14. srpna 2014 21:49 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Špotáková je mistryní Evropy a má kompletní zlatou sbírku

ÚLEVA. Barbora Špotáková si může oddychnout, získala poslední chybějící titul. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ÚLEVA. Barbora Špotáková si může oddychnout, získala poslední chybějící titul. | foto: Reuters

CURYCH (od našich zpravodajů) Barbora Špotáková získala poslední chybějící titul: je mistryní Evropy! V dramatickém finále se do vedení dostala až pátým pokusem, pak ho už udržela. Češka tak zkompletovala po olympijském zlatu a titulu mistryně světa sbírku triumfů.

"Je to krásný pocit. I když nevím, jestli bych na dnešní výkon měla být pyšná. Nepřišlo mi to nic moc, ale stačilo to," řekla Špotáková pro Českou televizi.

Z mistrovství Evropy měla dosud stříbro (Göteborg 2006) a bronz (Barcelona 2010). I z letošního šampionátu měla respekt. "Stadion Letzigrund mi nikdy nebyl moc nakloněný. Ale třeba to bylo v minulém životě, ještě před narozením Janečka," vykládala 33letá Češka před startem curyšského šampionátu.

Barbora Špotáková slaví se svým synem Jankem evropské zlato.

Barbora Špotáková slaví se svým synem Jankem evropské zlato.

Ideální výkon nepodala ani ve čtvrtek večer. Ale na zlatou medaili to stačilo.

Necelých 15 měsíců po narození syna Janka tak Špotáková dobyla poslední titul, který jí dosud unikal. V Curychu se stala mistryní Evropy.

Závod se pro ni přitom nevyvíjel dobře. Začala sice solidním úvodním hodem 62,86 metru, jenže na nejlepší Němku Stahlovou to bylo málo.

A zlepšení dlouho nepřicházelo. 59,67, 58,83, 57,24.

Nedařilo se ani další spolufavoritce Slovince Ratejové, naopak útočila Srbka Jelačová. V páté sérii se zlepšila na 64,21 metru, najednou se dostala před Stahlovou i Špotákovou.

Trápení prolomil až pátý pokus

Jenže jako by tím Češku vyhecovala. Pátým pokusem rozhodla - poslala oštěp do vzdálenosti 64,41 metru. Vedení!

Stahlová se nezlepšila, zbývala poslední série. A ta už na medailovém pořadí nic nezměnila.

Špotáková ovládla i šestý závod sezony, do nějž nastoupila!

Přišel čas na oslavy. Nová mistryně Evropy oběhla vítězné kolečko s českou vlajkou. Políbila syna Janka, gratuloval jí přítel Lukáš i trenér Jan Železný. On na evropský titul útočil během své veleúspěšné kariéry marně, jeho svěřenkyně ho nakonec dobyla.

Mistrovství Evropy v atletice v Curychu:

FINÁLE - OŠTĚP: 1. Špotáková 64,41, 2. Jelačová (Srb.) 64,21, 3. Stahlová (Něm.) 63,91, 4. Palamejková (Lot.) 62,04, 5. Chaladovičová (Běl.) 61,66, 6. Ratejová (Slovin.) 61,58.

R. Gramblička taky se ke gratulaci přidám. Paráda 7:26 15.8.2014
J. Kombercová Velká gratulace, mamino. 7:09 15.8.2014