Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Experiment nevyšel. Špotáková se před Riem vrací k bývalému kouči

Sport

  10:21
PRAHA - Olympijská šampionka Barbora Špotáková se vrací na osvědčenou cestu. Na obhajobu zlata na hrách v Riu ji bude připravovat trenér Rudolf Černý, s nímž v minulosti spolupracovala jedenáct let. Loni se připravovala na mistrovství světa v Pekingu sama a skončila poražená na devátém místě.

Barbora Špotáková na mítinku v Londýně. foto: Reuters

„Vždy jsme si rozuměli, proto věřím, že naše opětovné spojení v olympijském roce bude úspěšné,“ uvádí Špotáková v tiskové zprávě atletického svazu.

Černý, který trénuje v Dukle Praha - oddílu české šampionky, ji trénoval od osmnácti let a dosáhli společně na první velké úspěchy včetně zlata na olympiádě v Pekingu.

Špotáková by ráda navázala na zlaté časy, ale zároveň potřebuje jiný přístup než dřív. „Vyhovovala mi jeho flexibilita, která byla pro mě vždy velkou devizou. Měla jsem poměrně volnou ruku v tom, kdy trénovat a jak časově trénink poskládat tak, abych zvládala jak studium vysoké školy, tak plnila všechny tréninkové jednotky.“

FINÁLOVÉ TRÁPENÍ. Barbora Špotáková na mistrovství světa v Pekingu skončila bez...
Zklamání. Barbora Špotáková neprošla v Pekingu do užšího finále.

Nyní sice Špotáková už nestuduje vysokou školu - mezitím se stala světovourekordmankou a olympijskou vítězkou v Pekingu i Londýně - ale má jinou povinnost: dvouletého syna Janka.

Právě proto ukončila spolupráci s Janem Železným, který se o ni staral pět let od roku 2010 až do mateřské pauzy.

Chtěla mít více času na rodině a odmítla jet trénovat na několik měsíců do Jihoafrické republiky. Od Černého očekává, že dokáží program společně lépe sladit.

„S trenérem Černým jsme byli sehraní, zná mě velmi dobře a ví, co ode mě může čekat, a stejně tak to vím i já,“ tvrdí 34letá oštěpařka.

Na zahraničního kouče je pozdě

Špotáková dosáhla pod vedením Rudolfa Černého na první velké úspěchy: stříbro na ME v Göteborgu 2006, titul z mistrovství světa v Ósace 2007 a olympijských her v Pekingu 2008.

Poté spolupráci ukončila a přešla do Železného skupiny, který se mimo jiné stará i o mužskou reprezentaci.

Loni Špotáková trénovala sama a vrchol sezony ji nevyšel: na mistrovství světa v Pekingu skončila bez medaile, až devátá. V olympijském roce uvažovala i o zahraničním kouči, ale z nápadu sešlo.

„Do Ria zbývá deset měsíců a myslím, že to je poměrně krátká doba na to, abych se sladila s úplně novým trenérem, aby mě poznal,“ tvrdí Špotáková.

Svou poslední závodní sezonu tak stráví tam, kde začínala. V Dukle a zkušeným trenérem, jenž ji pomohl mezi světovou elitu.

Podle Černého se s oštěpařskou několikrát potkali na Julisce a názorově si rozuměli. „Rozhodující výhodou je, že se z dřívější jedenáctileté spolupráce velmi dobře známe. Teď je jen potřeba zapracovat životní a pracovní změny, kterými jsme si v posledních letech oba prošli,“ říká Černý.

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!