5. listopadu 2012 14:20, aktualizováno  14:37 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Soud poslal boxera Plachetku za znásilnění na osm let do vězení

Boxer Plachetka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boxer Plachetka. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRNO Brněnský krajský soud dnes poslal trojnásobného mistra republiky v boxu Ľudovíta Plachetku na osm let do vězení za znásilnění sestry své družky. Účastník olympijských her v Atlantě vinu odmítá. Proti verdiktu se odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci, který musí obžalobu i verdikt přezkoumat.

Plachetka již byl v minulosti za násilné trestné činy potrestán. V roce 1998 dostal 13 let vězení za vraždu a pokus o ni. Propuštěn byl po devíti letech v roce 2007.

Znásilnění se podle spisu stalo loni v červenci v Brně-Maloměřicích v Plachetkově autě Renault Megane. Boxer vezl dvacetiletou sestru své družky na sedadle spolujezdce.

U garáží zastavil a sedadlo náhle sklopil. Přes její odpor mladou ženu údajně svlékl a vykonal na ní pohlavní styk. Pak odjel do Británie, kde byl zadržen a vrácen do vlasti.

Žena podle obžaloby trpí posttraumatickou stresovou poruchou, která se projevuje problémy v sexuální oblasti a také v sociálních vztazích. Tíží ji prý poruchy spánku a má problémy s příjmem potravy. Po útoku nemohla půl roku vést řádný život.

Plachetka utekl ze země

Státní zástupkyně Ludmila Doležalová uvedla, že Plachetka byl uznán vinným zejména na základě výpovědi oběti. "Máme posudky psychologů a psychiatrů, kteří nepochybují o tom, že jde o věrohodného svědka," uvedla žalobkyně.

Soudce Aleš Novotný poukázal na to, že Plachetka po činu uprchl z vlasti a vyhýbal se trestnímu řízení. To také verzi o jeho nevině nepřidalo.

Jednačtyřicetiletý Plachetka stál před brněnským krajským soudem už podruhé. V roce 1998 u něj dostal 13 let za vraždu a také pokus o vraždu.

Připravil o život matku své bývalé družky a pak namířil pistoli i na svoji tehdejší partnerku. Život jí zachránilo to, že zbraň nevystřelila. Plachetka tvrdil, že žena zemřela nešťastnou náhodou. Svědci ale potvrdili, že s ní měl konflikty.

Čtyři roky, které si neodpykal, mu nebudou přičteny k dnešnímu trestu. Ten není až do projednání u olomouckého vrchního soudu pravomocný.

ČTK, Lidovky.cz