Sobotní etapu vyhrál Vinokurov, Kreuziger ztratil třináct vteřin

Tour de France

18:05
REVEL - Třináctou etapu cyklistické Tour de France vyhrál Kazach Alexander Vinokurov. Český jezdec Roman Kreuziger dojel na 36. pozici a v průběžném pořadí mu patří stále desátá pozice.

Tour de France: Alexandre Vinokourov foto: Reuters

Šestatřicetiletý Vinokurov o vítězství rozhodl samostatným únikem osm kilometrů před cílem a nakonec vyhrál s náskokem třinácti vteřin před druhým Britem Markem Cavendishem a třetím Italem Alessandrem Petacchim.

Jezdec stáje Astana se dočkal triumfu den poté, co mu v pátek došly síly v závěrečném stoupání a musel se spokojit se třetím místem. Vinokurov si v dnešní 196 km dlouhé etapě z Rodezu do Revelu připsal celkově čtvrté etapové vítězství na Tour a první po vypršení dvouletého trestu za doping z roku 2007.

Žlutý trikot udržel Lucemburčan Andy Schleck, který v průběžném pořadí vede o 31 vteřin před obhájcem Albertem Contadorem ze Španělska. Kreuziger je desátý se ztrátou pěti minut a 16 vteřin na Schlecka.

Smůla nadále provází sedminásobného vítěze slavného závodu Lance Armstronga. Osmatřicetiletý Američan tentokrát upadnul ještě před startem etapy a na trať vyrazil s poraněným loktem.

V neděli čeká na cyklisty první ze čtyř náročných horských etap v Pyrenejích, které mohou výrazně promluvit do konečného pořadí.