, kterému nahrálo do karet, že byl závod tři kola před cílem předčasně ukončen. Předčasný závěr způsobil pád českého jezdce Ondřeje Ježka na olejové skvrně. Tu zanechal na trati po pádu dánský jezdec Robbin Harms.

Ježek byl v okamžiku pádu jedenáctý. Patrik Vostárek měl problémy s motocyklem, který ztrácel výkon, a už v třetím okruhu zajel do boxů a odstoupil.

Ani další český jezdec Michal Šembera neměl v závodě superstocků 1000 šťastný den. Po pádu si zlomil klíční kost a v pondělí ho čeká operace.

ČTK