Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šokující přiznání: Agassi bral drogy a lhal při dopingových testech

Sport

  12:52
PRAHA/NEW YORK - Andre Agassi odhalil temné stránky svého života. Bral drogy, nenáviděl tenis a celý život se bál násilnického otce. Vítěz osmi grandslamových titulů to přiznává ve své autobiografii s názvem Otevřeně, která vyjde 9. listopadu.

Plačící André Agassi. foto: Reprofoto

"Jsem posedlý tím, že se chci očistit," tvrdí Agassi v knize, jejíž úryvky přinesly americké a britské servery. "Obcházím podél domu, uklízím od skepa až po půdu, drhnu vanu, stelu," píše devětatřicetiletý Američan, který nyní žije s manželkou Steffi Grafovou a dětmi.

Agassi bral krystalický metaphetamin (droga podobná pervitinu) v roce 1997, v době kdy se tehdy vlasatému idolu zprotivil tenis (spadl na 141. místo žebříčku), byl na dně a navíc procházel krizí Agassiho vztah s herečkou Brooke Shieldsovou.

Agassi s bývalou manželkou Brooke Shieldsovou v roce 1997.

S drogou ho seznámil jeho asistent, kterého Agassi v knize nazývá pouze přezdívkou Slim."Slim vysypal trochu prášku na malý stolek, udělal lajnu a vyšňupal ji. Pak vytvořil druhou lajnu pro mě. Pak jsem natáhl na gauč a přemýšlel jsem o Rubikonu, který jsem právě překročil. Měl jsem výčitky a pak mě zalil smutek. Ale pak přišla vlna nezměrné euforie, která mi z hlavy vyhnala všechny negativní myšlenky. Nikdy před tím jsem se necítil tak živý, tak plný naděje. A nikdy jsem se necítil tak plný energie," píše Agassi.

ATP VŠE ODHALILA, AGGASI JI OBELHAL
Jenže ATP jeho prohřešek odhalila. Jeden z Američanových vzorků byl totiž pozitivní. "Musel jsem lhát," přiznává Agassi.  Za pozitivní test mu hrozilo tříměsíční distanc, za držení drogy až pět let vězení. "Mé jméno, má kariéra, všechno bylo ohroženo. Všechno, čeho jsem dosáhl, by neznamenalo nic. Proto jsem ATP napsal omluvný dopis," tvrdí Agassi.

V něm ATP vyložil, že se droga dostala do jeho těla omylem. "Smíchal jsem lži a polopravdy. Napsal jsem jim, že jsem asistenta už vyhodil a že si drogu často přidával do sodovky, což byla pravda. A já že jsem jednu z těch jeho sodovek vypil. Prosil jsem o pochopení a podepsal jsem to 's upřímným pozdravem'," sype si popel na hlavu jeden z nejlepších tenistů historie, který patří dodnes za tenisovou ikonu.

Vlasatý André Agassi.

"Samozřejmě jsem se cítil hrozně. A slíbil jsem si, že ta lež za tím udělala tečku." ATP případ prověřila a odložila. Na veřejnost se nedostalo nic.

Agassi se o rok později vrátil na kurty a předvedl nejlepší comeback v jednom roce v historii tenisu, když se znovu probojoval do první desítky žebříčku. V roce 1999 zvednul nad hlavu pohár mušketýrů pro vítěze Roland Garros, vyhrál i US Open a na konci roku se stal světovou jedničkou.

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...