1. září 2011 9:36 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Špotákovou čeká boj o zlato: Musím se nabudit

Barbora Špotáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Špotáková | foto: Reuters

TEGU Byla bez šťávy, bez nabuzení. Nervozita nulová. "Cíl splněn, ale jako kdybych tam dneska ráno šla do krámu pro housky," kroutila hlavou Barbora Špotáková po kvalifikaci soutěže oštěpařek na mistrovství světa v korejském Tegu. Přesto hodila hned prvním pokusem čtvrtý nejdelší výkon 63,40 metru a mohla jít odpočívat na finále. "Tam musí přijít úplně jiná Barbora Špotáková, hladová tygřice," řekla.

Je největší českou medailovou nadějí. Už má vedle stříbra z minulého MS v Berlíně také zlato z Ósaky 2007 i z OH v Pekingu o rok později. Nikdo na světě nehodil v historii dál než ona. Ale šampionku dnes zdrtilo sluníčko, které vzduch nad Tegu ohřálo vysoko nad 30 stupňů Celsia. "To vedro mi vůbec nedělalo dobře. V tom nejsem schopná fungovat, byla jsem úplně marná," prohlásila Špotáková po závodu v pravé korejské poledne.

Před sluníčkem se nebylo na stadionu kam schovat. Sudy s ledem na ploše hned roztály a voda se ohřála. "Letos jsem v takovém vedru nezávodila a vůbec mi to nedělá dobře," podotkla. Přesto se jí podařilo hladce postoupit. "Byl to tréninkový hnusný hod, ještě mi přišlo, že jsem tam zakopla. Musela jsem se tomu smát, protože jsem tam málem spadla po hlavě," doplnila.

O MS V ATLETICE ČTĚTE VÍCE

Lehká nervozita sportovcům pomáhá, vyplavuje endorfiny, adrenalin. Ten ale Špotáková dnes neměla. "Nula. Na mistrovství republiky jsem byla nervóznější," přirovnala. "Úplně hrozné. Je to tím vedrem. Musím se nabudit, snad ten adrenalin ve mně dřímá na zítřek," věřila ve finálový obrat.

"Musím tam přijít jako tygřice, ne jako chcíplá liška," prohlásila. "Asi si dám zítra k obědu jen čtyři vrtulky těstovin. Hladová tygřice umí lovit," řekla s úsměvem.

Oštěpařka Barbora Špotáková

Oštěpařka Barbora Špotáková

Optimismus do žil jí vlévá vědomí, že v pátek při finále už to snad horší být nemůže. "Sektor vypadá velice dobře na oštěp, čáry vypadají strašně blízko. Foukal sice trochu protivítr, ale večer se to zatím vždy otočilo.

Ale hlavně aby nebylo vedro," zdůraznila. Začátek finále je v 19:10, v tu dobu už by teploty měly klesnout. "Když nebude pražit sluníčko, síly posbírám," řekla.

Postoupila i Jarmila Klimešová


Soupeřky nesledovala, až po závodu se dozvěděla o výkonu Němky Christiny Obergföllové (68,76) i o zraněné noze Rusky Marie Abakumovové. "Nekoukala jsem na ně. Dneska jsem nezávodila, zítra jsou závody. A já musím hodit daleko, abych mohla myslet na medaili," uvedla.

Ve finále jsou všechny favoritky i další Češka Jarmila Klimešová. "To je super, ještě kdyby chtěli postoupit kluci," doufala Špotáková v absolutní úspěch skupiny trenéra Jana Železného.

Nejprve si dnes dá nohy do ledu, odpočine si, v pátek ráno se možná dojde lehce ve stínu proběhnout. "Bude to klasické čekání, musím také vyhladovět," usmála se v narážce na přirovnání s tygřicí.

Věří, že zapomene i na bolavé achilovky. "Prášky zabírají, ve finále se na to zapomene. To se dá zvládnout, ale musím se cítit celkově lépe. Zítra to bude jiné, slibuju," dodala Špotáková.

ČTK