22. prosince 2008 15:53 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Špotáková stráví tradiční Vánoce v Praze

Olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Tradiční Vánoce čekají olympijskou vítězku a světovou rekordmanku v hodu oštěpem Barboru Špotákovou. Štědrý večer stráví s přítelem Lukášem a s maminkou ve svém bytě v centru Prahy, hodlá ale objet všechny své příbuzné. A také nezapomene na trénink, i když si po soustředění na Kanárských ostrovech může dopřát více klidu.

"V centru Prahy to je večer romantické. Ale také rozhodně chci navštívit co nejvíce blízkých," řekla Špotáková. Pojede prý do Sýkořice za Lukášovou rodinou, do Jablonce nad Nisou za vlastní rodinou a do Ústí nad Labem, kde bydlí její bratr. "Trenér mi určitě vyrobí plán, ten se budu snažit plnit, ale v klidu," povídala.

Na štědrovečerní tabuli bude kapr. "Držíme se tradic. Máme ale fazolovou polévku," připomněla jedinou změnu. "Taky na stole nechybí nějaká ta svíčka, mám ráda zvláštní atmosféru štědrovečerního stolu," prohlásila.

Dodržuje i další zvyky, přes den nejí maso. "A rozhodně balím dárky a snažím se vždy každého trochu překvapit." Celý rok je v jednom kole, chce si proto Vánoce užít v klidu. I proto nechává přípravu večeře na mamince. "Mám poslední dobou opravdu hodně starostí. Alespoň si ale uklidím a k večeři se pěkně oblečeme," řekla a dodala, že zdobení stromečku je její starost. "Sleduji u toho pohádky." Kdysi doma s rodinou před rozbalováním dárků zpívali koledy, občas zašli i na půlnoční mši. "Tam už jsem dlouho nebyla, ale mám na to krásné vzpomínky. V Jablonci jsme to měli pořádný kus a často dost mrzlo a byla spousta sněhu. Taky jsem byla na půlnoční tehdy v Americe, a to mi bylo hodně úzko a smutno po domově," připomněla svůj pobyt v USA před několika lety.

Špotáková nechce ani spekulovat o tom, co najde pod stromečkem. Celá její atletická sezona byla totiž největším dárkem. "Opravdu už proto nemám žádná přání. Snad jen rychlejší připojení k internetu, aby mi u počítače netekly nervy," usmívala se. Chce spíš potěšit své blízké. "Protože jsem byla často pryč," vysvětlila. Kupovat dárky ale prý stejně bude až na poslední chvíli.

Konec roku si užije na severu Čech, 30. prosince bude lyžovat ve Špindlerově Mlýně. Silvestra ale bude trávit bez přítele, který je hasič a bude muset do práce. "Já si rozhodně nenechám ujít silvestrovský desetiboj v jablonecké hale, což je velice zábavná soutěž družstev," měla jasno. Večer stráví s kamarády na večírku s punkovým koncertem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz