Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Experiment nevyšel. Špotáková se před Riem vrací k bývalému kouči

Barbora Špotáková na mítinku v Londýně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Špotáková na mítinku v Londýně. | foto: Reuters

PRAHA Olympijská šampionka Barbora Špotáková se vrací na osvědčenou cestu. Na obhajobu zlata na hrách v Riu ji bude připravovat trenér Rudolf Černý, s nímž v minulosti spolupracovala jedenáct let. Loni se připravovala na mistrovství světa v Pekingu sama a skončila poražená na devátém místě.

„Vždy jsme si rozuměli, proto věřím, že naše opětovné spojení v olympijském roce bude úspěšné,“ uvádí Špotáková v tiskové zprávě atletického svazu.

Černý, který trénuje v Dukle Praha - oddílu české šampionky, ji trénoval od osmnácti let a dosáhli společně na první velké úspěchy včetně zlata na olympiádě v Pekingu.

Špotáková by ráda navázala na zlaté časy, ale zároveň potřebuje jiný přístup než dřív. „Vyhovovala mi jeho flexibilita, která byla pro mě vždy velkou devizou. Měla jsem poměrně volnou ruku v tom, kdy trénovat a jak časově trénink poskládat tak, abych zvládala jak studium vysoké školy, tak plnila všechny tréninkové jednotky.“

FINÁLOVÉ TRÁPENÍ. Barbora Špotáková na mistrovství světa v Pekingu skončila bez...
Zklamání. Barbora Špotáková neprošla v Pekingu do užšího finále.

Nyní sice Špotáková už nestuduje vysokou školu - mezitím se stala světovourekordmankou a olympijskou vítězkou v Pekingu i Londýně - ale má jinou povinnost: dvouletého syna Janka.

Právě proto ukončila spolupráci s Janem Železným, který se o ni staral pět let od roku 2010 až do mateřské pauzy.

Chtěla mít více času na rodině a odmítla jet trénovat na několik měsíců do Jihoafrické republiky. Od Černého očekává, že dokáží program společně lépe sladit.

„S trenérem Černým jsme byli sehraní, zná mě velmi dobře a ví, co ode mě může čekat, a stejně tak to vím i já,“ tvrdí 34letá oštěpařka.

Na zahraničního kouče je pozdě

Špotáková dosáhla pod vedením Rudolfa Černého na první velké úspěchy: stříbro na ME v Göteborgu 2006, titul z mistrovství světa v Ósace 2007 a olympijských her v Pekingu 2008.

Poté spolupráci ukončila a přešla do Železného skupiny, který se mimo jiné stará i o mužskou reprezentaci.

Loni Špotáková trénovala sama a vrchol sezony ji nevyšel: na mistrovství světa v Pekingu skončila bez medaile, až devátá. V olympijském roce uvažovala i o zahraničním kouči, ale z nápadu sešlo.

„Do Ria zbývá deset měsíců a myslím, že to je poměrně krátká doba na to, abych se sladila s úplně novým trenérem, aby mě poznal,“ tvrdí Špotáková.

Svou poslední závodní sezonu tak stráví tam, kde začínala. V Dukle a zkušeným trenérem, jenž ji pomohl mezi světovou elitu.

Podle Černého se s oštěpařskou několikrát potkali na Julisce a názorově si rozuměli. „Rozhodující výhodou je, že se z dřívější jedenáctileté spolupráce velmi dobře známe. Teď je jen potřeba zapracovat životní a pracovní změny, kterými jsme si v posledních letech oba prošli,“ říká Černý.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Pronájem garsonky se zahradou, Rožnov
Pronájem garsonky se zahradou, Rožnov

Hrnčířská, České Budějovice - České Budějovice 7
9 000 Kč/měsíc