Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Soupeřům ukážu, že jsem fit'

Sport

  7:56
PRAHA - Bez myšlenek na zranění oštěpem, které jej postihlo koncem ledna v Jižní Africe, zato s chutí útočit na svou třetí zlatou medaili z halového mistrovství Evropy v řadě. V takovém rozpoložení odletí dnes do Birminghamu nejlepší český atlet Roman Šebrle (32).

Roman Šebrle foto: OLIVIER MORIN AFP

„Cítím se výborně, závěr přípravy se vydařil. Pravda, ukáže to až samotný závod, ale po patáliích s lýtkem a propíchnutým ramenem jsem v pohodě,“ pravil olympijský vítěz.

Po návratu z Jižní Afriky jste říkal, že Birmingham pro vás představuje obrovskou motivaci. Platí to pořád? 
Samozřejmě. Soupeři si možná budou myslet, že po zranění oštěpem nebudu připravený, ale ukážu jim, že tomu tak není. Rameno mě už dlouho nikterak neomezuje, vždyť jsem mohl pokračovat v přípravě jen pár dní poté. Chci soupeře ujistit, že se mnou musejí počítat pořád, i pro letní mistrovství světa v Ósace a pro olympiádu v Pekingu.

Před odjezdem na velké podniky říkáváte, že jiná než zlatá medaile by pro vás byla zklamáním. To je také stejné? 
Vůbec nevím, jak mohou zazávodit soupeři, ale vím, jak můžu zazávodit já. Pro mě by byl zklamáním výkon pod 6200 bodů. Jestli to bude stačit na zlato, to se uvidí. Ale zlato je pro mě velkou motivací.

Letos se vaši soupeři příliš nepředvedli - lze říci, kdo vám může boj o titul nejvíc znepříjemnit? 
Před halovou sezonou jsem se nejvíc obával Rusů Pogorelova a Drozdova, jenže první si letos zapsal 6095 bodů a druhý asi 5850, což je na ně málo. Takže nevím.

Počítáte, že vaše jizva na rameni bude na šampionátu velkou atrakcí? Mnozí ze soupeřů ji jistě budou chtít vidět... 
Permanentně budu chodit s odhaleným ramenem... (smích) Tuším, že soupeři se vyptávat budou, takže předpokládám, že to ještě párkrát vysvětlím.

Sledoval jste úterní zlatý závod Kateřiny Neumannové? 
Bohužel ne, vezl jsem Štěpána do školky. Nicméně manželka tu slávu viděla a všechno mi vylíčila. Je to super výsledek, bomba. Ale zlatý slalom Šárky Záhrobské jsem sledoval, byla to fantazie. U takových závodů jsem nervóznější než u svého...

LN Dokázal byste opustit sport takto na vrcholu jako Neumannová? 
Asi ne... Nevím, jak to chodí mezi lyžaři, ale když budu mluvit za sebe, tak mně atletika možnost odejít na vrcholu nezajistí. Výkonnostně možná půjdu o něco níž, ale na šampionátech budu chtít usilovat o medaile pořád. Pro mě je důležité, abych uživil rodinu.

Co takhle postavit si penzion jako nejlepší česká lyžařka? 
Penzion? To není moje krevní skupina, mám jiné plány. Jaké? To se dozvíte, až přijde čas.

Jaké máte vzpomínky na Birmingham? Před čtyřmi lety jste tam vybojoval na halovém mistrovství světa bronz... 
Tehdy můj závod poznamenala nejsilnější chřipka, jakou pamatuju. Od té doby se nechávám očkovat. A v tamní hale byl tvrdý povrch. Samozřejmě mám raději, když se závodí na palubovce, která péruje, ale povrch bude pro všechny stejný.

Před dvěma lety jste z halového ME v Madridu přivezl medaili, zlatou, jako jediný český reprezentant. Poveze letos výprava víc cenných kovů? 
V to pevně doufám. Obě tyčkařky, Pavla Rybová s Katkou Baďurovou, jsou letos famózní. A taky věřím, že se předvedou výškaři Tomáš Janků se Sváťou Tonem.

Co soudíte o nepříliš vysokém počtu českých atletů, kteří se v Birminghamu představí pouze v jedenácti? 
Je to málo. Je velká škoda, že u nás přetrvává trend nehrát na divoké karty. Podle mě by se na halovém mistrovství Evropy měla dávat šance i atletům, kteří se třeba na mistrovství světa nikdy nepodívají, byla by to pro ně motivace. Jedna setina vteřiny, kolik chybělo k limitu překážkářce Martincové, by přece neměla hrát roli.

Autoři:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat