10. května 2015 17:49 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Spurt druhé etapy Gira vyhrál Viviani, Kreuziger je celkově pátý

Ital Elia Viviani v cíli druhé etapy Gira. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ital Elia Viviani v cíli druhé etapy Gira. | foto: Reuters

JANOV V sobotu při týmové časovce nepatřil tým Sky navzdory své nesporné síle k nejúspěšnějším, zato v neděli slavil etapové prvenství ve hromadném spurtu. Elia Viviani byl při dojezdu v Janově nejrychlejší. Do růžového trikotu se převlékl Michael Matthews z Oriky, celkově pátý je Roman Kreuziger.

Série pádů poznamenala etapu v jejím závěru v Janově, kde tempo až do mety tří kilometrů před cílem překvapivě diktovala formace Tinkoff-Saxo včetně Romana Kreuzigera. Teprve pak přepustila dopředu sprintery a jejich vláčky.

Spurt rozehrál Modolo z Lampre, jenže toho zbrzdil kontakt se soupeřem. Na první pozici se propracoval Greipel z Lotta Soudal, za ním se vyvážel Hofland z Lotta Jumbo, ale hrubé síle Elii Vivianiho na posledních metrech nikdo z nich neodolal.

Šestadvacetiletý Ital, letošní nová akvizice týmu Sky, sice nemá k dispozici klasický spurtérský vláček, ale s pouhými dvěma muži k ruce se dokázal vypálit až k prvnímu etapovému vítězství kariéry na Giru. 

„Je to neuvěřitelné,“ líčil Viviani pro Eurosport. „V novém týmu mám velkou motivaci, chceme s Richiem vyhrát Giro a jsou tu závodníci hlavně pro něj. Ale i pro mne dnes odvedli dobrou práci a Salvatore Puccio mě v posledních třech kilometrech odvezl na špici.“

V souboji o růžový dres se opakovala loňská historie, kdy si ho v úvodu Gira předávali jezdci Oriky. 

Loni putoval od Sveina Tufta k Michaelu Matthewsovi, tentokrát si ho vzal ve 2. etapě rovněž Matthews, tentokrát však od Simona Gerranse. O jejich celkovém pořadí rozhodovalo při stejném čase lepší umístění ve spurtu.

Na 13. místě projel v pelotonu cílem Roman Kreuziger, na 36. místě Leopold König. V celkovém pořadí se Kreuziger posunul na 5. místo, hned za kvarteto jezdců Oriky, které těží ze svého náskoku z týmové časovky.

Na výborném pátém místě spurtoval do cíle nejstarší účastník Gira, 42letý Alessandro Petacchi.

Před pelotonem jelo pět uprchlíků

Únik dne se zrodil hned na prvním kilometru a šlapala v něm pětice Frapporti (Androni), Owsian (CCC), Berlato (Nippo), Zhupa (Southeast) a Lindeman (Lotto Jumbo). Jejich náskok narostl postupně až téměř k 10 minutám a Lindeman si zároveň vybojoval dres nejlepšího vrchaře.

V pelotonu nejprve Orica poslala tahat tempo pouze Hepburna, později se na špici usadila formace Treku, pomohl i Giant-Alpecin.

Jakmile se 58 kilometrů před cílem začalo šplhat na jedinou vrchařskou prémii dne (4. kategorie), srovnala se na čele pětice mužů ve žlutozelených dresech Tinkoff-Saxo, aby z prvních pozic vzápětí kontrolovala následující ne právě jednoduchý sjezd. 

Při něm došlo i k prvnímu pádu tohoto Gira, když se na zemi Černěckij z Kaťuše a Barbin z Bardiani.

Více „obětí“ měl potom hromadný pád v zadní části pelotonu, k němuž došlo 24 kilometrů před cílem při vjezdu do Janova. 

Giro d'Italia - momentka z druhé etapy.
Giro d'Italia - momentka z druhé etapy.

Ten postihl dokonce pět jezdců stáje IAM včetně Chavanela, Pelucchiho a Hausslera, ale i Hepburna z Oriky, druhého muže celkového pořadí, či Kangerta z Astany a Atapumu z BMC.

Dvěma desetikilometrovými (a technickými) okruhy v Janově etapa vrcholila. V jejich úvodu se ocitl na zemi pro změnu Dayer Quintana, mladší bratr loňského vítěze, vzápětí došlo k dalšímu hromadnému karambolu. 

Za pelotonem zaostalo několik skupinek, v těch zadních likvidovali ztrátu i borci AG2R, dovážející zpět Domenika Pozzoviva. 

Se zlomeninou klíční kosti závod definitivně skončil pro Pietera Serryho z Etixxu, který měl být důležitým mužem pro Urana v kopcích.

Tým Tinkoff-Saxo se pro jistotu opět seřadil na špici, dokonce v osmi mužích, jako by si Contador řekl, že tentokrát neponechá naprosto nic náhodě.

Jedenáct kilometrů před cílem byli dostiženi uprchlíci a vše se schylovalo k hromadnému spurtu - a k velkému představení Elii Vivianiho.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 2. etapa Albenga - Janov (177 km)

1. Viviani (It./Sky) 4:13:18, 2. Hofland (Niz./LottoNL Jumbo), 3. Greipel (Něm./Lotto Soudal), 4. Mezgec (Slovin./Giant), 5. Petacchi (It./Southeast), 6. Nizzolo (It./Trek), 7. Matthews (Austr./Orica), 8. Appollonio (It./Giocattoli), 9. Colli (It./Nippo), 10. Tiralongo (It./Astana), ...13. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo), 36. König (ČR/Sky) všichni stejný čas, 139. Vakoč ČR/Etixx-Quick-Step) -2:48.

Průběžné pořadí: 1. Matthews 4:32:44, 2. Gerrans, 3. Clarke (všichni Austr./Orica), 4. Chaves (Kol./Orica) všichni stejný čas, 5. Kreuziger, 6. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo), 7. Rogers (Austr./Tinkoff-Saxo), 8. Boaro (It./Tinkoff-Saxo), 9. Rovnyj (Rus./Tinkoff-Saxo) všichni -7, 10. Tiralongo -13, ...40. König -27, 124. Vakoč 3:07.

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…