Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tiger Woods a Roger Federer. Legendy s největší marketingovou hodnotou

Sport

  12:00
PRAHA - Jeden se o víkendu na golfovém The Open propadl až na 69. místo. Druhý nedávno na tenisovém Wimbledonu propásl možná poslední šanci na grandslamový titul. Tiger Woods a Roger Federer, sportovní celebrity a dva dobří známí, stále ještě doufají, že oživí své vadnoucí kariéry. Je však čím dál pravděpodobnější, že světu budou vládnout jen v ekonomických tabulkách.

Tiger Woods vyhrál po 11 letech Masters, foto: Reuters

Jednu čerstvě zveřejnil web ATP Tour.com s odvoláním na časopis Forbes. 38letý Američan a bezmála 33letý Švýcar se za rok 2013 stali „finančně nejhodnotnějšími sportovci planety“.

Forbes tvrdí: „Každý díky svému jménu utržil 46 milionů dolarů (asi 934 milionů korun).“ Až za nimi jsou všichni basketbalisté, fotbalové i kriketové hvězdy.

Woods v minulé sezoně znovu povýšil na světovou jedničku. Zdatně přemazával nelichotivé zprávy ze svého neučesaného soukromí. Vraceli se k němu sponzoři. Hlavně díky nim před pěti lety jako první sportovec v dějinách pokořil hranici miliardy vydělaných dolarů.

Sportovci s největší marketingovou hodnotou

1.Roger Federer (Švýc., tenis) 46
Tiger Woods (USA, golf) 46
3.LeBron James (USA, basket) 27
4.Phil Mickelson (USA, golf) 25
5. Maria Šarapovová (Rus., tenis)
6. M. S. Dhoni (Indie, kriket)
7. Usain Bolt (Jam., atletika)
8. Kobe Bryant (USA, basket)
9. Li Na (Čína, tenis)
10. Crist. Ronaldo (Portug., fotbal)

Pořadí podle časopisu Forbes. Částky jsou uvedeny v milionech dolarů.

Náskok Jacka Nicklause v počtu majorových triumfů (18–14) nesnížil už od jara 2008. Trápí ho zranění, konkurence ho dostihla. Přesto zaručuje obří sledovanost každému podniku, kterého se zúčastní.

Podobné je to s Federerem. Pořadatele tenisových turnajů údajně stojí jeho startovné nejméně milion dolarů. 10letá smlouva s Nike mu vynese celkem 100 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun). Stejně jako Woods má svou řadu oblečení. Jeho facebooková stránka má 14,4 milionu fanoušků.

Ve Wimbledonu dál vznikaly husté tlačenice u kurtů, na nichž trénoval. Kvůli ladnému stylu i úrovni chování mu přejí nadšenci z různých světadílů, kteří za ním putují na největší akce.

„Dlouhodobá vyrovnanost nesmírně prospívá Federerově značce. V jeho případě vlastně nezáleží na tom, zda ještě vyhraje něco velkého,“ řekl Hans-Willy Brockes, šéf Europäische Sponsoring Börse.

Federer vládne historii se ziskem 17 grandslamových titulů (Španěl Nadal jich má 14). Kdoví zda ještě dobude některou ze čtyř nejvzácnějších trofejí. Šance se postupně snižují. Od listopadu 2012 není číslem 1 na žebříčku, loni dokonce vypadl z Top 5.

Globální popularita mu však zaručuje štědré výnosy i do budoucnosti. Minulý týden si na sněhem obklopeném kurtu v Alpách zapinkal s pohlednou americkou lyžařkou Lindsey Vonnovou, nikoliv jen shodou okolností též Woodsovou partnerkou.

Woods a Federer v marketingové sféře prostě tvoří svou vlastní ligu. A jen tak se to zřejmě nezmění.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat