Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špotáková se vrací po porodu. V pátek 13. ji čeká první závod

Sport

  15:05
PRAHA - Ani ne rok trvala závodní odmlka oštěpařky Barbory Špotákové. Dvojnásobná olympijská vítězka a světová rekordmanka, které se v závěru června narodil syn Janek, bude závodit v pátek 13. na mítinku Hvězdné házení v Domažlicích. Bude to přesně 113 dní poté, co se stala maminkou.

Barbora Špotáková foto: MAFRA - Michal Šula

Jak se těšíte na první závod po mateřské pauze?
Postupně se vracím do starých kolejí. Dříve touto dobou jsem si cítila hodně unavená, ale teď jsem nabuzená. Doufám, že si závod užiju, i když jsem dosud vlastně pořádně netrénovala. Chci si zazávodit, ale taky se bavit a vrátit se do atletického kolektivu.

Kdy jste vlastně přišla na to, že byste se mohla vrátit už nyní?
Spíše až v posledních dnech, když jsem viděla, že na tréninku mi to docela jde. Necelé dva měsíce po porodu jsem to začala zkoušet s házením v Nymburce a došla ke zjištění, že jsem to zase tolik nezapomněla. A taky jsem viděla, že forma, dá-li se to tak nazvat, se vrací neskutečně rychle. Teď se musím naučit plánovat si čas, protože syn mě potřebuje minimálně každé tři hodiny a někdy se mi zdá, že den má jen dvanáct hodin. Neměl by ale být problém vrátit se do fyzické připravenosti.

ČTĚTE TAKÉ

Je o vás známo, že jste soutěživý typ - nebude se to s vaším očekávání "pohodového" závodu křížit?
Už jsem podobné závody zažila, třeba jsem jednou kvůli výronu kotníku házela po pětitýdenní pauze. Vím, že se musím držet zpátky. Budou tam naše oštěpařky Petra Andrejsková s Irenou Šedivou, má přijet i jedna Kubánka, takže myslím, že se bude házet kolem pětapadesáti metrů. Žádný pouťák to nebude, ale rozhodně si nikdo nemůže myslet, že vyhraju o deset metrů. Je ale pravda, že jsem extrémně soutěživá, poklusávání s kočárkem nebo si jen tak házet pro sebe, to není úplně ono. Dala jsem si takový cíl, chtěla bych v Domažlicích hodit šedesát metrů. S tím bych byla spokojená, je to pro mě výzva.

Kdy jste se vlastně začala s atletickou přípravou?
Těžko říct, jestli za ni lze označit běhání se psem po lese, ale v podstatě asi ano. Ještě v šestinedělí jsem začala klusat s kočárkem, teď si vyběhnu tři kopečky, nebo si dám deset rovinek odrazů, řídím se vlastními pocit. Je to takový nenásilný trénink, ale všechno se vrací neskutečně rychle. Je to velmi postupný návrat. Začátkem listopadu bychom měli začít s krapet náročnější přípravou ve Špindlerově Mlýně a v prosinci pokračovat na prvním čistě atletickém soustředění na Kanárských ostrovech. To by mělo na příští sezonu bohatě stačit. Jen musím při házení dát pozor na záda, ještě nejsou zpevněná.

Překvapilo vás vítězství tréninkového kolegy Vítězslava Veselého na mistrovství světa v Moskvě?
Vůbec ne, ale radost jsem měla obrovskou. Nějak jsem to tušila předem, protože byl po celou sezonu suverénní. Měl problém s kolenem, nicméně sama dobře vím, že adrenalin přebije bolest. Možná měl i kapku štěstí, ale to byla splátka za loňský rok, kdy mu chybělo.

Co myslíte - s jakou přijmou výš návrat do sektoru vaše velké soupeřky? Ruska Abakumovová se po vítězství v Berlíně 1. září hodem 70,53 metru nechala slyšet, že uvažuje o překonání vašeho světového rekordu...
Takové řeči jsem já nikdy nevedla, protože hodit sedmdesát nebo sedmdesát dva je docela rozdíl. Marija hodně pokazila mistrovství světa ve své zemi, já bych byla skromnější. A Němce Christině Obergföllové jsem moskevské vítězství přála. Závodila celou sezonu a pokud vím, tak v minulosti taky pomýšlela na založení rodiny, jenže se jí to nepovedlo. Ale můj návrat možná obě překvapí.