1. září 2011 7:46 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Špotáková i Klimešová jsou ve finále

Barbora Špotáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Špotáková | foto: ČTK

TEGU Ve finále soutěže oštěpařek na mistrovství světa v korejském Tegu bude mít Česká republika hned dvojí zastoupení. Z dnešní kvalifikace postoupila nejen favoritka závodu Barbora Špotáková, ale také její tréninková kolegyně Jarmila Klimešová. Naopak vyřazen je ze soutěže koulařů Jan Marcell.

Světové rekordmance a obhájkyni stříbrné medaile Špotákové se povedlo pobýt v oštěpařském sektoru co nejkratší dobu, aby ušetřila síly na finále. Hned prvním hodem předvedla výkon 63,40 metru a o 2,40 metru s přehledem přehodila kvalifikační limit. Klimešová hodila 59,65 metru a skončila na dvanáctém místě, posledním postupovém. Finále je na programu v pátek v 12:10 SELČ.

"Že jsem to hodila prvním pokusem, to jsem ráda, ale technika nic moc, to sluníčko mě úplně vysálo, byla jsem naprosto bez síly a nabuzení," řekla po kvalifikaci. "Takhle bych ve finále o medaile bojovat nemohla," prohlásila. "Zítra to musí být úplně jiná Bára Špotáková," pravila.

Že je velmi dobře připravena, prokázala v kvalifikaci Špotákové největší soupeřka Christina Obergföllová. Hned prvním hodem předvedla velehod 68,76 metru, kterým jen 10 centimetrů zaostala za svým letošním maximem. "Jsem nadšená, mám skvělou formu. Chci si ve finále hodit osobní rekord," plánovala Němka přehodit hranici 70,20 cm z Mnichova v roce 2007. "Když získám zlato, bude to nejlepší věc v mém životě," řekla.

Marcell neuspěl

Ani svůj druhý start na šampionátu neproměnil ve finálovou účast český vrhač Marcell. Po těsném vyřazení z hodu diskem se dnes nedostal mezi finálovou dvanáctku ani ve vrhu koulí. V dnešní kvalifikaci předvedl prvním pokusem výkon 19,51 metru, což je 64 centimetrů za posledním dvanáctým postupujícím. Celkově třináctý muž boje o postup do finále mezi diskaři dnes obsadil ve vrhu koulí dvacáté místo. "Byl jsem unavený, nebylo se kam schovat před sluncem," řekl Marcell.

"Ostatní jsou v kouli prostě lepší," uznal svěřenec Josefa Šilhavého. Stále se v mysli vracel k pokaženému disku, kde ho od finále dělilo deset centimetrů. "Když jsem viděl, jak málo tam pak naházeli, tak mě to štve ještě víc," dodal. Svým osobním rekordem 66 metrů by ve finále bral čtvrté místo.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!