Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spokojený Železný: Špotáková byla prostě nejlepší

Sport

  0:23
LONDÝN - Trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný slavil další úspěch. V Londýně se v roli trenéra radoval ze zlata Barbory Špotákové, která vyhrála nejdelším hodem sezony, a ulevilo se mu, že splnil očekávání. V případě neúspěchu čekal, že by se dostal pod palbu kritiky.

Železný a Barbora Špotáková. foto: ČTK

Špotáková patřila k favoritkám olympiády, s jejím jménem se spojovalo zlato, což si Železný uvědomoval. "Bára je specifická v tom, že kdyby se jí to nepovedlo, což se může kdykoliv stát, tak mi to lidi otlučou o hlavu," řekl Železný. "Proto jsem hrozně rád, že to tak dopadlo. Hlavně si to zasloužila, prostě byla nejlepší."

Podle Železného, který trénuje Špotákovou od loňského roku, je výhodou jeho svěřenkyně fakt, že se na velkých závodech dokáže vyburcovat k nejlepším výkonům. "Hodila tady maximální výkon, na který měla. To je to, co ji zvedá, co z ní dělá velkou. Těžký závod jí strašně moc pomůže a ona je o krok před ostatními," řekl Železný.

ČTĚTE TAKÉ

Mistryně světa z Ósaky 2007 sice vedla od prvního pokusu, ale Železný klidný nebyl. Všiml si chyby v rozběhu. "Zdálo se mi, že nohy jí tak nejedou. Sama říkala, že potřebuje trefit jeden hod," řekl Železný. "A Bára ten jeden hod zvládla, protože tam dostala hrudník a pokračovala v tom hodu. Tím ten závod skoro skončil." Po čtvrtém pokusu, při kterém oštěp z ruky Špotákové doletěl na 69,55 metru, což je její letošní i světové maximum, se zaradoval.

"Jasno je vždycky až po posledním pokusu, ale už jsem tušil, že tohle je výkon tak daleko, že nevím, co by se muselo stát." Špotáková téměř po každém hodu doklusala k tribuně a poslouchala rady Železného. Při krátkých rozhovorech se ji trenér jen snažil srovnat. "Aby jen běžela a odhodila. Šlo o to, aby to nervala a nešla po ráně," radil Železný.

Češi bojují o medaile. Podívejte se

Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová a Petra Sluková

Překvapením závodu byl výkon Rusky Marie Abakumovové, stříbrné z Pekingu, která se nedostala přes 60 metrů a po třech pokusech skončila. "Teď je každý chytrý, ale už v kvalifikaci se mi zdálo, že to bylo strašně silový a nohy tam nešly. Ve finále byla špatná. Vlastně nedostala šanci se chytit," konstatoval Železný.

Po vypadnutí Abakumovové měl Železný obavu, že se ostatní oštěpařky uvolní a mohly by přidat metry. Zvláště od německého dua pozdějších medailistek Christina Obergföllová, Linda Stahlová i od Jihoafričanky Sunette Viljoenové z Jihoafrické republiky, před závodem ještě vedoucí ženy světových tabulek sezony. "To byl takový oddech i pro ostatní, že Abakumovová vypadla, že jsem čekal, že ty tři holky začnou házet. Že si řeknou, že ta šance tam je. Ale dopadlo to dobře," řekl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!