22. června 2008 15:55 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Snadný double pro Ferrari

Ferrari opět troumfovalo.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ferrari opět troumfovalo. |

MAGNY COURS Brazilec Felipe Massa vyhrál dnešní francouzskou Grand Prix formule 1 a po třetím letošním vítězství se posunul do čela mistrovství světa.

Na okruhu v Magny-Cours skončil druhý jeho týmový kolega Kimi Räikkönen z Finska a stáj Ferrari potřetí v sezoně slavila dvojnásobný triumf. Třetí místo obsadil překvapivě italský pilot Toyoty Jarno Trulli.

Massa vystřídal na prvním místě celkové klasifikace Poláka Roberta Kubicu, který se svým BMW navázal na dva týdny staré kanadské vítězství pátým místem. Brazilec má před ním dvoubodový náskok, mistr světa Räikkönen ztrácí na třetím místě další tři body.

Druhou příčku vyklidil vicemistr světa Lewis Hamilton z McLarenu, který podruhé za sebou nebodoval. Mladý Brit dnes po penalizaci za zavinění nehody v montrealské uličce v boxech startoval až z 13. místa, v průběhu závodu navíc dostal od komisařů další trest v podobě průjezdu depem za zkrácení trati v šikaně a obsadil až desáté místo. Na Massu teď ztrácí na čtvrté pozici deset bodů.

Čest stáje McLaren ve Francii zachraňoval Fin Heikki Kovalainen, který v závěrečných kolech atakoval Trulliho pozici. Prakticky v jediném dramatu dnešního poklidného závodu málem uspěl v předposledním okruhu, ale zkušený Ital s vypětím sil jeho útok před šikanou odvrátil. Poprvé letos pak vystoupil na stupně vítězů a pro svůj tým vybojoval nejlepší výsledek v sezoně.

O vítězi osmé Grand Prix sezony se dnes rozhodlo těsně za polovinou závodu, který se jel na 70 kol. Do té doby byl v bezpečném vedení nejrychlejší muž sobotní kvalifikace Räikkönen, ale kvůli poškozenému výfuku jeho ferrari ztratilo rychlost a Massa jej bez velkého vypětí předjel. Před dalšími soupeři už ale Räikkönen svou pozici uhájil a po dvou nulách se opět radoval z bodového zisku.

Příští závod se pojede 6. července v Silverstonu jako Grand Prix Velké Británie.

Výsledky:

1. Massa (Braz./Ferrari) 1:31:50,245, 2. Räikkönen (Fin./Ferrari) -17,984, 3. Trulli (It./Toyota) -28,250, 4. Kovalainen (Fin./McLaren) -28,929, 5. Kubica (Pol./BMW) -30,512, 6. Webber (Austr./Red Bull) -40,304, 7. Piquet (Braz./Renault) -41,033, 8. Alonso (Šp./Renault) -43,372, 9. Coulthard (Brit./Red Bull) -51,072, 10. Hamilton (Brit./McLaren) -54,521.

Pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. Massa 48 b., 2. Kubica 46, 3. Räikkönen 43, 4. Hamilton 38, 5. Heidfeld (Něm./BMW) 28, 6. Kovalainen 20, 7. Webber 18, 8. Trulli 18, 9. Alonso 10, 10. Rosberg (Něm./Williams) 8.

Pohár konstruktérů: 1. Ferrari 91, 2. BMW-Sauber 74, 3. McLaren-Mercedes 58, 4. Red-Bull-Renault 24, 5. Toyota 23, 6. Williams-Toyota 15, 7. Renault 12, 8. Honda 8, 9. Toro-Rosso-Ferrari 7.