Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sportovní kluby dostanou první část nově zkontrolovaných dotací

Kateřina Valachová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Valachová | foto: ČTK

PRAHA Sportovní kluby začnou v těchto dnech dostávat první část dotací, které se ministerstvo školství rozhodlo nově posoudit po obvinění náměstkyně pro sport Simony Kratochvílové. Nově vytvořená komise zkontrolovala zhruba třetinu žádostí klubů.

První část posouzených žadatelů nyní obdrží na účty přibližně 239 milionů korun na sportování dětí. Informovalo o tom tiskové oddělení ministerstva školství. Komise také doporučila zachovat stávající rozdělení peněz pro reprezentaci handicapovaných sportovců a na jejich významné akce.

V první fázi posuzování programu na podporu sportování dětí a mládeže prošlo formální kontrolou a posouzením 1172 z 4330 žádostí sportovních klubů. Ty by měly dostat peníze na sportování celkem 154 166 dětí. Na dítě, které sportuje jedenkrát týdně, půjde 1000 korun. Pokud dítě v klubu sportuje dvakrát týdně a účastní se čtyřikrát ročně soutěží, poskytne na něj ministerstvo příspěvek 2000 korun. V této fázi se jedná o 98 794 dětí, sdělilo tiskové oddělení.

V programu na podporu zdravotně postižených sportovců navrhla komise zachovat stávající rozdělení peněz pro sportovní reprezentaci a na významné sportovní akce. „Celkové částky na tyto účely zůstaly zachovány, a sice 26 milionů na reprezentaci a 7,5 milionu na významné sportovní akce,“ napsalo tiskové oddělení.

Ministryně nařídila pozastavení a přezkoumání dotačních programů pro sport v souvislosti s podezřením z jejich zneužití. O sportovních dotacích se podle policie náměstkyně Kratochvílová domlouvala s předsedou Fotbalové asociace ČR Miroslavem Peltou. Oba skončili ve vazbě. Investiční program, kterého se případ týká, Valachová předminulý týden zrušila.

Sportovní svazy by měly na svou činnost v červnu dostat vyplacenu zálohu ve výši minimálně poloviny loňské dotace. Zbytek peněz obdrží po novém posouzení žádostí. Valachová slíbila, že by rychle mělo být zajištěno i financování významných akcí, aby neutrpěla mezinárodní prestiž České republiky a závody se mohly bez problémů konat.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...