Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Smutná zpráva pro český basketbal. Zemřel mistr Evropy z roku 1946 Ivo Mrázek

Ivo Mrázek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Mrázek. | foto: Archiv Jakuba Bažanta

PRAHA Smutná zpráva pro českou sportovní a především basketbalovou obec dorazila včera z Brna. Ve věku 93 let zemřel basketbalový mistr Evropy Ivo Mrázek, poslední žijící šampion z roku 1946 ze Ženevy, který s československým týmem získal na evropské scéně ještě další tři stříbra.

„Nikdy mě nezajímaly osobní statistiky nebo úspěchy. Vůbec nevím, kolik jsem dal za kariéru košů, ale vítězit jsem chtěl,“ řekl Mrázek v knize Nebáli se své odvahy.

Na jeden ale jistě nikdy nezapomněl. Na kontinentálním zlatém šampionátu v Ženevě, kde se spoluhráči dosáhl největšího úspěchu československého i českého basketbalu, byl právě tehdy dvacetiletý Mrázek autorem vítězného koše v závěrečných sekundách finálového zápasu s favorizovanou Itálií.

Mistr Evropy v basketbalu z roku 1946 Ivo Mrázek.
Ivo Mrázek.

Na stříbrném šampionátu v roce 1951 se stal nejlepším hráčem turnaje, ovšem příliš ho to netěšilo. „Když jsme prohráli, osobní ocenění mě netěšilo. Prohru jsem prožíval hrozně dlouho,“ přiznával i po letech první Brňák v národním týmu.

V něm se postupně vypracoval na klíčovou postavu a po konci kariéru tak očekávaně obávaný střelec přešel plynule na trenérskou dráhu. A také v ní slavil úspěchy.

Coby hráč se zúčastnil olympijských her 1948 a 1952. A pod pěti kruhy dovedl o osm let později reprezentaci coby kouč k pátému místu.

S brněnskou Zbrojovkou postoupil dvakrát do finále prestižního Poháru mistrů evropských zemí. Domácím šampionem se stal šestkrát coby hráč i trenér. U postranní čáry dával pokyny na palubovku až do roku 1990.

Když byl o jedenáct let později Jiří Zídek starší vyhlášen Českým basketbalistou století, on sám prohlásil: „Myslím, že by si toto ocenění Ivo Mrázek (skončil třetí za Zídkem a Kamilem Brabencem) zasloužil také.“ Poslední rozloučení s basketbalovou legendou se uskuteční v pátek 12. dubna od 11:00 hodin v brněnském krematoriu na Jihlavské ulici.

Mrázek se posléze dal na trenérskou dráhu a i jako kouč sklízel úspěchy. V roce 1960 dovedl reprezentaci na OH v Římě k pátému místu, se Zbrojovkou Brno dvakrát postoupil do finále Poháru mistrů evropských zemí. Mistrem republiky byl šestkrát jako hráč a stejný počet titulů získal i jako trenér.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

John Isner a Nicolas Mahut po nejdelším tenisovém utkání historie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

John Isner a Nicolas Mahut po nejdelším tenisovém utkání historie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

John Isner a Nicolas Mahut po nejdelším tenisovém utkání historie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...