Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spor o stropy: Ferrari chce dát FIA k soudu

Sport

  19:27
LONDÝN/PRAHA - Místo dohody více zlé krve. Schůzka promotéra formule 1 Bernieho Ecclestona, šéfa Mezinárodní automobilové federace (FIA) Maxe Mosleyho a zástupců týmů nevnesla do sporu o rozpočtové stropy klid. Naopak. Stáj Ferrari hodlá napadnout nová pravidla u francouzského soudu.

Vítěz Bahrajnské GP ve svém ferrari. foto: AFP

Mosley dál trvá na zavedení dobrovolného omezení rozpočtu ve výši  40 milionů liber. Týmy, které na něj v příští sezoně přistoupí, budou zvýhodněny v technických pravidlech a získají větší volnost při úpravách vozů.

„Žádný kompromis nebude, stáje si musí rozmyslet své budoucí plány,“ podotkl na adresu týmů Ferrari a Renault, které v průběhu tohoto týdne pohrozily odchodem ze seriálu. V platnosti zůstal i termín uzávěrek přihlášek pro příští ročník, kterým je 29. květen.

Vedení Ferrari navíc připravilo FIA nepříjemné překvapení. „Během setkání vyšlo najevo, že Ferrari podalo k francouzskému soudu návrh na předběžné opatření. Chtějí nás zastavit v tom, co se chystáme udělat,“ líčil Mosley.

Soud bude v úterý, FIA už plánuje odvolání
Slyšení u pařížského soudu je naplánováno na příští úterý. FIA už předem oznámila, že v případě úspěchu Ferrari se okamžitě odvolá.
Nová pravidla, která se FIA bez konzultace s týmy rozhodla nasadit od příštího roku, mají přinést úsporu financí v době globální ekonomické krize.

Ferrari a Renault sice s potřebou snížení nákladů souhlasí, navrhují však jiná řešení. To, co se nelíbí „velkým hráčům“ F1, naopak vítají nové týmy. O vstup do prestižního seriálu už v minulých týdnech projevily zájem Lola, Aston Martin, USF1 a iSport International.

V pátek je pak doplnila stáj Litespeed, jež závodí v britské formuli 3. „Neexistuje zřejmě lepší chvíle na vstup do formule jedna. Přihlásíme se do příští sezony,“ prohlásil šéf Litespeedu Nino Judge. Tým z východoanglického Norfolku už se dal dohromady s Mikem Gascoynem, jenž má jako designér Renaultu, Toyoty a bývalý technický šéf Force India s formulí velké zkušenosti.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat