Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šok: Contador na Tour dopoval, hřešil i druhý muž Vuelty Mosquera

Tour de France

  7:37aktualizováno  16:06
GEELONG - Španělský cyklista Alberto Španělský cyklista Alberto Contador měl během letošní Tour de France, kterou potřetí v kariéře vyhrál, pozitivní nález na zakázané anabolikum clenbuterol. Přestože šlo o velmi malé množství, byl jezdec Mezinárodní cyklistickou unií (UCI) dočasně suspendován.

Tour de France (Alberto Contador) foto: Reuters

Černý den cyklistiky, která v posledních letech vynakládá velké prostředky, aby se zbavila nálepky sportu prolezlého dopingem, navíc podtrhly další pozitivní nálezy. Ty měli druhý muž letošní Vuelty Španěl Ezequiel Mosquera a jeho kolega ze stáje Xacobeo-Galicia David García. Podle UCI oba jezdci užili zakázaný hydroxyethyl.

DÁLE ČTĚTE

Sedmadvacetiletý Contador odevzdal pozitivní vzorek moči během druhého volného dne na Tour (21. července) v Pau. Výsledky prvního testu potvrdila i analýza B-vzorku v laboratoři v Kolíně nad Rýnem. Podle agentury DPA šlo o 50 pikogramů, což je zhruba čtyřistakrát méně, než musejí být laboratoře Světové antidopingové agentury (WADA) schopny odhalit.

Za vše může podle Contadora špatné maso

"Vybavení rozlišit takové množství mají jen čtyři laboratoře na světě. V žádné jiné by na to vůbec nepřišli," řekl Contador na dnešní tiskové konferenci v rodném Pintu. Zatím není jasné, zda Contadorovi hrozí trest za doping. UCI dnes pouze uvedla, že celá záležitost vyžaduje důkladné vědecké přezkoumání.

Podle generálního ředitele WADA Davida Howmana však může být cyklista potrestán i za nález minimálního množství. "Není tady žádný limit, podle kterého by se určovalo, jestli se bude nebo nebude trestat. Tahle látka nemá žádnou hranici," prohlásil. "Jakmile ji v laboratoři najdou, musí to být vyšetřeno. Clenbuterol tady je navíc dvacet až třicet let. Není to nic nového a nikdo nikdy netvrdil, že se vám může dostat do těla nedopatřením," přidal Howman.

Podle Contadora, který už před oznámením výsledků testů ukončil sezonu, je na vině špatné jídlo. "Dám za to ruku do ohně a nespálím se," řekl španělský cyklista. "Kdyby šlo o jasný dopingový případ, vyšlo by to najevo o týden později. Tohle je z kusu masa ze Španělska. Když mě o tom lidé z UCI informovali, sami to tvrdili," dodal.

"Ať už mi lidé věří, nebo ne, tak vím, že můžu mít hlavu vztyčenou. Nemám důvod se skrývat," řekl Contador, který plně spolupracuje se španělským svazem. "Jde o jasnou chybu. Systém je pochybný a musí se změnit. Odmítám jen myslet na nějaký možný trest," dodal. "Vždycky jsem se zastával antidopingových kontrol. Když přijde na testy, nenajdete spolehlivějšího člověka než jsem já," přidal.

"Na výsledcích Tour mi teď vůbec nezáleží. Jen chci, aby se to celé vyjasnilo a rodina se o mě nemusela tolik bát," prohlásil. Contador dokonce najal nizozemského antidopingového experta Douwea de Boera, aby vzorky analyzoval. Podle něj byl clenbuterol v jezdcově moči přítomen ještě dva dny po pozitivním testu, ale šlo prý o tak malé množství, že UCI jej jako doping neklasifikovala.

Tour de France (stáj Astana slaví vítězství Alberta Contadora)

De Boer také Contadorovu verzi o špatném masu potvrdil. Před volným dnem měl prý cyklista všechny antidopingové testy negativní a pozitivní nález měl až po návštěvě přátel, kteří na oslavu přivezli ze Španělska maso. Podle odcházejícího šéfa Francouzské antidopingové agentura Pierra Bordryho však ani malé množství clenbuterolu v těle Contadora neomlouvá.

"Je to velmi vážný problém a musí se vyjasnit," prohlásil. "Bez ohledu na nalezené množství jde o zakázanou látku. Jestli ji opravdu našli, pravidla byla porušena," dodal. Clenbuterol se mimo jiné používá k léčení dýchacích potíží, jako je astma, k hubnutí, nárůstu svalové hmoty a krátkodobému navýšení aerobní kapacity, krevního tlaku a bdělosti. V minulosti už za jeho užití dostala trest řada sportovců.

Naposledy německý stolní tenista Dimitrij Ovtcharov, dále například americká elitní plavkyně Jessica Hardyová nebo čínská olympijská vítězka v judu Tchung Wen.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...