4. března 2015 13:48 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Srbsko řeší skandál se vstupenkami. Djokovič: Je to ostuda

Srbský tenista Novak Djokovič během finále Australian Open. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srbský tenista Novak Djokovič během finále Australian Open. | foto: ČTK

KRALJEVO Dejte nám vstupenky! Los prvního kola Davisova poháru namíchal zajímavou dvojici - od pátku do neděle hostí srbští tenisté v čele s Novakem Djokovičem ve městě Kraljevo tým Chorvatska. Utkání mělo zajímavou předehru, protože vstupenky na tento prestižní zápas se téměř neocitly v prodeji. „Je to ostuda,“ zastal se srbských fanoušků právě Djokovič.

Kolem vstupenek se rozhořel malý skandál, neboť byly údajně „vyprodány“ během třinácti minut a na několik stovek fanoušků, kteří v Kraljevu stáli ve frontě téměř celou noc, se zkrátka nedostalo.

„Je to ostuda a jsem hluboce zklamaný. Je prostě nemožné, aby lístky zmizely za pouhých třináct minut,“ prohlásil Djokovič po příletu do Bělehradu.

„Vlastně to možné je, ale jen v případě, když dáte do prodeje jen padesát vstupenek na každý den. Bylo sice oznámeno, že bude možné zakoupit je prostřednictvím internetu, ale z té možnosti sešlo,“ dodala světová jednička.

A Djokovič šel ještě dál. „Je jasné, že se vstupenkami se podvádí, někdo za to musí nést odpovědnost,“ citoval jej bělehradský deník Blic.

Srbskou hvězdu i fanoušky podpořil Slobodan „Boba“ Živojinovič, někdejší nejlepší tenista bývalé Jugoslávie a nyní čestný předseda Tenisového svazu Srbska.

KRÁL MELBOURNE. Novak Djokovič pózoval s trofejí pro vítěze nedaleko centra...
Novak Djokovič s trofejí pro vítěze

„Musí se vyšetřit, jestli někdo tímto způsobem skupuje vstupenky a potom je prodává načerno. Jestli to tak je, je to skandál, který tenisu jenom ublíží. Nezapomeňme ale, že existuje povinnost přenechat deset procent vstupenek svazu hostujícího týmu a dalších deset procent sponzorům mezinárodní federace ITF. Část vstupenek je určená také sponzorům našeho tenisového svazu a část mětským orgánům, které umožnily uspořádání zápasu v Kraljevu,“ přiblížil Živojinovič pro Svobodnou Evropu.

Případem se musel zabývat i srbský ministr vnitra Nebojša Stefanovič. Na každý den bylo natištěno 3228 vstupenek a podle ministra jich bylo prodáno mnohem víc, než uvedl Djokovič, další se budou prodávat těsně před utkáním.

„Všechno se dá zkontrolovat a prověřit,“ reagoval Živojinovič.

Utkání patří mezi ostře sledované duely a domácí jsou favority. Také proto, že v chorvatském týmu chybí kvůli předchozím potížím se zraněným ramenem Marin Čilič, světová desítka a vítěz loňského US Open. „Doufali jsme v zázrak, ale na pětisetové zápasy ještě není připravený,“ pravil chorvatský kapitán Željko Krajan.

Nepodceňujme Chorvaty, varoval Troicki

Roli jedničky chorvatského týmu tak převezme teprve osmnáctiletý talent Borna Čorič, který minulý týden deklasoval ve čtvrtfinále turnaje v Dubaji Murrayho a vyhoupl se na 61. místo žebříčku ATP. Za Chorvatsko ještě bude hrát Mate Delič (158. na ATP) a ve čtyřhře má nastoupit pár Marin Draganja - Franko Škugor.

Srbsko se kromě Djokoviče bude opírat o Viktora Troického (41. na ATP), který se loni vrátil po ročním trestu za doping, a čtyřhru mají hrát Filip Krajinovič (100.) s Nenadem Zimonjičem (4. na žebříčku čtyřhry).

„Jsme favority, ale Chorvatsko má tým budoucnosti a Čorič v Dubaji předvedl, že může porážet špičkové hráče. Podcenění by nebylo na místě,“ uvedl Troicki.

A nejlepší hráč světa Djokovič? Ten na pozdvižení se vstupenkami reagoval po svém a pozval veřejnost na tréninky reprezentace před víkendovým zápasem. „Není to obvyklé, ale tímto gestem chtěl Nole alespoň částečně vyjít v ústrety nespokojeným fanouškům,“ uvedl Tenisový svaz Srbska v tiskové zprávě.

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz