SP v biatlonu: Šlesingr dojel dvanáctý, Soukalová až ve třetí desítce

16:56
První start v sezoně, rozměklý sníh na zkráceném okruhu, déšť a k tomu ještě hustá mlha - a přesto si mohl Michal Šlesingr po sprintu Světového poháru v Oberhofu mnout ruce. Závod v bílé mlze zvládl a skončil na 12. místě. V ženském závodě si z českých závodnic nejlépe vedla Veronika Vítková, která dojela třináctá.

Michal Šlesingr foto: MAFRA - Ota Bartovský

Sprinterský závod v německém středisku sice tradičně sledovaly zaplněné tribuny, ale 25 000 fanoušků toho z tribun příliš nevidělo. A diváci u televizních obrazovek jakbysmet.

Identifikovat biatlonisty na střelnici bylo v některých momentech mimořádně obtížné, v záběrech kamer se několikrát míhaly pouze stíny.

Pořadatelé připravili v nezvykle teplém lednovém počasí pouze 2,5kilometrový okruh. A ten navíc zahalila bílá tma. S jejími nástrahami se nejlépe vypořádali zkušení Norové.

Björndalen - navzdory dvěma střeleckým minelám - dlouho útočil na své 94. vítězství ve Světovém poháru, nakonec ale na nejvyšší stupínek nevystoupil. O čtyři desetiny ho porazil krajan Svendsen. Na pódium je z třetí pozice doprovodil lídr Světového poháru Martin Fourcade.

Norský biatlonista Svendsen vyhrál mužský sprint na 10km

Opožděný, ale výborný vstup do olympijské zimy má za sebou Michal Šlesingr. 30letý český biatlonista neodjel v první třetině sezony kvůli zdravotním problémům ani jeden závod Světového poháru, po individuální přípravě se vrátil až v Oberhofu. Na střelnici dvakrát chyboval a nakonec se do výsledků zapsal na 12. pozici.

Běžecky mohl být spokojený Ondřej Moravec, na trati předvedl čtvrtý nejrychlejší čas ze všech, čtyři střelecké chyby (tři vestoje) ho však odsunuly až na 29. pozici.

Za 39. pozici si body do hodnocení SP připsal Tomáš Krupčík, Jaroslav Soukup skončil se čtyřmi ranami mimo na 48. místě. Michal Krčmář chyboval v těžkých podmínkách na střelnici dokonce šestkrát a obsadil 75. příčku.

Soukalová chybovala ve střelbě

Veronika Vítková se na zamlžené střelnici zmýlila dvakrát a skončila třináctá, Gabriela Soukalová netrefila dokonce čtyři terče, obsadila 26. místo a těsně uhájila vedení ve Světovém poháru. Náročný sprint na rozbředlém sněhu v německém Oberhofu, který vyhrála Darja Domračevová z Běloruska, tentokrát české biatlonistky mezi absolutní elitu nepustil.

Soukalová přiznala, že se se střelbou v Oberhofu trápí. "Mám problémy. Člověk chce, sám od sebe něco očekává, možná v tom je chyba," řekla v rozhovoru pro Radiožurnál. "Je těžké mít střelbu hodně stabilní. Hodně lidí nechápe, že se nám něco takového může stát - ale nejsme stroje."

Závody SP v biatlonu v Oberhofu (Německo)

Muži - sprint 10 km: 1. Svendsen 26:44,3 (2 tr. kola), 2. Björndalen (oba Nor.) -0,4 (2), 3. M. Fourcade (Fr.) -21,7, 4. Usťjugov (Rus.) -27,1 (1), 5. Pryma (Ukr.) -28,1 (0), 6. Koiv (Est.) -38,2 (0), 7. Volkov (Rus.) -39,2 (0), 8. Peiffer (Něm.) -42,8 (2), 9. Landertinger (Rak.) -48,9 (2), 10. J. Bö -49,7 (3), ...12. Šlesingr -1:02,7 (2), 29. Moravec -1:35,6 (4), 39. Krupčík -1:57,3 (2), 48. Soukup -2:19,4 (4), 75. Krčmář (všichni ČR) -3:44,0 (6).

Průběžné pořadí SP (po 7 z 21 závodů): 1. M. Fourcade 354, 2. Eder (Rak.) 204, 3. Svendsen 203, 4. J. Bö 197, 5. Björndalen 181, 6. Šipulin (Rus.) 178, ...18. Moravec 135, 51. Šlesingr 29, 54. Soukup 27, 61. Krčmář 17, 78. Krupčík 5.

Ženy - sprint 7,5 km: 1. Domračevová (Běl.) 23:06,7 (1), 2. Mäkäräinenová (Fin.) -29,8 (2), 3. Pidhrušná (Ukr.) -36,4 (0), 4. Bergerová -1:01,6 (3), 5. Flatlandová (obě Nor.) -1:09,8 (1), 6. Valj Semerenková (Ukr.) -1:11,6 (2), 7. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -1:17,0 (2), 8. Novakowská-Ziemniaková (Pol.) -1:20,2 (2), 9. Wiererová (It.) -1:26,2 (1), 10. Eckhoffová (Nor.) -1:28,5 (2), ...13. Vítková -1:39,4 (2), 26. Soukalová -2:10,2 (4), 40. Puskarčíková -2:41,0 (2), 81. J. Jislová (všechny ČR) -4:52,8 (3).

Průběžné pořadí SP (po 7 z 21 závodů): 1. Soukalová 249, 2. Valj Semerenková 246, 3. Starychová (Rus.) 246, 4. Gasparinová (Švýc.) 224, 5. Pidhrušná 223, 6. Mäkäräinenová 207, 7. Vítková 191, ...49. Puskarčíková 31, 54. Tomešová (ČR) 21.