Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Problém společného korejského týmu pro OH. Oba týmy si navzájem nerozumí

Sport

  13:21
Soul - Společný olympijský tým tvořený hokejistkami Severní a Jižní Koreje čelil při svém prvním tréninku nečekaným problémům, které způsobily odlišnosti v jazyce používaném na opačných stranách hranice. Uvedla to dnes agentura AFP. Korea byla rozdělena válečným konfliktem z let 1950-1953 a obyvatelé na severu a na jihu od té doby nejsou v kontaktu.

Ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon (vlevo) s vedoucím severokorejské delegace Ri Son-kwonem (vpravo). foto: ČTK

Obě Koreje používají nadále stejné písmo, takzvaný hangul, který byl vyvinut v 15. století, aby nahradil čínské znaky. Vývoj jazyka se ale na jihu a severu Korejského poloostrova za uplynulých 70 let v mnoha směrech rozešel.

Hodně zřetelné je to právě u sportovní terminologie, kde Jihokorejci převzali řadu anglických slov, přičemž lehce přizpůsobili jejich výslovnost. Jedná se například o výraz skating (bruslení) či T-push označující bruslařskou techniku brankáře. Severokorejci si v těchto případech vytvořili vlastní slova.

K překonání komunikačních problémů sestavila jihokorejská hokejová asociace slovníček odlišných výrazů a před prvním společným bruslením v neděli ho rozdala hráčkám. Slovníček je doplněn i anglickou výslovností severokorejských slov, očividně pro kanadskou trenérku Jihokorejek Sarah Murrayovou.

Společný tým hokejistek obou Korejí byl vytvořen v rámci snah Soulu využít zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu ke sblížení s KLDR po letech napětí způsobeného opakovanými severokorejskými jadernými a raketovými testy.

Severní Korea oficiálně oznámila svou účast na olympiádě počátkem ledna při prvních oficiálních rozhovorech mezi oběma Korejemi od roku 2015. Na olympijské hry, které se v Jižní Koreji uskuteční v termínu 9.-25. února, vyšle KLDR zhruba 550člennou delegaci. 

Ta bude zahrnovat 230 roztleskávaček, 140členný orchestr, 30členné družstvo na předvádění taekwonda, dále pak 22 sportovců, vysoké činitele a novináře. Družstvo hokejistek je prvním společným olympijským týmem obou Korejí v historii.

Vytvoření společného ženského hokejového týmu se v Jižní Koreji setkalo s četnými kritikami veřejnosti. Podle kritiků byly sportovkyně zneužity vládou k politickým účelům. 

Jihokorejky i jejich kanadská trenérka Sarah Murrayová si stěžovaly, že spojení s úplně cizími hráčkami tým oslabí, a navíc dostanou Jihokorejky méně času na ledě, než kdyby hrály samy za sebe. Družstvo tvoří 23 jihokorejských hráček a 12 hráček ze Severu, které přešly přísně střeženou hranici mezi oběma zeměmi minulý týden.

Atmosféra na prvním tréninku byla „vážná, ale přátelská“, uvedla jihokorejská tisková agentura News1. Severokorejky prý projevovaly „velkou soustředěnost a bojového ducha“.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat