27. července 2010 21:09 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Špotáková si finále zajistila prvním hodem. I s bolavým loktem

Barbora Špotáková na MČR v Třinci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Špotáková na MČR v Třinci | foto: Sznapka PetrČTK

BARCELONA Oštěpařka Barbora Špotáková s přehledem postoupila do finále mistrovství Evropy v Barceloně. Navzdory potížím s bolavým loktem dnes světová rekordmanka hned prvním hodem dosáhla výkonu 65,56 metru a stala se vítězkou kvalifikace. Limit překonala o šest metrů.

O medaili bude olympijská vítězka z Pekingu bojovat ve čtvrtek společně s Jarmilou Klimešovou. Do finále prošli také výškař Jaroslav Bába a půlkařka Lenka Masná.

Bronzový olympijský medailista z Atén Bába zdolal 226 centimetrů stejně jako dalších osm výškařů. I když limit byl stanoven na 228, výš se neskákalo.

Bývalá juniorská mistryně světa Klimešová se může těšit na první velké finále mezi dospělými. V první skupině skončila pátá výkonem 58,45 metru z poslední třetí série a musela čekat, jak si povedou závodnice ve skupině B.

V ní ji překonaly jen Špotáková a Slovinka Martina Ratejová.

Masná si zajistila přímý postup v posledním třetím semifinálovém běhu osobním rekordem 1:59,71 minuty, jímž obsadila druhé místo. Dvouminutovou hranici pokořila Masná poprvé v životě a osobní maximum si vylepšila o 39 setin.

V rozběhu na 100 metrů naopak neuspěl Jan Veleba. Držitel českého rekordu 10,23 sekundy skončil v úvodním běhu na posledním sedmém místě výkonem 10,68. K postupu časem bylo potřeba být o rovnou desetinu rychlejší.

Nejrychlejší byl v rozbězích francouzský favorit Christophe Lemaitre, jenž dosáhl času 10,19. Spolu s ním si v posledním pátém běhu vybojoval přímý postup do semifinále také irský sprinter Jason Smyth, první paralympionik, který startuje na mistrovství Evropy. Dvojnásobný paralympijský vítěz z Pekingu, jenž trpí genetickou Stargardovou chorobou a postupně ztrácí zrak, byl čtvrtý v čase 10,43.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz