Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sportovci i kluby bezmocně sledují, jak záplavy ničí areály i události

Sport

  15:00
PRAHA - Záplavy ničí i sportoviště a narušují program sportovních akcí. V noci na pondělí se ocitlo pod vodou dostihové závodiště ve Velké Chuchli, vodácký areál v Troji i atletická hala a tenisové kurty ve Stromovce. Zasaženy byly loděnice na Vltavě a pořadatelé už zrušili veslařské Primátorky, jejichž stý ročník se měl uskutečnit o víkendu.

Povodně 2013 foto: Mafra - Petr Topič

Atleti ještě v neděli doufali, že se nebude opakovat rok 2002, kdy byla hala Otakara Jandery zcela zničena. V pondělí ráno však už voda zaplavila celý atletický areál, šatny, tréninkové hřiště za halou a hladina vody nad zemí je metr a půl. Areál bude uzavřen minimálně do čtvrtka. Pod vodou jsou i tenisové kurty, kde se před týdnem hrál ženský turnaj ITF. Tenisté se teď připravují na challenger na Štvanici, která zatím přívalům vod odolává.

K TÉMATU

"Louka za Negrelliho viaduktem je už zatopena a moc toho nezbývá, ale žije naděje, že to na kurty nevyleze. Průtok nemá být jako před jedenácti lety, kdy bylo na kurtech metr a půl vody," řekl Vladislav Šavrda, manažer I. ČLTK Praha, který se byl dopoledne na Štvanici podívat. "Zbývá metr a půl až dva, tak snad to vydrží. Odpojili jsme stroje a co se dalo, vynesli jsme na ochoz nebo odvezli domů." Kanoisté už o víkendu vyklízeli budovy na vodním kanále v Troji, dnes už mají v kancelářích vodu až do druhého patra.

Teď jim nezbývá než čekat, až hladina opadne, a pak začnou sčítat škody. Přitom v září má Troja hostit mistrovství světa ve vodním slalomu. Voda zaplavila i parkúr na Císařském ostrově, který byl kompletně zrekonstruován po povodních v roce 2002. Velká voda zrušila už víkendové dostihy v Chuchli a večer museli být koně evakuováni. V pondělí už byla zatopena celá dráha a dostihy se asi hned tak nevrátí. "Zbytek sezony je doslova na vodě, možná se bude dát uvažovat o podzimu, ale to teprve uvidíme," řekl mluvčí závodiště Jiří Zlámaný.

Nejhůř jsou na tom kluby na Veslařském ostrově

Ohroženo je i České derby, plánované na 23. června. Při záplavách před jedenácti lety se jely některé dostihy v Mostu a provoz v Chuchli se podařilo obnovit až v následující sezoně. Pražské veslařské kluby se na zvyšující se hladinu Vltavy snažily připravit již v neděli, kdy vyklízely loděnice u řeky. Momentálně jsou bez elektrického proudu a některé částečně zatopené. Asi nejhůř jsou na tom kluby na Veslařském ostrově, kde sídlí i Český veslařský klub.

Ten má již zaplavenou loděnici, voda je i v tělocvičně. Loděnice VK Slavia u Jiráskova mostu a další smíchovská loděnice Dukly mají vodu na hranici pozemku a veslaři doufají, že se situace už nebude zhoršovat. Sportovci mohou zatím většinou jen bezmocně sledovat, jak jim voda ničí sportoviště. Tak jako plážové volejbalistky Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou. "Jsme momentálně v Madridu a s hrůzou sledujeme, co se u nás děje. Pod vodou zmizela nejen půlka Prahy, ale i naše tréninkové zázemí na Hamru v Záběhlicích. Přejeme hodně sil a pevné nervy všem, co povodeň postihla. Hlavně ať už přestane pršet," napsaly na facebook.

Velká voda zkřížila plány i řadě amatérských sportovců

Velká voda zkřížila plány i řadě amatérských sportovců. V Praze se pod hladinou řek ocitly například sportovní areály HAMR v Záběhlicích i v Braníku. Tam hladina stále stoupá, v Záběhlicích dosáhla vrcholu v sobotu, dnes již ustoupila. "Teď vyčerpáváme vodu z baráku, vytaháváme všechen nábytek," popsal situaci Pavel Slíva. Podle něj by mohl být provoz na tenisových kurtech obnoven do měsíce, na dalších částech sportoviště pak v dalších měsících. Uzavřeno je také golfové hřiště v Hodkovičkách, které je kompletně pod vodou. V klubovně bylo v pondělí dopoledne půl metru vody a stále stoupala.

Škody prý zatím není možné odhadnout, provoz by měl být obnoven v řádu týdnů. Zavřené je do odvolání i golfové hřiště na Zbraslavi. Deštivé počasí by naopak nemělo ohrozit golfový turnaj D+D Real Czech Challenge Open série Challenge Tour, druhé evropské ligy, na Kunětické hoře. Pardubický kraj je v Čechách jediný, v kterém nebyl vyhlášen stav ohrožení. "Hřiště je trošku vlhčí, ale všechno jede podle plánu," řekl mluvčí turnaje Vít Koďousek.

V Prostějově se koná jubilejní 20. ročník tenisového challengeru a kvůli dešti se aktuálně hraje jen na hlavním dvorci se zatahovací střechou. Povodně postihly i motorsport. O minulém víkendu se neuskutečnil závod rallyekrosového MMČR v Sedlčanech, nyní byl zrušen třetí díl mistrovství ČR v trialu, který se měl v sobotu a v neděli konat v Ouběnici na Příbramsku. Ve středu se rozhodne, zda se v sobotu pojede Rallye Krkonoše, čtvrtý závod MČR v jednodenních automobilových soutěžích.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!