23. července 2007 9:52 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sparta v tureckém kotli. Ve Vídni

Fotbalisté Fenerbahce Istanbul měli nad Spartou převahu v hledišti i na hřišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalisté Fenerbahce Istanbul měli nad Spartou převahu v hledišti i na hřišti. | foto: ČTK

VÍDEŇ Dvě hodiny před utkáním to na periferii Vídně před stadionem tamní Admiry Wacker vypadá téměř jako před prestižním zápasem evropských pohárů. Stadion se v sobotním podvečeru utápí ve žlutomodrých barvách tureckého mistra Fenerbahce Istanbul, stovky fanoušků houfně kupují repliky dresů, zejména tu s číslovkou tři - náležející nové posile Fenerbahce Robertu Carlosovi.

Když kolem početné skupinky Turků přechází mladík v rudém dresu pražské Sparty, ozve se: „Aaaa, Sparta,“ a ukazují palcem dolů. Sparťanští fanoušci, jejichž tým tady má s Fenerbahce změřit síly na závěr rakouského soustředění, jsou ovšem jasně v menšině.

Stadion pro 12 tisíc lidí je během pár minut více než ze dvou třetin zaplněn, turečtí fans bouřlivě reagují na každého příchozího hráče. Oproti tomu malá skupinka sparťanských fanoušků namísto fandění raději provokuje vyvěšením britské vlajky na protilehlé tribuně. To na příznivce Fenerbahce působí jako rudý hadr na býka. V živé paměti je totiž ještě hromadná bitka při pohárovém utkání Galatasaraye Istanbul s Leedsem United, při kterém přišli o život dva angličtí fanoušci.

Trvá to sotva osm minut, než jeden z Turků přeskakuje zábrany a běží přes celé hřiště, aby vlajku strhl. Hra je přerušena, fotbalisté kroutí hlavami, situaci musí řešit až policisté, kteří fanouška těsně před oplocením chytají. Vlajka ovšem musí pryč, což příznivci Fenerbahce hlasitě oslavují.

Jiskří se ovšem i na hřišti, hráči tureckého týmu pořádně přitvrzují hru. A přestože v týmu trenéra a legendárního internacionála Zika nenastoupily hvězdy jako Ghaňan Stephen Appiah či Brazilci Roberto Carlos s Alexem, mají fotbalisté Fenerbahce více ze hry. V 56. minutě ještě sparťany po hlavičce bývalého forvarda Chelsea Mateji Kežmana zachraňuje břevno. O 15 minut později už ovšem Poštulka po další hlavě Ondera Turaciho kapituluje. Stav 1:0 vydrží až do konce, aniž by si Sparta v dost improvizované sestavě vytvořila vážnější šanci.

Na konci utkání na hřiště vbíhá několik stovek fanoušků, jako kdyby Fenerbahce vyhrálo ligu. „Publikum bylo fantastický. Klobouk dolů, ale ke konci jsem se trošku bál, když vběhli na hřiště,“ tvrdí po zápase Jiří Kladrubský.

Teprve v pátém utkání na rakouském soustředění tak nachází Sparta přemožitele. „Dneska nám očividně chyběly síly, páté utkání v deseti dnech je obrovská zátěž,“ hodnotí po zápase trenér Michal Bílek s tím, že proto porážce nepřikládá větší význam. „Ze soustředění mám velmi dobrý pocit. Velmi dobře jsme posílili. Všichni hráči, kteří přišli, do mužstva zapadli. Věřím tomu, že budeme silnější než v minulé sezoně,“ konstatuje Bílek.

Kadlec nejspíš zůstane
O dalších posilách či možných odchodech Bílek příliš mluvit nechce. Vše ale nasvědčuje tomu, že by ve Spartě měl zůstat Michal Kadlec, za kterého prý byl FK Moskva připraven dát okolo 100 milionů korun.

„Co jsem mluvil s manažerem, tak je Moskva uzavřená kapitola. Tam se to prostě nějak nedohodlo. Teď uvidíme co dál. Situace je taková, že zůstávám ve Spartě a s největší pravděpodobností to tak bude i dál,“ říká Kadlec.

Najdete na Lidovky.cz