Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sportovní skandály roku 2016: jak pan McLaren znemožnil ruský sport

Slzy nenáviděné plavkyně. Ruska Julia Jefimovová získala v Riu stříbro, přesto... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slzy nenáviděné plavkyně. Ruska Julia Jefimovová získala v Riu stříbro, přesto... | foto: Reuters

PRAHA Richard McLaren není vrcholovým sportovcem, přesto dokázal letos zahýbat světovým sportovním děním jako nikdo jiný. Právě kanadský právník totiž v roce 2016 zveřejnil dvě zprávy o státem organizovaném dopingu v Rusku, které měly zásadní vliv na největší akce tohoto roku. Výběr sportovních skandálů proto musíme začít u něj.

Richard McLaren byl jmenován do čela nezávislé vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA, která měla přinést důkazy o dopingu v ruském sportu.

Na začátku července tak byla zveřejněna tzv. první McLarenova zpráva, jejíž závěry byly šokující: mezi lety 2011-2015 existoval v Rusku monumentální státem organizovaný a podporovaný dopingový systém, jehož cílem bylo napravit medailovou reputaci po nepovedené zimní olympiádě ve Vancouveru.

Systém, jehož součástí bylo manipulování s pozitivními dopingovými vzorky ruských sportovců, úplatky či zastrašování, řídilo ruské ministerstvo sportu. Podle McLarenovy zprávy byl hlavou této dopingové chobotnice ministr sportu a chráněnec ruského prezidenta Vladimira Putina Vitalij Mutko a „není možné, aby o všem Putin nevěděl.“

Okamžitě po zveřejnění McLarenovy zprávy vyvstala důležitá otázka: pustit Rusy na olympiádu do Ria? Mezinárodní olympijský výbor v čele s Thomasem Bachem - rovněž přítelem Vladimira Putina - nakonec rozhodl šalamounsky: vyřadil z her pouze atlety a vzpěrače, u nichž byl největší počet usvědčených dopingových hříšníků, a ostatní sportovní federace nechal rozhodnout o osudu ruských sportovců individuálně. Tento krok vyvolal u velké části veřejnosti odpor.

„Nelituji toho. Byl jsem si vždy svým postojem jistý, protože tímto chráníme naše hodnoty. Věděl jsem, že nesmíme přijmout politické rozhodnutí, ale rozhodnutí, které bude spravedlivé pro sportovce,“ nechal se slyšet předseda MOV Bach. K uplatnění principu kolektivní viny nicméně sáhl Mezinárodní paralympijský výbor a na zářijovou paralympiádu v Riu nikoho z ruských sportovců nepustil.

Celá druhá polovina roku se pak nesla ve znamení zpětného testování vzorků moči z olympiád v Londýně a Pekingu a následného odebírání medailí sportovcům převážně z Ruska a postsovětských států.

Vladimir Putin a Jelena Isinbajevová.
Neuvěřitelné. Ruské hokejistky podaly lékařům při dopingové zkoušce mužské...

9. prosince pak Richard McLaren přišel s dlouho avizovanou druhou zprávou o ruském dopingu. V ní kanadský právník hovoří o víc než tisícovce ruských sportovců, kteří měli být součástí státního dopingového systému. Následovalo další odebírání medailí a další ostudy. Ve zprávě se mimo jiné praví, že ruské hokejistky odevzdávaly při dopingových kontrolách předem připravenou moč svých mužských kolegů...

Několik mezinárodních sportovních federací se také konečně uchýlilo k razantním krokům - Rusku bylo odebráno pořadatelství světových šampionátů v jízdě na bobech a skeletonu, Světový pohár v biatlonu či SP v rychlobruslení.

A co na to sami Rusové? „Ve skutečnosti jsme se setkali s šokujícím případem dopingu v naší zemi. Prezident Putin a vysocí představitelé sportovních svazů opakovaně odsoudili dopování v Rusku a vyjádřili rozhodnost bojovat proti tomuto zlu, kterým je doping ve sportu,“ nechal se slyšet dva týdny po zveřejnění druhé McLarenovy zprávy mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Peskov si také posteskl nad tím, že mezinárodní sportovní organizace jsou hluché ke snahám Ruska o obnovení spolupráce. „Všechna naše prohlášení ohledně naší připravenosti spolupracovat s mezinárodními sportovními organizacemi zůstávají nezodpovězena a jsou stále častěji opomíjena,“ dodal Peskov a naznačil tím, jak obtížný bude pro Rusko návrat k mezinárodnímu sportovnímu respektu.

Rusko vrací úder: Fancy Bears a terapeutické výjimky

Pranýřování Ruska, i když podložené zprávami nezávislé komise, už nemohla vydržet skupina hackerů skrývající se pod jménem Fancy Bears. Ti na začátku září zveřejnili seznam světově významných (neruských) sportovců, kteří mají od agentury WADA schválené tzv. terapeutické výjimky. „Dnes vám povíme o amerických sportovcích a metodách, které používají k vítězení,“ okomentovali tento krok Fancy Bears.

Terapeutické výjimky jsou ale legálním a celosvětově uznávaným nástrojem, který se používá v případě, že sportovec potřebuje kvůli vážné lékařské diagnóze používat lék obsahující zakázané látky nebo zakázaný lékařský postup. Výjimka je šancí pro jedince, kteří by kvůli zdravotním problémům nikdy do vrcholového sportu nepronikli. „Je to pro dobro nemocných sportovců,“ říká Jan Chlumský, šéf exekutivy Antidopingového výboru ČR.

Také prezident americké antidopingové agentury Travis T. Tygart řekl, že se hackeři pouze snaží poškodit zdravé sportovce tak, aby to vypadalo, že udělali něco špatně. „Ale oni neudělali. Ve skutečnosti každý z těchto případů potvrzuje, že sportovci nadnárodní pravidla dodrželi,“ řekl Tygart.

Simone Bilesová a její zlatá medaile z prostných.

Simone Bilesová a její zlatá medaile z prostných.

Fancy Bears ukázali prstem třeba na cyklisty Chrise Frooma a Bradleyho Wigginse, tenistky sestry Williamsovy či americkou gymnastku Simone Bilesovou, čtyřnásobnou olympijskou vítězku z Ria. V první „várce“ údajných dopingových hříšníků byla i česká tenistka Petra Kvitová, i tam se však prokázalo, že Kvitová má mezinárodně schválenou výjimku kvůli lékům na astma.

A co další skandály?

Ve světě cyklistiky se objevil nový nešvar - tzv. mechanický doping. S tímto pojmem bude asi už napořád spojováno jméno Belgičanky Femke van den Driesschové, neboť právě v jejím závodním kole byl při lednovém mistrovství světa v cyklokrosu do 23 let objeven motorek.

Van den Driesschová se bránila, že kolo nebylo její, i tak ale neunikla šestiletému zákazu činnosti a pokutě 20 000 švýcarských franků (asi půl milionu korun). Ještě před zveřejněním výše trestu ukončila nadějná cyklistka kariéru.

Za skandální lze považovat i podmínky, které panovaly na některých sportovištích v brazilském Rio de Janeiru před i během olympiády. Zvlášť zátoka Guanabara, kde se konaly jachtařské soutěže, vůbec nepřipomínala místo pro olympijský závod: voda byla znečištěná superbakteriemi, plavaly v ní odpadky a mršiny zvířat a během tréninku se tam jeden kajakář dokonce srazil s plovoucím gaučem.

Z bazénu pro skoky do vody (vlevo) se stal rybník Brčálník.

Z bazénu pro skoky do vody (vlevo) se stal rybník Brčálník.

Další pozdvižení vyvolala zelená barva vody v olympijském bazénu pro skoky. Fotky, na nichž krásně modrý bazén pro pólo kontrastuje s brčálem, do nějž se museli vrhat skokané, obletěly svět. Když za dva dny zezelenal i bazén pro pólo, pořadatelé vysvětlovali: “Chybou je, že jsme neodhadli chemický efekt, který na vodu může mít větší počet ponořených lidských těl,“ připustil mluvčí olympiády Mario Andrada.

Deníkem NY Times oslovení experti ale uvedli, že při normálně fungující filtraci se něco takového nemůže stát.

Skandály se letos nevyhnuly ani hvězdným novozélandským ragbistům. Záložník All Blacks Aaron Smith byl přistižen, jak před zraky desítek lidí na letišti mizí na toalety pro hendikepované s dívkou, ragbisté z týmu Chiefs, za nějž nastupuje i několik reprezentantů, pak museli vysvětlovat, proč na klubovém večírku osahávali a uráželi striptérku a navíc ji polévali alkoholem. „Mohla si za to sama,“ vysvětloval jeden ze sponzorů klubu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...