Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Spor o stropy: Ferrari chce dát FIA k soudu

Vítěz Bahrajnské GP ve svém ferrari.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz Bahrajnské GP ve svém ferrari. | foto: AFP

LONDÝN/PRAHA Místo dohody více zlé krve. Schůzka promotéra formule 1 Bernieho Ecclestona, šéfa Mezinárodní automobilové federace (FIA) Maxe Mosleyho a zástupců týmů nevnesla do sporu o rozpočtové stropy klid. Naopak. Stáj Ferrari hodlá napadnout nová pravidla u francouzského soudu.

Mosley dál trvá na zavedení dobrovolného omezení rozpočtu ve výši  40 milionů liber. Týmy, které na něj v příští sezoně přistoupí, budou zvýhodněny v technických pravidlech a získají větší volnost při úpravách vozů.

„Žádný kompromis nebude, stáje si musí rozmyslet své budoucí plány,“ podotkl na adresu týmů Ferrari a Renault, které v průběhu tohoto týdne pohrozily odchodem ze seriálu. V platnosti zůstal i termín uzávěrek přihlášek pro příští ročník, kterým je 29. květen.

Vedení Ferrari navíc připravilo FIA nepříjemné překvapení. „Během setkání vyšlo najevo, že Ferrari podalo k francouzskému soudu návrh na předběžné opatření. Chtějí nás zastavit v tom, co se chystáme udělat,“ líčil Mosley.

Soud bude v úterý, FIA už plánuje odvolání
Slyšení u pařížského soudu je naplánováno na příští úterý. FIA už předem oznámila, že v případě úspěchu Ferrari se okamžitě odvolá.
Nová pravidla, která se FIA bez konzultace s týmy rozhodla nasadit od příštího roku, mají přinést úsporu financí v době globální ekonomické krize.

Ferrari a Renault sice s potřebou snížení nákladů souhlasí, navrhují však jiná řešení. To, co se nelíbí „velkým hráčům“ F1, naopak vítají nové týmy. O vstup do prestižního seriálu už v minulých týdnech projevily zájem Lola, Aston Martin, USF1 a iSport International.

V pátek je pak doplnila stáj Litespeed, jež závodí v britské formuli 3. „Neexistuje zřejmě lepší chvíle na vstup do formule jedna. Přihlásíme se do příští sezony,“ prohlásil šéf Litespeedu Nino Judge. Tým z východoanglického Norfolku už se dal dohromady s Mikem Gascoynem, jenž má jako designér Renaultu, Toyoty a bývalý technický šéf Force India s formulí velké zkušenosti.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!