Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Experiment nevyšel. Špotáková se před Riem vrací k bývalému kouči

Barbora Špotáková na mítinku v Londýně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Špotáková na mítinku v Londýně. | foto: Reuters

PRAHA Olympijská šampionka Barbora Špotáková se vrací na osvědčenou cestu. Na obhajobu zlata na hrách v Riu ji bude připravovat trenér Rudolf Černý, s nímž v minulosti spolupracovala jedenáct let. Loni se připravovala na mistrovství světa v Pekingu sama a skončila poražená na devátém místě.

„Vždy jsme si rozuměli, proto věřím, že naše opětovné spojení v olympijském roce bude úspěšné,“ uvádí Špotáková v tiskové zprávě atletického svazu.

Černý, který trénuje v Dukle Praha - oddílu české šampionky, ji trénoval od osmnácti let a dosáhli společně na první velké úspěchy včetně zlata na olympiádě v Pekingu.

Špotáková by ráda navázala na zlaté časy, ale zároveň potřebuje jiný přístup než dřív. „Vyhovovala mi jeho flexibilita, která byla pro mě vždy velkou devizou. Měla jsem poměrně volnou ruku v tom, kdy trénovat a jak časově trénink poskládat tak, abych zvládala jak studium vysoké školy, tak plnila všechny tréninkové jednotky.“

FINÁLOVÉ TRÁPENÍ. Barbora Špotáková na mistrovství světa v Pekingu skončila bez...
Zklamání. Barbora Špotáková neprošla v Pekingu do užšího finále.

Nyní sice Špotáková už nestuduje vysokou školu - mezitím se stala světovourekordmankou a olympijskou vítězkou v Pekingu i Londýně - ale má jinou povinnost: dvouletého syna Janka.

Právě proto ukončila spolupráci s Janem Železným, který se o ni staral pět let od roku 2010 až do mateřské pauzy.

Chtěla mít více času na rodině a odmítla jet trénovat na několik měsíců do Jihoafrické republiky. Od Černého očekává, že dokáží program společně lépe sladit.

„S trenérem Černým jsme byli sehraní, zná mě velmi dobře a ví, co ode mě může čekat, a stejně tak to vím i já,“ tvrdí 34letá oštěpařka.

Na zahraničního kouče je pozdě

Špotáková dosáhla pod vedením Rudolfa Černého na první velké úspěchy: stříbro na ME v Göteborgu 2006, titul z mistrovství světa v Ósace 2007 a olympijských her v Pekingu 2008.

Poté spolupráci ukončila a přešla do Železného skupiny, který se mimo jiné stará i o mužskou reprezentaci.

Loni Špotáková trénovala sama a vrchol sezony ji nevyšel: na mistrovství světa v Pekingu skončila bez medaile, až devátá. V olympijském roce uvažovala i o zahraničním kouči, ale z nápadu sešlo.

„Do Ria zbývá deset měsíců a myslím, že to je poměrně krátká doba na to, abych se sladila s úplně novým trenérem, aby mě poznal,“ tvrdí Špotáková.

Svou poslední závodní sezonu tak stráví tam, kde začínala. V Dukle a zkušeným trenérem, jenž ji pomohl mezi světovou elitu.

Podle Černého se s oštěpařskou několikrát potkali na Julisce a názorově si rozuměli. „Rozhodující výhodou je, že se z dřívější jedenáctileté spolupráce velmi dobře známe. Teď je jen potřeba zapracovat životní a pracovní změny, kterými jsme si v posledních letech oba prošli,“ říká Černý.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!