Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soukalová útočila na pódium. Nakonec doběhla čtvrtá, Moravec sedmý

Sport

  12:24
POKLJUKA/PRAHA - Biatlonistka Gabriela Soukalová útočila v dnešním závodu s hromadným startem na Světovém poháru ve slovinské Pokljuce na stupně vítězů, ale nakonec dojela čtvrtá. Veronika Vítková skončila desátá. Ondřej Moravec s jednou chybou na střelnici obsadil sedmé místo. Napínavý finiš vyhrál Rus Anton Šipulin. Ženám vládla Finka Kaisa Mäkäräinenová.

Gabriela Soukalová. foto: ČTK/AP

Soukalová dnes střílela bezchybně jako při čtvrteční výhře ve sprintu, ale tentokrát zaostala za nejlepšími běžecky. Od začátku se přitom držela na dohled čela a z poslední zastávky na střelnici vyjížděla druhá.

Soukalová na trati v Pokljuce.
Česká biatlonistka Gabriela Soukalová.
Gabriela Soukalová během štafety 4x6km.
Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Jitka Landová a Eva Puskarčíková pózují...

V posledním kole se přes Soukalovou i ostatní soupeřky přehnala Mäkäräinenová a navzdory dvěma trestným okruhům si dojela pro první výhru v závodu s hromadným startem. Soukalovou ještě předstihla Běloruska Naděžda Skardinová a odsunula ji mimo stupně vítězů. Druhá byla rovněž čistě střílející francouzská závodnice Anais Bescondová.

Favoritku vyřadila ušpiněná zbraň

Na špičce se držela i Vítková, ale dvakrát musela na trestné kolo, a proto byla ráda, že dojela do cíle na konci elitní desítky. „Máme dvě holky do desítky, to je určitě velice příjemný výsledek,“ hodnotil trenér Zdeněk Vítek v televizním rozhovoru.

Jedna z favoritek Darja Domračevová se při výjezdu z trestného kola po první zastávce na střelnici srazila se soupeřkou, spadla a ušpinila si malorážku. Při druhé střelbě vleže Běloruska trefila jen jeden terč a ze závodu odstoupila.

Moravec: parádní stojka, zrádná ležka

Moravce stála boj o stupně vítězů chybná rána při druhé položce vleže, po které jel jedenáctý. Obě stojky zvládl rychle a přesně, díky čemž se vyšvihl na šesté místo. V posledním kole ho předjel Nor Tarjei Bö.

Závod se nevydařil Michalu Šlesingrovi, který musel na trestné kolo čtyřikrát a obsadil 29. příčku.

V posledním kole bojovalo o výhru pět biatlonistů. Ve stoupáních se snažil ujet Francouz Jean Beatrix, což se mu nepovedlo. Když se pak pokoušel zachytit nástup Šipulina, spadl a jeho krajan Martin Fourcade mu navíc zlomil hůlku. Fourcade dojel druhý, čímž se vrátil do čela SP. Třetí skončil Rakušan Simon Eder. Smutný Beatrix byl pátý.

SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko):

Ženy - závod s hromadným startem na 12,5 km:

1. Mäkäräinenová (Fin.) 34:18,8 (2 tr. okruhy), 2. Bescondová (Fr.) -7,6 (0), 3. Skardinová (Běl.) -15,8 (0), 4. Soukalová -24,1 (0), 5. Valj Semerenková (Ukr.) -25,2 (1), 6. Wiererová (It.) -26,8 (2), 7. Hildebrandová -51,5 (1), 8. Preussová -55,8 (2), 9. Dahlmeierová (všechny Něm.) -1:01,8 (1), 10. Vítková -1:04, 2 (2).

Průběžné pořadí SP (po 8 z 25 závodů): 1. Mäkäräinenová 422, 2. Valj Semerenková 328, 3. Domračevová (Běl.) 303, 4. Wiererová 280, 5. Oberhoferová (It.) 262, 6. Hildebrandová 259, ...9. Vítková 231, 14. Soukalová 189, 32. Puskarčíková 68, 34. Landová 64.

13:30 závod s hromadným startem 15 km muži.

Autoři: ,