Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Spory v Perském zálivu mění házenkářské MS. A doplatí na to asi i Češi

Český házenkář Ondřej Zdráhala (číslo 27) při zápase s Francií v Chambéry v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český házenkář Ondřej Zdráhala (číslo 27) při zápase s Francií v Chambéry v... | foto: Foto: chf.cz/Alex Wipf

PRAHA Má to být nejluxusnější házenkářský šampionát dějin. Ale také jde o turnaj, který provázejí problémy – a nyní se týkají i českého týmu. Z mistrovství světa v Kataru se kvůli diplomatické roztržce odhlásily i Spojené arabské emiráty, účastník „české“ skupiny C.

Kdo je nahradí, není jasné. Přitom to může mít na vývoj a české šance zásadní vliv. Pro házenou nyní platí, že sport může být prodlouženou rukou politiky. Z lednového šampionátu v Kataru krátce po sobě odstoupili dva další zástupci Perského zálivu – nejprve Bahrajn, poté Spojené arabské emiráty.

Bahrajn nic oficiálně nevysvětlil, tým SAE prý „není dostatečně připraven“. Jenže pravděpodobnější je jiná věc. Země jsou s Katarem ve velkém diplomatickém sporu kvůli jeho údajné podpoře islamistických hnutí v regionu.

„I my máme informace jen z agentur, kontext však asi tušíme všichni,“ říká reprezentační manažer Karel Nocar: „Jsem zvědavý, jak se všechno bude řešit. Dva měsíce před startem šampionátu, to je docela na poslední chvíli.“

I náhradníci mají problém s islamisty

Skupiny C a D jsou nyní pětičlenné. Varianta, že by neúplné zůstaly, zavání ostudou. „To by asi byla. Myslím, že bude snaha zaplnit obě místa náhradníky,“ souhlasí generální sekretář svazu Radek Bendl.

Situace je zamotaná. Oba odstoupivší celky hrály asijskou zónu, jenže kromě páté Jižní Koreje jsou na dalších místech rovněž země z Perského zálivu, jež mají s Katarem spory jako Bahrajn a SAE.

„Bylo by logické to řešit s náhradníky z asijské kvalifikace. Ale politické zákulisí začíná být složité. Slyšel jsem třeba i o Japonsku,“ nastiňuje Nocar. Japonsko přitom skončilo na asijském turnaji až deváté!

A pokud by se hledali soupeři jinde, a hlavně v Evropě, házenkářsky nejsilnějším kontinentu... „To už by podle mě měnilo kontext celého mistrovství světa,“ říká Nocar.

Nejde o první skandál katarského šampionátu

V Evropě na šanci číhá silný Island. Připomeňme si první skandál katarského MS: pořadatelé administrativně vyřadili nevýznamnou Austrálii a na její místo poslali velmoc z Německa. Island tehdy byl oficiálním náhradníkem a je dost možné, že bude chtít do hry vstoupit znovu.

Pak je tu varianta, která už zavání absurditou: vrátit na turnaj vyřazené Australany. „Momentálně si to neumím představit. Určitě museli změnit přípravu a asi si i přenastavit rozpočet,“ odhaduje Bendl. „Navíc je to hrdý národ. Nevím, jestli by vůbec měli chuť do toho jít zpátky,“ dodává Nocar.

Verdikt má od Mezinárodní házenkářské federace (IHF) přijít 21. listopadu. „Chápu, že se sport v dnešní době spojuje s byznysem i s politikou, ale pořád doufám, že řešení co nejméně ovlivní sportovní stránku. O tu by přece na jakémkoli mistrovství světa mělo jít především,“ věří Nocar.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...