Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Soud: Pořadatel dostihu může za smrt koně. Musí zaplatit náhradu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Verdikt je jasný. Za vážné zranění a následnou smrt klisny Inkasentky během dostihu v květnu roku 2008 je zodpovědný Dostihový spolek Pardubice. Rozhodl o tom v takzvaném mezitímním rozsudku krajský soud v Pardubicích.

Majitel koně Hubert Žďárský se žalobou domáhá náhrady škody ve výši 760 000 korun. O konečné výši odškodnění bude soud rozhodovat v dalším jednání.

"Nárok žalobce je co do základu důvodný. Bylo prokázáno, že žalovaný jako pořadatel porušil svou povinnost, kterou mu ukládá zákon na ochranu zvířat proti týrání," prohlásila soudkyně Miroslava Fuksová. Podle ní není za neštěstí odpovědná komise, která před zahájením sezony a každým dostihem kontroluje dráhu, na rozdíl od pořadatele dostihu.

Majitel klisny Hubert Žďárský.

Místopředseda představenstva Dostihového spolku Jiří Kunát se obává, že rozhodnutí může být precedentní, obdobným žalobám pak mohou čelit i další závodiště a ve výsledku by mohl být ohrožený celý dostihový sport.

"Řídíme se stanovami, svodovým řádem a dostihovým řádem Jockey klubu a předpokládáme, že jsou v souladu s českou legislativou. Dostihová komise přebírá dráhu a potvrzuje splnění všech podmínek. Jaké další komise by se ještě měly vyjadřovat ke stavu dráhy, aby jejich výroky měly vážnost?" uvedl Kunát pro ČTK. Dostihový spolek se hodlá proti rozsudku odvolat.

Co se vlastně přihodilo?
Klisna Inkasentka při dostihu ztratila jezdce a při pobíhání po závodišti narazila mimo trasu dostihu do zábradlí na mostku. Způsobila si hlubokou tržnou ránu, navíc si utrhla kyčelní kloub a musela být utracena. Zábradlí, o které se kůň zranil, později pracovníci závodiště zahnuli tak, aby další podobné smrti předešli.

"S vyjádřením pana Kunáta se plně ztotožňuji," uvedl pro LN šéf Dostihového spolku Pardubice Miroslav Petráň a na otázku, zda se nedalo těžkému zranění koně předejít, odpověděl: "A vy byste chtěli, aby byly vykáceny všechny stromy na závodišti? To je úplně stejný příklad. Nebo máme všechny stromy obalit polštáři?"

Rozsudek se nezamlouvá ani dostihové trenérce Martině Jelínkové-Růžičkové. "Strašně mě to překvapilo, to mi tedy spadla brada. Když bude muset Dostihové závodiště zaplatit uvedenou částku, může to být precedens. Osobně si myslím, že Inkasentka byla po pádu v šoku, utrpěla ránu od koně, který spadl přes ní, byla otřesená. A když se kůň něčeho bojí, půjde i tam, kam by normálně nešel," nabídla svou verzi.

Všichni lidé od koní ale v jednom šiku nestojí. Někteří se nechtěli vyjadřovat, zato dostihový trenér Jiří Janda, který připravoval Inkasentku tři roky před utracením, má jasno.

"Pánové z Dostihového spolku mají povinnost zabezpečit trať tak, aby se žádný kůň nezranil. Zodpovídají tedy i za to, když někde čouhá jakákoli trubka," řekl a připomněl loňský případ, kdy se ve stejných místech zranil kůň Moning Let trenéra Čestmíra Olehly a musel být rovněž utracený. "Teprve potom tam dali bariéru. Je to věc jejich svědomí," dodal.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...