16. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Létají vzduchem jako farmářské ‚monster trucky‘. Rusko propadlo závodům traktorů, budou národním sportem?

Létající traktory? V Rusku je možné všechno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Létající traktory? V Rusku je možné všechno. | foto: The Bizon Truck Show 2019

Rostov na Donu Závody traktorů jsou poměrně netradiční akcí. Nicméně v ruském Rostově na Donu se jezdí každé léto a místní média dokonce spekulují, že by se z traktorového klání mohl stát národní sport. Původně ale zemědělská vozidla sloužila k práci i pobavení, jenže postupem času se z jejich závodů stala seriózní záležitost.

Organizátoři „The Bison Track Show“ podotýkají, že traktor je nejpohodlnější a nejpřirozenější vozidlo pro ruské silnice, které nejsou v řadě regionů v dobrém stavu.

„Každá země má svůj typický národní sport, který reflektuje specifika každého státu. Americký fotbal v USA, kriket v Anglii, zápasy s býky ve Španělsku, závody na velbloudech ve Spojených arabských emirátech,“ tvrdí.

„Naše ‚The Bison Track Show‘ se stala ztělesněním ruské vášně pro rychlostní závody a netypických nálad, ale zároveň i téměř nekonečných prostor naší země a kvality našich silnic,“ uvádí organizátoři.

Soutěž začínala v roce 2002, a poté se, podle organizačního týmu, změnila v národní sport, který má vlastní pravidla i tradice.

Závodníci startují po dvou, třech či dokonce čtyřech najednou. Trasa je velice obtížná, jsou na ní velké skoky, vodní překážky, místa s velkým rizikem. Traktory občas stojí na zadních kolech, skáčí do výšky, v zatáčkách jsou leckdy na dvou kolech a dosahují rychlosti okolo 100 km/h. Tedy jako monster-trucky, které jsou ale ve světě o dost známější.

Vozy jsou samozřejmě speciálně upravené, nicméně jak říkají organizátoři: „Každý může přijet a proslavit svou farmu.“ Cílem je totiž popularizovat povolání traktoristy a obsluhy hospodářských strojů, protože na ruském venkově není moc mladých, kteří by tuto práci chtěli dělat.

Letos bude soutěžit více než třicet závodníků, kteří se na start postaví 2. června.