4. prosince 2014 18:57 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Soukalová pokazila letošní debut. Už v první střelbě čtyřikrát minula

Vyčerpaná Gabriela Soukalová v cíli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyčerpaná Gabriela Soukalová v cíli. | foto: ČTK/AP

ÖSTERSUND/PRAHA Vyjížděla sice do závodu, svého prvního v nové sezoně Světového poháru biatlonistek, v červeném dresu. Vždyť loni byla Gabriela Soukalová královnou hodnocení individuálního závodu na 15 kilometrů a ten zahajovací právě v Östersunudu vyhrála. Rok poté na stejném místě však loňská vládkyně padla. Čtyři chyby na první střelbě plus dvě na těch zbývajících ji poslaly mezi poražené.

Českou jedničkou v prvním individuálním závodě poolympijské zimy se tak stala Veronika Vítková, v cíli pátá. „Verča předvedla velice dobrý výsledek, zaslouží si velkou pochvalu,“ vzkázal ze Švédska Ondřej Rybář, šéftrenér biatlonové reprezentace.

Bezchybná byla 25letá závodnice z Vrchlabí na první položce, při té druhé spáchala jednu chybu a ze střelnice pádila jako třetí. Na další „ležce“ zapsala do statistik 2 chyby a na chvíli vypadla z desítky.

Čtěte více

Závěrečná zastávka na střelnici sice znamenala nulu, ale v součtu tři předchozí trestné minuty pódiové sny zničily. Přesto se Vítková, která svůj výkon podpořila výborným, třetím nejrychlejším během, udržela v TOP10.

Soukalová už před odletem do Švédska hlásila: „Začátek asi bude pomalejší.“ Kvůli sponzorským i jiným aktivitám neměla biatlonistka stoprocentní prostor pro trénink, navíc doléčovala virózy a trenér ji proto ani nezařadil do nedělní smíšené štafety, která sezonu otevírala.

Čtvrteční závod měl však pro 25letou blondýnu bleskový vývoj - o výsledku rozhodla hned první položka. Jedna, dvě, tři, čtyři chyby udělala všechny střely mířily na stejné místo, teprve poslední terč se štěstím spadl a Soukalová si připsala 4 minuty ztráty.

„Gábina to rozsvítila hned na začátku,“ posteskl si Rybář v České televizi. „Vypadá to na špatně zaujmutou polohu, všechny rány šly na osmou hodinu. Na druhé položce už bylo všechno v pořádku.“

Stejně jako francouzský démon Martin Fourcade o den dřív, tak i česká hvězda odepsala svůj závodu hned v jeho úvodu. Spadla až na chvost pelotonu a nedokázala už se ode dna odlepit. Následně dvojnásobná medailistka z olympijského Soči přidala dva střelecké omyly a cílem projela bezmála osm minut za vítěznou Běloruskou Domračevovou.

Čtvrtá žena minulého ročníku Světového poháru tentokrát zůstala bez bodů.

Filip Grim