Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spokojená šedesátnice Navrátilová: Chci tu ‚strašit‘ ještě několik desetiletí

Sport

  16:19
SINGAPUR - Před týdnem oslavila legendární tenistka Martina Navrátilová 60. narozeniny, na party v Miami se bavila při bruslení a hraní kuželek. V úterý v Singapuru přiznala, že si těžko zvyká na šestku na začátku svého věku.

Martina Navrátilová. foto: MAFRA - Michal Šula

„Je těžké si uvědomit, že mi je šedesát, že tam je šestka. Padesátka už byla dostatečně špatná. Teď je to ještě horší, ale co se dá dělat,“ uvedla Navrátilová v rozhovoru pro ČTK, MFDnes a Radiožurnál v rámci Turnaje mistryň.

Šedesátku by bývalé světové jedničce a osmnáctinásobné grandslamové šampionce ve dvouhře na první pohled málokdo hádal. „Cítím se líp než většina lidí v tomhle věku. Nechovám se na svůj věk a asi nikdy nebudu. Ještě tady straším a doufám, že tady budu strašit ještě pár desetiletí,“ řekla osminásobná vítězka Turnaje mistryň.

Přání všeho nejlepšího do další šedesátky se od srdce zasmála. „To jste teda velký optimista,“ odvětila. „Já si vezmu čtyřicítku, jo? Dřív jsem si myslela, že se dožiju stovky. Ale záleží na kvalitě spíš než na kvantitě. To je hlavní.“

Narozeniny oslavila v Miami s rodinou, blízkými i s tenistkami. „Byla to dobrá kombinace lidí. Přišla Chris Evertka a i Arantxa tam byla,“ zmínila svoji bývalou rivalku Američanku Chris Evertovou a Španělku Sanchezovou-Vicariovou.

Na malém kluzišti se bruslilo a hrály se kuželky. „Vyblbli jsme se. Byla to správná sportovní oslava,“ pochvalovala si Navrátilová. K bilancování se nedostala. „Nejsem ten typ. Vždyť mě znáte. Čas bych si mohla udělat, ale pak bych se zase rozbrečela kvůli rodičům. Nevzpomínám. Koukám se pořád dopředu,“ řekla Navrátilová.

Vítězka rekordních 167 singlových turnajů je hodně aktivní na sociálních sítích, ale gratulace si tam nepřečetla. „Už se na to nekoukám. Přestala jsem to číst v létě, protože komentáře byly takové negativní. Měla jsem z toho špatnou náladu. Nečtu to a od té doby jsem mnohem spokojenější,“ řekla Navrátilová, která hodně komentuje politické dění v USA a v diskuzích pak měla velice negativní reakce.

I když nesportuje pravidelně, hýbe se pořád. Jednou týdně zajde na tenis, občas si vyjede na kole. „Teď jezdím párkrát na paddleboardu. Bydlíme u vody, tak to je moc prima. Jógu jsem nedělala od května, když jsem jela do Evropy. Pravidelně nic nedělám, ale pořád alespoň něco.“

V Singapuru je ambasadorkou turnaje, komentátorkou a sleduje nové hvězdy. Během rozhovoru přišla Karolína Plíšková. „Ta je vysoká!“ řekla Navrátilová, když se po české jedničce ohlédla přes rameno. „Je šikovná. Talent byl viditelný od začátku. Dává velké rány, ale má i cit, měkké ruce. Když vylepší pohyb, v tom má možnost se zlepšit nejvíc, tak si myslím, že tam limit není,“ řekla Navrátilová.

Plíšková by teoreticky mohla být jednou novou hvězdou světového tenisu. Zdá se, že Serena Williamsová či Maria Šarapovová brzy opustí výsluní. „Teď je to vyrovnané, když takové osobnosti chybějí, tak zeje díra. Nová generace se konečně začíná chytat a vyrovnávat. Poprvé po třech letech bylo trošku ve vzduchu a měla jsem pravdu, že se tam konečně dostal někdo jiný než Serena. Je to tím, že Serena nehrála dostatek turnajů, ale Kerberová si to zasloužila,“ řekla Navrátilová.

Z Turnaje mistryň zamíří do Berlína, kde bude mít jednu ze svých přednášek, na kterých mluví o různých tématech. „O tenisu, o životě, o ženských právech, lesbických právech, mluvím o motivaci. Jak se dostat na špičku a zůstat tam. Většinou mluvím tak dvacet pětadvacet minut,“ uvedla Navrátilová.

Vždy je dobře připravena, stejně jako před vstupem na kurt. „Mám noty, ale většinou mluvím spatra,“ řekla. Po jejím vystoupení mají lidé prostor na otázky a nejčastěji se ptají, jak být úspěšný.

„Mluvím o tom, co jsem se naučila skrze tenis a jak jsem to přizpůsobila běžnému životu,“ prohrálila Navrátilová. Podobnou přednášku v rodné České republice ještě neměla. „Nikdo se mě neptal. Tak to zařiďte,“ vyzvala zájemce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!