20. října 2008 16:07 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sparta před derby vyvěsí Žemličkův dres

Sparťanská ikona Richard Žemlička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sparťanská ikona Richard Žemlička. | foto: ČTK

PRAHA Bývalý dlouholetý kapitán Sparty Richard Žemlička se dočká před úterním hokejovým derby se Slavií ocenění. Při úvodním ceremoniálu vystoupá jeho dres s číslem 13 ke stropu Tesla Areny. Této pocty se dostalo zatím jen šestici zařazené do All Star týmu klubu v lednu 2004 při stém výročí Sparty - Jiřímu Holečkovi, Karlu Gutovi, Františku Tikalovi, Janu Havlovi, Jiřímu Hrdinovi a Vladimíru Zábrodskému.

Právě z týmu nynějšího pražského rivala, který tehdy hrál ještě druhou nejvyšší soutěž, přišel v 22 letech Žemlička do Sparty v průběhu sezony 1986/87. Za Spartu pak odehrál celkem 15 ročníků, v nichž nastoupil v 634 zápasech. Více utkání má na kontě v historii klubu jen Jiří Zelenka, ale Žemlička je s 565 kanadskými body nejproduktivnějším sparťanem v historii.

Žemlička, který působil během kariéry také v TPS Turku, Freiburgu, Eisbären Berlín a Sachsen Füchse, vyhrál se Spartou tři mistrovské tituly v letech 1990, 2000 a 2002. Z klubu odešel v lednu 2003, kdy byl vyměněn do Litvínova. Tam strávil dvě sezony, pak ještě působil na Slovensku v Popradu a Liptovském Mikuláši.

V současné době Žemlička trénuje sparťanský dorost s bývalým spoluhráčem Pavlem Geffertem a nastupuje ještě za druholigovou Roudnici nad Labem.

ČTK