Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špotáková a Železný chtějí v rámci nového projektu odtáhnout děti od počítačů

Sport

  19:14
PRAHA - Odtrhnout děti častěji od počítačů a přivést je k pohybové aktivitě chce nový projekt Českého atletického svazu Atletika pro děti, který byl dnes spuštěn. Od loňského podzimu vznikla metodika, bylo vyškoleno přes 150 trenérů a patrony akce jsou také olympijští vítězové v hodu oštěpem Jan Železný a Barbora Špotáková.

Děti sportují pod dohledem atletických legend Barbory Špotákové a Jana Železného. foto: ČTK

"Chceme přivést děti k pravidelné pohybové aktivitě. Chceme dostat děti k pohybu sofistikovanému, hravému a ze zdravotního hlediska v pořádku," řekl na tiskové konferenci šéf atletického svazu Libor Varhaník. Akce je určena pro děti od pěti do jedenácti let a nejde o specializaci na atletiku.

"Neděláme si iluze, že se všichni zdrží u atletiky. Ale rádi bychom, aby se k ní vrátili," uvedl Varhaník. Mládež obecně pohybově chátrá, což se projevuje v dospělosti. V minulém roce mělo přes polovinu dospělých v Česku nadváhu, nebo jsou obézní.

Atletický svaz chce svým projektem i na webu atletikaprodeti.cz podpořit v oddílech přípravu nejmenší generace, která má k pohybu přirozené předpoklady. "Atletika těží ze své všestrannosti, ukážeme dětem cestu ke sportu," řekl Varhaník.

"Tohle je jeden z projektů, který je důležitý nejen pro atletiku, ale pro náš stát. Atletika je základ sportu jako takového a doufám, že až se to dozvědí nahoře, kde jsou peníze, tak nás podpoří," uvedl Železný. "Je pravdou, že v dnešní době sport ze života dětí mizí a je potřeba, aby děti ten vztah zase získaly," prohlásila Špotáková.

Atletika pro děti se pokusí přitáhnout rodiče s dětmi mimo jiné na veřejných akcích v Chomutově (29. května) a v Ostravě (1. června).

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat