Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Maximálně po osmi a bez sprchování. Fotbalisty čeká sedm týdnů tréninku

Trénink fotbalistů Plzně foto: Miroslav ChaloupkaMAFRA

Praha - Už čtyři týdny se sportovci kvůli nouzovému stavu během koronavirové pandemie snaží udržovat ve formě svépomocí. Sportují sami, trénují pomocí videí a vymýšlí alternativy, které jim plnohodnotný trénink co nejlépe nahradí. Vláda se v úterý rozhodla některá opatření uvolnit a umožnit tak většině profesionálů a vrcholových sportovců aspoň skupinové lekce. Netýká se to ale všech a zároveň je třeba dodržovat přísná hygienická opatření.
  7:06

Pastrňák válí na všech frontách. Po hokeji předvedl přesnou mušku i v populárním turnaji ve Fortnite

Uvolnění opatření už vyhlížela například Ligová fotbalová asociace, která stále doufá, že se podaří rozjetou sezonu první a druhé ligy dohrát. „Je to důležitý krok nejen pro profesionální fotbalisty, ale i všechny kluby, které díky tomu mohou částečně obnovit tréninkovou přípravu. A věříme, že to je rovněž první krok k možnosti dohrát stávající sezonu,“ uvedl předseda LFA Dušan Svoboda.

LFA včera klubům zaslala manuál vycházející z pokynů ministerstva zdravotnictví. V něm mimo jiné stojí, že tréninky mohou probíhat pouze ve venkovních prostorách, maximálně v osmi lidech. Fotbalisté na těchto trénincích nemusí nosit roušky, ale musí udržovat odstup minimálně dvou metrů. Stejně jako v případě ostatních sportovišť, ani oni nebudou moci využívat šaten či sprch a na toaletu si dojdou pouze po jednom.

Slavisté se už schází po dvou

Z průzkumu LN vyplývá, že prvoligové kluby plánují uvolněných opatření využívat hned od prvního dne platnosti, i když je čeká minimálně sedmitýdenní program, protože soutěže znovu započnou nejdříve 8. června. Realizační týmy aktuálně řeší, jakou podobu a náplň budou tréninky mít.

„Pravděpodobně bude tým rozdělen do několika menších skupin,“ sdělil například ředitel komunikace Bohemians 1905.

„Po individuální přípravě se hráči konečně potkají s míčem. Trenéři mají připravena tréninková cvičení pro omezený počet hráčů, čemuž přizpůsobí tréninkové jednotky týmu,“ říká Jaroslav Rovňan, ředitel Opavy.

V Teplicích plánují vytvořit skupinky podle postů: obránci, křídla a ofenzivní hráči. „Nacvičovali bychom například zakončení, u obránců naopak třeba založení útoku,“ uvedl kouč Severočechů Stanislav Hejkal.

Do skupinového tréninku se od pondělí vrhnou také Slavia, Sparta či Plzeň. Sešívaní se podle mluvčího Michala Býčka scházejí ve velmi omezených možnostech již tento týden, kdy se hráči připravují ve dvojicích na dvou hřištích bez využití společných prostor. „Od pondělí budou následovat tréninky po osmičlenných skupinách za jasně daných podmínek,“ odkazuje Býček na doporučení LFA.

Biatlonista Michal Šlesingr během tréninku v Novém Městě na Moravě.
Quarterback San Francisca Jimmy Garoppolo během tréninku před Super Bowlem

Na něj ale nehodlali čekat v druholigovém Hradci Králové. Zdejší celek začal na Malšovickém stadionu trénovat po skupinkách už minulý týden, když svůj záměr předtím konzultoval s krajskou hygienickou stanicí. Ne všichni to ovšem vidí jako férové jednání. Na podobné rozdíly si stěžoval v německé bundeslize kouč Brém Florian Kohfeldt, kterému vadilo, že jiné kluby už trénovat mohou, ale oni stále povolení od úřadů své spolkové země nemají.

Uvolnění opatření vítají i další sportovci, kteří se do teď museli připravovat individuálně. Například beachvolejbalistka Barbora Hermannová si pinkala míčem na balkoně o zeď, teď už bude moci vyrazit ven i s parťačkou.

Jenže možnost tréninků se netýká všech. Od pondělí se mohou na venkovních sportovištích připravovat pouze profesionálové a vrcholoví sportovci patřící pod ministerstva obrany (Dukla) a vnitra (Olymp) nebo Vysokoškolské sportovní centrum ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (USK). Sportovat skupinově zatím stále nesmí veřejnost ani amatéři, což se dotýká zejména mládežnických sportovců. 

Na tuto skutečnost upozorňuje generální sekretář České unie sportu Jan Boháč. „Je škoda, že v rámci rozvolňování nejsou v současné době zahrnuty také venkovní sportovní aktivity v oddílech dětí a mládeže, ale je potřeba počkat. Je přirozené, že aktivní děti by už rády začaly sportovat ve svých klubech nebo se svými trenéry, často tyto aktivity nahrazují teď rodiče,“ říká Boháč a věří, že i ostatní se brzy dočkají.

Samotná ČUS sportovcům žádný speciální manuál nepřipravuje, situaci ale bedlivě pozoruje. „Česká unie sportu bude i nadále čekat na jednotlivé kroky vlády, které bude následně vyhodnocovat a informovat sportovní prostředí,“ dodal Boháč.

Pokyny pro trénink

 • Trénink probíhá na venkovním sportovišti bez přítomnosti veřejnosti,
 • na sportovišti se nachází jen skupina společně sportujících sportovců, která nepřesahuje ve stejném čase 8 osob, a nezbytně nutné osoby z realizačního týmu,
 • mezi sportovci a ostatními osobami bude zachovávána vzdálenost nejméně 2 metry,
 • sportovci v době tréninku nejsou povinni nosit ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), který brání šíření kapének,
 • nebudou prováděna kontaktní, soubojová cvičení,
 • na sportovišti bude k dispozici nádoba s dezinfekčním prostředkem na dezinfekci rukou,
 • nejsou využívány související vnitřní prostory sportoviště, zejména společné šatny, umývárny, sprchy a podobná zařízení,
 • lze připustit používání záchodů za podmínek, že je nastaven režim tak, aby se ve vnitřních prostorech nepotkávalo vícero osob; v těchto případech je však třeba zabezpečit provádění zvýšených hygienických opatření zejména dezinfekce rukou, ale také míst, kterých se běžně dotýkají ruce,
 • po skončení tréninku bude prováděna pravidelná dezinfekce všech použitých tréninkových pomůcek.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!