18. září 2007 11:07 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sparta: arogance a namyšlenost

Tomáš Řepka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Řepka | foto: ČTK

PRAHA Největší a nejslavnější český fotbalový klub? Podle počtu titulů, fanoušků a výše rozpočtu jednoznačně pražská Sparta. Letenští ale také po víkendu definitivně získali další primát: klub s nejhorším chováním.

Problémy se sparťanskými rowdies nejsou ničím novým, nyní ale příklad svých fanoušků zdárně následují i hráči.

V posledních dnech jejich excesy gradují. Záložníka Pavla Horvátha potrestala disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu pokutou 200 000 korun za hajlování při utkání na Žižkově. V neděli na stadionu v Teplicích napadl obránce Tomáš Řepka po červené kartě kameramana ČT, zatímco jeho vzteklého spoluhráče Abrahama museli ostatní sparťané držet, aby se nevrhl na rozhodčího.

Kauza Řepka

 • Černý: Takovou věc jsem ještě nezažil
 • Řepka problémy přitahuje
 • "Hříšníci" rozdávali úsměvy

„Sparta vystupuje namyšleně,“ říká bez obalu bývalý sparťan Václav Mašek, člen stříbrného týmu z mistrovství světa v Chile 1962.

„Není to ale otázka jen jednoho člověka,“ upozorňuje bývalý trenér klubu Jaroslav Hřebík. „Jde o celou atmosféru, o aroganci a chybějící pokoru,“ vypočítává kouč.

Jak hodnotíte chování Tomáše Řepky v závěru utkání v Teplicích?
Jaroslav HřebíkJaroslav Hřebík, bývalý trenér Sparty

Za mého působení ve Spartě jsme pracovali na tom, aby se něco podobného nestalo. Tehdy by stejně asi všechna vina spadla na moji hlavu. V klubu to ale nikdy není otázka jednoho člověka.
Jaroslav HřebíkAntonín Panenka, mistr Evropy 1976

Sám se ptám, co ho k takové reakci vedlo. Ať to bylo jakkoliv, hráči z klubu kalibru Sparty si to dovolit nemohou. Všichni víme, že Řepka je horkokrevný. Není náhoda, že sázkové kanceláře v minulé sezoně vypisovaly kurzy, jestli bude vyloučený, nebo ne. Tentokrát by ale měl dostat pořádnou pálku.
Jaroslav HřebíkLadislav Vízek, bývalý internacionál

Já bych dal Řepkovi doživotí. Já byl tím, co jsem v neděli večer viděl, doslova uražený. Jeho jednání je nepochopitelné. A ten psychopat Abraham? Toho snad museli nadopovat práškama.
Jaroslav HřebíkVáclav Mašek, vicemistr světa 1962

Sice jsem ten incident přímo nesledoval, ale radost mi to nedělá. Tomáš asi nezvládá svoji osobnost. Sparta vystupuje namyšleně a sem tam není dobrá tak, jak si o sobě myslí. Z toho potom vyplývají podobné excesy.

Sparta přitom v posledních letech  nemá tolik úspěchů, na které by mohla být pyšná. Z uplynulých šesti ligových ročníků získala jen tři tituly a to je klub s nejlepším finančním zázemím v Česku málo. Letos se navíc do prestižní a bohaté Ligy mistrů probojovala Slavia, odvěký pražský rival. Na Spartu zbyl Pohár UEFA. A letenský velkoklub coby hlavní dodavatel hráčů reprezentace? Ta rovnice už také dávno neplatí.

Mašek: Ve Spartě je něco škodlivého uvnitř
„Chybějící pokora“, o které mluví Hřebík, se projevila i bezprostředně poté, co Sparta letos vypadla z předkola Ligy mistrů. Bez problémů ji dvakrát porazil londýnský Arsenal, který se při zápasech podle komentářů anglického tisku „ani nezapotil“. Řepka ale po vyřazení prohlásil, že mu tým Arsenalu připadá „nevyzrálý“.

„Ve Spartě je něco škodlivého uvnitř,“ myslí si Mašek. „Hráči přicházejí jako hvězdy z jiných klubů, dobře na Letné začnou, ale pak upadnou do šedivého průměru.“ Kromě herního úpadku si ale posily rychle osvojí sparťanský pocit nadřazenosti. Třeba právě Abraham. Dovolil by si svůj cholerický výstup směrem k sudímu coby hráč Liberce nebo Mladé Boleslavi, kde předtím působil? Jen těžko.

Už dlouho se šeptá, že na Letné ve skutečnosti vládnou hráči. „Jsme v největším klubu v Česku, tak bude všechno skákat, jak pískáme,“ myslí si možná. Jejich výstřelky ale nemá kdo krotit. Kapitán? Ten vzteky mlátí do kamery. Trenér Bílek? I on se na incidentu v Teplicích významně podílel. Klubový šéf? Byznysmena Křetínského se možná fotbalisté bojí, protože kontroluje finance, ale jinak jasně cítí, že není „jedním z nich“.

Není náhodou, že náročný trenér Hřebík, který sází na disciplínu, ve Spartě při svém druhém angažmá vyhořel, a že se klub při hledání nových koučů soustředí i na to, jestli je kandidát dostatečně velkým „sparťanem“.

Letenský tým už dlouho vyhlašuje, že chce být v Česku jedničkou se vším všudy. Pokud jde o podporování mediálního obrazu tuzemských fotbalistů coby nafoukaných hulvátů, nemá Sparta skutečně konkurenci.

Najdete na Lidovky.cz