Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Problém společného korejského týmu pro OH. Oba týmy si navzájem nerozumí

Ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon (vlevo) s vedoucím severokorejské delegace... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon (vlevo) s vedoucím severokorejské delegace... | foto: ČTK

Soul  Společný olympijský tým tvořený hokejistkami Severní a Jižní Koreje čelil při svém prvním tréninku nečekaným problémům, které způsobily odlišnosti v jazyce používaném na opačných stranách hranice. Uvedla to dnes agentura AFP. Korea byla rozdělena válečným konfliktem z let 1950-1953 a obyvatelé na severu a na jihu od té doby nejsou v kontaktu.

Obě Koreje používají nadále stejné písmo, takzvaný hangul, který byl vyvinut v 15. století, aby nahradil čínské znaky. Vývoj jazyka se ale na jihu a severu Korejského poloostrova za uplynulých 70 let v mnoha směrech rozešel.

Hodně zřetelné je to právě u sportovní terminologie, kde Jihokorejci převzali řadu anglických slov, přičemž lehce přizpůsobili jejich výslovnost. Jedná se například o výraz skating (bruslení) či T-push označující bruslařskou techniku brankáře. Severokorejci si v těchto případech vytvořili vlastní slova.

K překonání komunikačních problémů sestavila jihokorejská hokejová asociace slovníček odlišných výrazů a před prvním společným bruslením v neděli ho rozdala hráčkám. Slovníček je doplněn i anglickou výslovností severokorejských slov, očividně pro kanadskou trenérku Jihokorejek Sarah Murrayovou.

Společný tým hokejistek obou Korejí byl vytvořen v rámci snah Soulu využít zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu ke sblížení s KLDR po letech napětí způsobeného opakovanými severokorejskými jadernými a raketovými testy.

Severní Korea oficiálně oznámila svou účast na olympiádě počátkem ledna při prvních oficiálních rozhovorech mezi oběma Korejemi od roku 2015. Na olympijské hry, které se v Jižní Koreji uskuteční v termínu 9.-25. února, vyšle KLDR zhruba 550člennou delegaci. 

Ta bude zahrnovat 230 roztleskávaček, 140členný orchestr, 30členné družstvo na předvádění taekwonda, dále pak 22 sportovců, vysoké činitele a novináře. Družstvo hokejistek je prvním společným olympijským týmem obou Korejí v historii.

Vytvoření společného ženského hokejového týmu se v Jižní Koreji setkalo s četnými kritikami veřejnosti. Podle kritiků byly sportovkyně zneužity vládou k politickým účelům. 

Jihokorejky i jejich kanadská trenérka Sarah Murrayová si stěžovaly, že spojení s úplně cizími hráčkami tým oslabí, a navíc dostanou Jihokorejky méně času na ledě, než kdyby hrály samy za sebe. Družstvo tvoří 23 jihokorejských hráček a 12 hráček ze Severu, které přešly přísně střeženou hranici mezi oběma zeměmi minulý týden.

Atmosféra na prvním tréninku byla „vážná, ale přátelská“, uvedla jihokorejská tisková agentura News1. Severokorejky prý projevovaly „velkou soustředěnost a bojového ducha“.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.