Úterý 29. září 2020svátek má Michal 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Spory v Perském zálivu mění házenkářské MS. A doplatí na to asi i Češi

Český házenkář Ondřej Zdráhala (číslo 27) při zápase s Francií v Chambéry v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český házenkář Ondřej Zdráhala (číslo 27) při zápase s Francií v Chambéry v... | foto: Foto: chf.cz/Alex Wipf

PRAHA Má to být nejluxusnější házenkářský šampionát dějin. Ale také jde o turnaj, který provázejí problémy – a nyní se týkají i českého týmu. Z mistrovství světa v Kataru se kvůli diplomatické roztržce odhlásily i Spojené arabské emiráty, účastník „české“ skupiny C.

Kdo je nahradí, není jasné. Přitom to může mít na vývoj a české šance zásadní vliv. Pro házenou nyní platí, že sport může být prodlouženou rukou politiky. Z lednového šampionátu v Kataru krátce po sobě odstoupili dva další zástupci Perského zálivu – nejprve Bahrajn, poté Spojené arabské emiráty.

Bahrajn nic oficiálně nevysvětlil, tým SAE prý „není dostatečně připraven“. Jenže pravděpodobnější je jiná věc. Země jsou s Katarem ve velkém diplomatickém sporu kvůli jeho údajné podpoře islamistických hnutí v regionu.

„I my máme informace jen z agentur, kontext však asi tušíme všichni,“ říká reprezentační manažer Karel Nocar: „Jsem zvědavý, jak se všechno bude řešit. Dva měsíce před startem šampionátu, to je docela na poslední chvíli.“

I náhradníci mají problém s islamisty

Skupiny C a D jsou nyní pětičlenné. Varianta, že by neúplné zůstaly, zavání ostudou. „To by asi byla. Myslím, že bude snaha zaplnit obě místa náhradníky,“ souhlasí generální sekretář svazu Radek Bendl.

Situace je zamotaná. Oba odstoupivší celky hrály asijskou zónu, jenže kromě páté Jižní Koreje jsou na dalších místech rovněž země z Perského zálivu, jež mají s Katarem spory jako Bahrajn a SAE.

„Bylo by logické to řešit s náhradníky z asijské kvalifikace. Ale politické zákulisí začíná být složité. Slyšel jsem třeba i o Japonsku,“ nastiňuje Nocar. Japonsko přitom skončilo na asijském turnaji až deváté!

A pokud by se hledali soupeři jinde, a hlavně v Evropě, házenkářsky nejsilnějším kontinentu... „To už by podle mě měnilo kontext celého mistrovství světa,“ říká Nocar.

Nejde o první skandál katarského šampionátu

V Evropě na šanci číhá silný Island. Připomeňme si první skandál katarského MS: pořadatelé administrativně vyřadili nevýznamnou Austrálii a na její místo poslali velmoc z Německa. Island tehdy byl oficiálním náhradníkem a je dost možné, že bude chtít do hry vstoupit znovu.

Pak je tu varianta, která už zavání absurditou: vrátit na turnaj vyřazené Australany. „Momentálně si to neumím představit. Určitě museli změnit přípravu a asi si i přenastavit rozpočet,“ odhaduje Bendl. „Navíc je to hrdý národ. Nevím, jestli by vůbec měli chuť do toho jít zpátky,“ dodává Nocar.

Verdikt má od Mezinárodní házenkářské federace (IHF) přijít 21. listopadu. „Chápu, že se sport v dnešní době spojuje s byznysem i s politikou, ale pořád doufám, že řešení co nejméně ovlivní sportovní stránku. O tu by přece na jakémkoli mistrovství světa mělo jít především,“ věří Nocar.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...