Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Létají vzduchem jako farmářské ‚monster trucky‘. Rusko propadlo závodům traktorů, budou národním sportem?

Létající traktory? V Rusku je možné všechno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Létající traktory? V Rusku je možné všechno. | foto: The Bizon Truck Show 2019

Rostov na Donu Závody traktorů jsou poměrně netradiční akcí. Nicméně v ruském Rostově na Donu se jezdí každé léto a místní média dokonce spekulují, že by se z traktorového klání mohl stát národní sport. Původně ale zemědělská vozidla sloužila k práci i pobavení, jenže postupem času se z jejich závodů stala seriózní záležitost.

Organizátoři „The Bison Track Show“ podotýkají, že traktor je nejpohodlnější a nejpřirozenější vozidlo pro ruské silnice, které nejsou v řadě regionů v dobrém stavu.

„Každá země má svůj typický národní sport, který reflektuje specifika každého státu. Americký fotbal v USA, kriket v Anglii, zápasy s býky ve Španělsku, závody na velbloudech ve Spojených arabských emirátech,“ tvrdí.

„Naše ‚The Bison Track Show‘ se stala ztělesněním ruské vášně pro rychlostní závody a netypických nálad, ale zároveň i téměř nekonečných prostor naší země a kvality našich silnic,“ uvádí organizátoři.

Soutěž začínala v roce 2002, a poté se, podle organizačního týmu, změnila v národní sport, který má vlastní pravidla i tradice.

Závodníci startují po dvou, třech či dokonce čtyřech najednou. Trasa je velice obtížná, jsou na ní velké skoky, vodní překážky, místa s velkým rizikem. Traktory občas stojí na zadních kolech, skáčí do výšky, v zatáčkách jsou leckdy na dvou kolech a dosahují rychlosti okolo 100 km/h. Tedy jako monster-trucky, které jsou ale ve světě o dost známější.

Vozy jsou samozřejmě speciálně upravené, nicméně jak říkají organizátoři: „Každý může přijet a proslavit svou farmu.“ Cílem je totiž popularizovat povolání traktoristy a obsluhy hospodářských strojů, protože na ruském venkově není moc mladých, kteří by tuto práci chtěli dělat.

Letos bude soutěžit více než třicet závodníků, kteří se na start postaví 2. června.

Jan Krejcar

Autor

Jan Krejcarjan.krejcar@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...